Chcielibyście odpocząć na polskiej plaży, słuchając tylko szumu fal i pokrzykiwania mew? Nie, wcale nie musicie jechać nad Morze Bałtyckie jesienią. Nawet w wakacje da się znaleźć miejsca wolne od tłumu wczasowiczów. I to czasem bardzo blisko słynnych kurortów.

8. Rusinowo

W połowie drogi pomiędzy jeziorami Kopań i Wicko znajdziecie czystą i spokojną plażę, oddzieloną od zabudowań sosnowym lasem. Nie jest może całkiem dzika, ale zagęszczenie parawanów mieści się w granicach tolerancji nawet w najbardziej słoneczne dni.

7. Piaski

Gdy Mierzeją Wiślaną pojedziecie na wschód i miniecie Krynicę Morską, trafice wreszcie w pobliże plaży, której koniec wyznaczają słupy graniczne Obwodu Kaliningradzkiego. Niewiele osób dociera tak daleko, dlatego bez trudu znajdziecie cichy zakątek nad brzegiem morza. A jeśli zatęskni ktoś jednak za turystycznymi atrakcjami, może zawrócić w kierunku wspomnianej Krynicy Morskiej.

6. Lubiatowo

Lubiatowo to wieś ulokowana pomiędzy Łebą a Dębkami przyciąga niewielu turystów. Czy odstrasza ich to, że były tu kiedyś tereny wojskowe? A może nie chce im się przejechać kilku kilometrów po drodze pozbawionej asfaltu? Nieistotne. Najważniejsze, że tutejsza plaża nie jest zatłoczona nawet w środku sezonu. Nie powinniście też mieć problemu ze znalezieniem noclegu w okolicznych domach letniskowych i kempingach.

Lubiatowo plaża

Noclegi w Lubiatowie – nasze propozycje

Noclegi w Lubiatowie – zobacz więcej

5. Skowronki

Do plaży ulokowanej pomiędzy Krynicą Morską a Kątami Rybackimi dojść trzeba leśną ścieżką. A że niewielu wczasowiczów się na to decyduje – warto! Jest urokliwie i spokojnie, no i wypada wspomnieć jeszcze o funkcjonującym w pobliżu rezerwacie przyrody z największą w Polsce kolonią kormoranów.

Plaża Bałtyk

4. Lędowo

Między usteckim falochronem a ujściem Potyni znajdziecie kilkukilometrowy, szeroki pas białej i niemal dzikiej plaży. Dodatkowy atut przemawiający za wycieczką w tę okolicę stanowi tak zwane Trzecie Molo. Żelbetonowa konstrukcja to niedokończony projekt hitlerowskiej Rzeszy, zalążek niewybudowanego nigdy portu pełnomorskiego. Dziś jest to magnes na mewy i wędkarzy.

Morze Bałtyckie

3. Osetnik

Okolice wsi Osetnik, noszącej kiedyś nazwę Stilo, to jeden z najdzikszych obszarów nad Morzem Bałtyckim. Dobrze to widać z tutejszej latarni morskiej, która udostępniona jest do zwiedzania. Wokół tylko lasy, wydmy, plaże i garstka ludzi. Co prawda nie wszędzie da się dojechać samochodem, trzeba trochę pochodzić, ale jeśli zależy wam na pięknej przyrodzie i świętym spokoju…

2. Kopalino

Pomiędzy Osetnikiem a Lubiatowem znajduje się jeszcze jedna miejscowość, która pochwalić się może cichą i malowniczą plażą. Do niej też trzeba się przespacerować, ale i to należy uznać za atrakcję, bo tutejsze lasy są nie mniej urokliwe niż morskie wybrzeże. Dodatkowy atut: blisko stąd do kaszubskich jezior.

Zobacz również: Noclegi Kopalino

1. Chłopy

Wieś, której historia sięga średniowiecza, zachowała tradycyjny układ osady rybackiej. Nie brakuje chat pamiętających XIX stulecie, dlatego miejscowość objęta została ochroną konserwatora zabytków. Nie buduje się więc w Chłopach wielkich hoteli czy dyskotek. Biorąc pod uwagę spokojną atmosferę i brak tłumów na plaży, aż trudno uwierzyć że w kilka minut dojechać stąd można do hałaśliwego Mielna.

Port rybacki w Chłopach

Wakacje w Chłopach? Oto kilka propozycji: