Mielno to małe miasteczko położone na Wybrzeżu Słowińskim. Mimo swoich niewielkim rozmiarów jest ważnym punktem na turystycznej mapie Polski i miejscem chętnie wybieranym przez wczasowiczów.

Na jego popularność składa się: wyjątkowe położenie pomiędzy morzem i jeziorem Jamno, łagodny klimat z przyjemną bryzą oraz mnóstwo atrakcji rozsianych w bliższej i dalszej odległości.

Przeczytaj, jak wiele do zaoferowania ma Mielno (i okolice) i wybierz te atrakcje, które najlepiej wpisują się w Twoje oczekiwania! ?

Atrakcje Mielna

Mielno jest stosunkowo młodym miastem, które nie może poszczycić się wieloma historycznymi zabytkami. Przeważająca część zabudowy powstała na przełomie XIX i XX wieku, a najstarszym obiektem jest kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z XV stulecia, który został przebudowany czterysta lat później. Stoi na miejscu wczesnosłowiańskiego grodziska sprzed tysiąca lat, chociaż obecnie próżno szukać w tym miejscu średniowiecznych ruin. Półtora kilometra od miasta znajdziemy za to poniemieckie bunkry, w których po dziś dzień można odczytać niemieckie teksty.

Mielno

Jednak to nie zabytki przyciągają turystów do Mielna, a przede wszystkim jego dwa letnie kąpieliska. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa sztab kilkudziesięciu wykwalifikowanych ratowników, dzięki czemu plaże w Mielnie uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych w Polsce. Z pewnością będzie to ważny argument dla rodzin z dziećmi, dla których bezpieczeństwo ich pociech jest przecież priorytetem. Z kolei spacerowicze docenią trzy kilometrową Promenadę Przyjaźni, z której rozpościera się urzekający widok na morze.

Jezioro Jamno

Osoby czujące się bezpieczniej na zamkniętych akwenach na pewno spędzą mnóstwo czasu na wodach jeziora Jamno. Na jego brzegach ulokowano kilka wypożyczalni sprzętu wodnego, w tym kajaki oraz motorówki. Poza tym, amatorzy wędkowania mogą wykupić w Gospodarstwie Rybackim w Mielnie specjalne pozwolenia, które umożliwiają im uprawianie swojego hobby na tym terenie.

Przewidziano też coś dla miłośników natury. Aleja Lipowa łącząca Mielno z oddalonym o ponad dwa kilometry Mielenkiem to przepiękny szpaler złożony z ponad 150-letnich lip. Wysokie i rozłożyste drzewa prezentują się okazale o każdej porze roku dnia. Dodatkowo wczasowicze ceniący sobie bardziej aktywny wypoczynek mogą skorzystać z jednej z kilku tras rowerowych przebiegających przez miasto.

Tu warto się zatrzymać:

Noclegi w Mielnie – zobacz więcej

Przechadzając się uliczkami Mielna, warto zahaczyć o przystań rybacką. Tutaj kupisz ryby ze świeżego połowu! Wzdłuż linii brzegowej rozciąga się również deptak, czyli ścieżka spacerowa. Znajdujące się tu platformy widokowe, wzniesione kilka metrów nad plażą, gwarantują moc wrażeń!

Ciekawą propozycją dla rodzin z dziećmi jest Park linowy Tukan. Taka forma rozrywki w szczególności sprawdzi się w chłodne dni. Na spragnionych zabawy i adrenaliny turystów czeka 7 tras (łącznie 950 metrów, na których znajduje się aż… 110 atrakcji!). Warto wspomnieć również o wspaniałej lokalizacji, tuż przy morzu ?

Park linowy

Atrakcje w okolicy Mielna

W odległości kilku i kilkunastu kilometrów od Mielna znajduje się parę miejsc, które warto odwiedzić w wolnym czasie. Oczywiście wiele z okolicznych miejscowości przygotowało mnóstwo atrakcji dla turystów i przyjezdnych i nie sposób wymienić tutaj ich wszystkich. Skupimy się więc na tych najchętniej wybieranych, ponieważ ich popularność jest dobrym wyznacznikiem jakości.

1. Latarnia morska w Gąskach

Dziesięć kilometrów na zachód znajduje się inna niewielka miejscowość – Gąski, czyli wieś letniskowa, której największym atutem jest latarnia morska. Obiekt wznosi się na wysokość 50-ciu metrów i pod względem wielkości ustępuje tylko latarni w Świnoujściu oraz Portowi Północnemu w Gdańsku. Budowla jest udostępniona do zwiedzania, a widok z jej tarasu jest wart uwiecznienia na zdjęciach.

Latarnia Morska Gąski

2. Ogród botaniczny w Niegoszczy

Ogród botaniczny w Niegoszczy to nowa atrakcja, gdyż jego oficjalne otwarcie miało miejsce w listopadzie zeszłego roku. Mimo tego, chętnych do zwiedzania nie brakuje. Nic dziwnego, ponieważ w obrębie ogrodu można podziwiać kilka tysięcy roślin. Poza standardowym zwiedzaniem warto wziąć również udział w warsztatach i lekcjach terenowych, które wzbogacą naszą wiedzę na temat rodzimych drzew, krzewów i kwiatów.

3. Park Książąt Pomorskich w Koszalinie

Jeśli poszukujesz miejsca na chwilę wytchnienia w otoczeniu pięknej przyrody, to Park Książąt Pomorskich jest świetnym wyborem! Tak naprawdę to atrakcja idealna dla każdego – świetnie odnajdą się tu rodziny z gromadką dzieci (w tym z maluchami, które jeszcze podziwiają świat z wózka ?), pary oraz seniorzy.

Park Książąt Pomorskich w Koszalinie

4. Park Wodny w Koszalinie

Każdy, kto choć raz spędził wakacje nad Morzem Bałtyckim wie, że pogoda nad polskim Wybrzeżem potrafi być kapryśna. Deszcz za oknem wcale nie musi oznaczać zmarnowanego dnia – wtedy nie pozostaje nic innego, jak wziąć torbę, zapakować do niej strój kąpielowy, ręcznik, klapki i… zmierzać w stronę Parku Wodnego w Koszalinie! 

Oto atrakcje, które znajdziesz na terenie Parku:

  • rwąca rzeka;
  • sztuczna fala;
  • zjeżdżalnia balonowa i sześć innych (dla fanów mocnych wrażeń);
  • gejzery powietrzne;
  • misy jacuzzi.

Ceny biletów zaczynają się od: 11 zł/h (ulgowy), 13 zł (normalny).

5. Muzeum w Koszalinie

Wszyscy ci, którzy chcą poznać historię Pomorza Zachodniego powinni udać się do Muzeum w Koszalinie. W czasie wakacji odbywać się tu będzie wystawa Związku Polskich Artystów Plastyków, w czasie której zwiedzający będą mogli podziwiać minimalistyczne grafiki i dzieła malarskie takich artystów, jak: Anna Bogdziewicz, Katarzyna Gielecka-Grzemska, Aleksandra Lasoń, Monika Panek, Irena Skalik oraz Jakub Zdejszy.

Wystawę będzie można zobaczyć do 31.08.2019 r. 

6. Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy

Na wizytę w tym miejscu trzeba przeznaczyć przynajmniej jeden dzień, ale 30 różnych, oddzielnych ogrodów tematycznych jest gwarancją dobrze spędzonego czasu. Wśród licznych propozycji znajdziemy m.in. ogród japoński, śródziemnomorski, skalny albo ogrody zmysłów, które jak sama nazwa wskazuje, mają pobudzać nasze zmysły podczas spaceru. Atrakcja jest czynna cały rok, gdyż taka różnorodność roślin zapewnia estetyczne doznania w każdym sezonie.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy