Turyści poszukujący noclegu często korzystają z ogłoszeń typu „Szukam noclegu”. Odpowiadając na takie ogłoszenia, masz możliwość dotarcia bezpośrednio do osób, które są poważnie zainteresowane pobytem w Twojej okolicy. Jak w pełni wykorzystać tą możliwość?

Poniżej znajdziesz kilka dobrych praktyk podczas odpowiadania na ogłoszenia „Szukam noclegu”.

Bądź konkretny – odpowiedz na pytania

W ogłoszeniu znajdziesz konkretne informacje podane przez użytkownika (dotyczące daty pobytu, liczby osób, osobistych preferencji). Zdarzają się również dodatkowe pytania o sprawy, które go interesują. Warto odnieść się do jego pytań i udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Nie sądź, że udzielając częściowej odpowiedzi, skłonisz tym do kontaktu. Jeśli np. pyta o parking, a Ty pominiesz ten temat – może uznać, że celowo o tym nie wspomniałeś.

Bądź szczery

Uczciwość to podstawa. Niestety często spotyka się jeszcze informacji odbiegające znacznie od rzeczywistości (np. dotyczące odległości od morza) czy nieaktualne („obiekt świeżo po remoncie”, który odbył się 5 lat temu).

Podając ceny za pobyt, unikaj ukrywania ewentualnych dodatkowych opłat. Takie niespodzianki nie są mile widziane.

Daj się polubić

Jeśli w ogłoszeniu zawarte są jakieś szczegółowe informacje, możesz się do nich odnieść. Na przykład jeśli ktoś pyta o odległość od dworca, prawdopodobnie będzie podróżował środkami komunikacji publicznej. Planując dłuższy pobyt, będzie miał też sporo bagażu.

Jak możesz wyjść naprzeciw jego potrzebom? Jeśli to możliwe, zaproponuj odbiór z dworca. To oczywiście przykład pokazujący, że wiele zależy od Twojego podejścia i możliwości.

Wyróżnij się

A co jeśli w ogłoszeniu podane są tylko podstawowe informacje (data pobytu, liczba osób)? Nie poprzestawaj na krótkiej odpowiedzi. Dlaczego nie miałbyś wspomnieć o niektórych atutach Twoje oferty?

Wykorzystaj odpowiedź, by zachęcić do skorzystania właśnie z Twojej propozycji. Być może właśnie te dodatkowe atuty (o których turysta wcześniej nie pomyślał) sprawią, że zyskasz rezerwacje.

Bądź staranny

Niektóre odpowiedzi wyglądają, jakby zostały napisane od niechcenia, na szybko („Tak, mamy wolne, zapraszamy”). Oczywiście to zrozumiałe, że Twój czas jest ograniczony i musisz poświęcić go na mnóstwo różnych aktywności. Ale odpowiadanie na ogłoszenia możesz sobie ułatwić, tworząc kilka podstawowych szablonów, które możesz potem tylko edytować.

Nie przesadzaj z ilością informacji

Odpowiadając na ogłoszenia, łatwo popaść z jednej skrajności w drugą. Zbyt wiele informacji, podanych w mało atrakcyjnej formie może tylko przytłoczyć i zniechęcić do zapoznania się z odpowiedzią. Nie ma sensu wklejać treści całej oferty – to nie zadziała.

Bądź gościnny – zaproś do kontaktu

Spraw, by użytkownik poczuł się mile widziany u Ciebie i zachęcony do kontaktu. Podanie suchych informacji sprawi, że odpowiedź będzie wyglądała jak urwana, że czegoś jej brakuje. Nie zapomnij podać Twoich danych kontaktowych, żeby użytkownik nie musiał ich szukać. Słowem: maksymalnie uprość możliwość kontaktu.

Nawet jeśli Twoja oferta nie jest najlepsza (bo np. inni są bliżej plaży, albo oferują więcej), to nie znaczy że jesteś na przegranej pozycji. W dużej mierze od Twoje odpowiedzi będzie zależeć, czy użytkownik skorzysta z Twojej oferty. Jakkolwiek będzie, warto zostawić po sobie dobre wrażenie.

Czy wiesz, że…

w ramach Twojego pakietu reklamowego masz możliwość odpowiadania na ogłoszenia w dziale Szukam Noclegu. Zobacz: jak odpowiadać na ogłoszenia Szukam Noclegu

Poprzedni artykułPomysł na weekend poza miastem
Następny artykułNajlepsze obiekty noclegowe dla rodzin z dziećmi w górach
Łukasz Szymczak
Z branżą turystyczną związany od początku 2013 roku. Na co dzień doradza w wyborze i wdrażaniu skutecznej strategii marketingowej obiektów noclegowych. Pomaga dbać o wysoką jakość prezentacji w portalu e-wczasy.pl