Okazałe warownie i tajemnicze podziemia, górskie masywy i prastare puszcze. Nasz kraj wypełniają atrakcje, które nawet doświadczonych podróżników wprawić mogą w zachwyt. Wytypowaliśmy dziesięć szczególnie interesujących. Ile spośród nich już widzieliście?

Ślęża

Potężny masyw, górujący nad płaską okolicą, to miejsce magiczne. Celtyckie i słowiańskie ludy, osiedlające się tu przed wiekami, oddawały na jego szczycie cześć pradawnym bóstwom. Po tamtych czasach pozostały fragmenty kamiennych wałów, symbole wyryte w skałach oraz tajemnicze rzeźby.

Góra Ślęża

Dziś na szczycie stoi świątynia katolicka. Stoi w miejscu, w którym wcześniej wzniesiono kaplicę. Ta jednak spłonęła w 1834 roku, gdy trafił ją piorun. Czyżby pogańskie bóstwa natury upomniały się wówczas o swe święte miejsce?

Ostrów Tumski

Najdawniejsza część Wrocławia powstała ponad tysiąc lat temu na wyspie pośrodku Odry. Był to piastowski gród, początkowo wzniesiony z drewna, stopniowo jednak zastępowanego kamieniem i cegłą. W 1315 roku wyspę sprzedano klerowi i tak zrodziło się coś na kształt małego państwa kościelnego, rządzonego przez biskupów.

Wrocław, Ostrów Tumski

Nie dziwi zatem, że tutejsze zabytki to przede wszystkim średniowieczne świątynie. Największą z nich jest Archikatedra św. Jana Chrzciciela ze stumetrowymi wieżami, wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku. Kawałek za nią znajduje się natomiast najstarsza świątynia Wrocławia: niepozorny, późnoromański Kościół św. Idziego.

Noclegi we Wrocławiu

Jasna Góra

Częstochowskie sanktuarium to jeden z ważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie. Odwiedzają je co roku miliony pielgrzymów i turystów. Większość z nich wchodzi do klasztornej twierdzy przez trzystuletnią Bramę Lubomirskich, przy której warto zwrócić uwagę na rzeźby przedstawiające Michała Archanioła i świętych.

Jasna Góra

Na zwiedzaniu rozległego klasztoru, którego historia sięga XIV wieku, spędzić można cały dzień. Punkty obowiązkowe to na pewno jasnogórska bazylika z Kaplicą Cudownego Obrazu, Kaplica Różańcowa oraz Sala Rycerska o pięknym sklepieniu. No i oczywiście wspiąć się trzeba na wieżę, z której rozpościera się imponując widok na Częstochowę i okolice.

Zamek w Malborku

Twierdzę stojącą nad Nogatem budowano od XIII do XV wieku. Ta siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego to jeden z najwspanialszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej.

Zamek w Malborku

W składającej się z trzech części warowni (Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski, czyli Przedzamcze) odbywa się co roku szereg imprez historycznych. Największą z nich jest lipcowe oblężenie Malborka, któremu towarzyszą średniowieczne jarmarki, zabawy ludowe oraz turnieje rycerskie.

Zamojskie Stare Miasto

Wybudowane od podstaw według planu włoskiego architekta Bernarda Morando, który stworzyć chciał miasto idealne. Wyróżnia je unikalny układ urbanistyczny z szachownicą ulic otoczoną siedmiobocznym system umocnień – w dużej mierze zachowanym!

Rynek Zamość

Znajdziecie tu liczne zabytki, zarówno świeckie (majestatyczny ratusz, piękne kamienice), jak i sakralne (katedra, kościoły, klasztory). Nie omijajcie też budynków należących niegdyś do tutejszej społeczności żydowskiej, takich jak synagoga czy mykwa.

Zobacz noclegi w Zamościu

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Podziemny szlak turystyczny o kształcie trójkąta łączy szyby, w których górnicy pracowali w XVIII i XIX stuleciu. Część trasy zwiedzający pokonują łodzią, słysząc przy tym docierające z głośników odgłosy dawnej kopalni.

W budynku nadszybia znajduje się natomiast multimedialna ekspozycja, prezentująca historię wydobycia srebra w Tarnowskich Górach. A tuż obok, w Skansenie Maszyn Parowych, przejechać się można kolejką.

Park Mużakowski

Największy w naszym kraju park w stylu angielskim znajduje się na obu brzegach Nysy Łużyckiej, ma więc także niemiecką część. Założył go ponad dwieście lat temu książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, zainspirowany licznymi podróżami do Wielkiej Brytanii.

Na rozkaz księcia sadzono drzewa i wytyczano alejki, budowano mosty i pawilony, stworzono nawet sztuczną odnogę Nysy – i to z wodospadami! Ulepiono w ten sposób baśniowy krajobraz, który podziwiać można do dzisiaj.

Białowieski Park Narodowy

Drugi po Pienińskim Parku Narodowym na liście najstarszych parków narodowych w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Powstał, by chronić Puszczę Białowieską, czyli ostatni na naszym kontynencie fragment lasu pierwotnego. To tutaj od wyginięcia ocalono żubra, symbol parku.

Białowieski Park Narodowy

Na turystów czekają szlaki piesze i rowerowe, a także platforma obserwacyjna przy uroczysku Kosy Most, z której podziwiać można dzikie zwierzęta. Warto też zajrzeć do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży, jednej z najnowocześniejszych placówek tego rodzaju w Polsce.

Sprawdź noclegi w Białowieży

Pieniński Przełom Dunajca

Najstarsze informacje o spływie Pienińskim Przełomem Dunajca pochodzą z XVI wieku. Kiedyś miał on przede wszystkim znaczenie gospodarcze: spławiano tędy drewno ku Wiśle, a dalej aż do Gdańska.

Już jednak w pierwszej połowie XIX stulecia spływ stał się atrakcją turystyczną. Początkowo spragnieni wrażeń turyści pływali niezbyt stabilnymi dłubankami, ale dziś na szczęście korzysta się z bezpiecznych i wygodnych tratw, z których spokojnie podziwiać można wysokie na setki metrów skalne ściany.

Noclegi w regionie:

Więcej inspiracji: Co zobaczyć w górach

Krzemionki Opatowskie

Rezerwat archeologiczny chroni zespół kopalni krzemienia, odkrytych pod Ostrowcem Świętokrzyskim prawie sto lat temu. Zlokalizowano tu prawie trzy tysiące szybów, połączonych siecią rozchodzących się promieniście chodników.

Kopalnie eksploatowano w latach 3900-1600 przed naszą erą. Z krzemienia produkowano siekiery, dłuta i inne narzędzia, które potem rozprowadzono w promieniu setek kilometrów. Gdy wydobycie zakończono, krzemionki zakrył las i dzięki temu przetrwały w tak dobrym stanie do naszych czasów.