Linia brzegowa nad Morzem Bałtyckim zachwyca swoją urodą: są tu wydmy i strome klify, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, lasy i bory. Jedynym minusem jest temperatura wody, która nawet latem bywa dość niska. Z tego powodu planując wakacyjny wyjazd warto sprawdzić, gdzie nad Bałtykiem woda jest najcieplejsza.

Gdzie nad Bałtykiem jest najcieplejsza woda w morzu?

Każdy, kto jeździł nad Bałtyk, zdaje sobie sprawę z faktu, że czasami nawet w szczycie sezonu wejście do morza może być nie lada wyzwaniem. To, że woda na polskich kąpieliskach bywa bardzo zimna nie jest jedynie kwestią położenia geograficznego. Duże znaczenie w tym kontekście ma również zjawisko upwellingu – polegające na podnoszeniu nieogrzanych słońcem wód głębinowych na powierzchnię. Dodatkowo w niektórych miejscach w niektórych miejscach, jak na przykład w Kołobrzegu, musimy liczyć się z nieprzyjemnymi, zimnymi prądami.

Z drugiej strony co roku odnotowuje się coraz wyższe temperatury, co ma związek z globalnym ociepleniem. W zeszłym roku rekordowo wysokie temperatury odnotowano 3 lipca w Zatoce Puckiej (24,4°C), której wody są stosunkowo płytkie i łatwiej się nagrzewają.

Pamiętaj o tym, że minimalna temperatura wody do kąpieli, w której powinno się kąpać, to przynajmniej 18°C. Nie należy nigdy kąpać się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14°C  to może skutkować wychłodzeniem organizmu i ciężką chorobą  oczywiście są osoby, które zajmują się morsowaniem, jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania.

Sprawdzaj temperaturę wody, zanim wyjdziesz na plażę

Na popularnych kąpieliskach nad Bałtykiem często znajdują się tablice, na których wyświetlana jest aktualna temperatura wody i powietrza. Nie jest to jednak regułą. Lepiej sprawdzić prognozę wcześniej, jeszcze przed wyjściem na plażę. W sezonie letnim wiele stacji telewizyjnych podaje informacje o temperaturze wody w wybranych kąpieliskach. Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w Internecie. Bardzo przydatne mogą być aplikacje takie jak Weather Radar App czy Windy.com

Kąpieliska z najcieplejszą wodą nad Bałtykiem – średnia temperatura wakacje 2022

Puck (22°C)

W Pucku znajdują się dwie plaże – piaszczystą, która znajduje się tuż przy molo z restauracją, w której można zjeść smaczny obiad i trawiasta. Miasto położone jest nie nad otwartym morzem, lecz nad zatoką, co ma ogromny wpływ na warunki panujące na kąpielisku. Woda jest stosunkowo płytka i spokojna, szybko się nagrzewa, dlatego też często może być nawet kilka stopni cieplejsza niż w innych miejscowościach nad Bałtykiem. Nie ma gwałtownych fal, dlatego też te okolice bardzo często wybierane są przez rodziny z dziećmi i miłośników kitesurfingu.

Świnoujście (20,2°C)

Najdalej wysunięte na zachód miasto w Polsce wyróżnia się wyjątkowym położeniem na kilkudziesięciu wyspach, spośród których zamieszkane są trzy: Wolin, Uznam i Karsibór. Plaże w Świnoujściu są niezwykle szerokie (złoty pas piasku w okolicach Stawa Młyny i XIX-wiecznego pruskiego fortu Gerharda dochodzi w niektórych miejscach do 200m!) czyste i przez wielu uważane za najpiękniejsze w Polsce, co skutkuje licznymi wyróżnieniami w rankingach. To także miejsce wyróżniające się bardzo wysokimi temperaturami wody, dlatego też bywa nazywane Majorką Północy. (Zobacz: noclegi Świnoujście )

Łeba (20,2°C)

Łeba wyróżnia się bardzo ciekawą rybacką zabudową – charakterystycznymi domkami z cegły i muru pruskiego i niezwykłymi krajobrazami. To właśnie w okolicach Łeby znajdują się unikatowe w skali Europy „ruchome” wydmy. Łeba posiada bardzo długą linię brzegową, na ponad 10-kilometrowym odcinku znajdziemy dwa duże kąpieliska z miejscami pełnymi atrakcji i tętniącymi życiem oraz ustronnymi i dzikimi (Zobacz noclegi Łeba )

Gdynia (19,4°C)

W Gdyni znajdują się cztery strzeżone kąpieliska: Śródmieście, Redłowo, Orłowo i Babie Doły. Najbardziej znana z nich jest plaża w Śródmieściu, w sąsiedztwie Skweru Kościuszki i słynnego portu. To szeroka piaszczysta plaża, na której znajduje się wiele atrakcji dla dzieci. Warto odwiedzić także plażę w Orłowie ze względu na bliskość pięknego Klifu Orłowskiego. (Zobacz noclegi Gdynia )

Międzyzdroje (19,4°C)

Ciepłej wody możemy się również spodziewać na plaży w Międzyzdrojach. Miasto położone na wyspie Wolin jest jednym z najpopularniejszych kurortów w Polsce, słynie z Alei Gwiazd i festiwalu odbywającego się tu na początku lipca. Plaża w Międzyzdrojach jest piaszczysta, szeroka i oferuje liczne atrakcje dla rodzin (Zobacz noclegi Międzyzdroje )