2023 jest dla Zakopanego rokiem jubileuszu 90-lecia nadania praw miejskich. W tym czasie turyści i mieszkańcy mają do wyboru szeroką gamę wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych oraz nieco sportowych.

Jakie wydarzenia są planowane w Zakopanem w najbliższych miesiącach

Dowiedz się, co robić w Zakopanem – marzec i kwiecień 2023 – przegląd najciekawszych atrakcji, które oferuje stolica Podhala na tegoroczną wiosnę.

Czym zaskakuje Zakopane w 2023 roku?

Świętowanie rocznicy rozpoczęto w noc sylwestrową, a potrwa ono do 22 października.
To czas wspominania ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju miasta. Możliwość poznania dorobku malarzy, muzyków, grafików. Słuchania utworów twórców rangi światowej. Głębokiego poznania kultury podhalańskiej. Sięgnięcie do początków życia w małej góralskiej wiosce, obecnie znanej jako „zimowa stolica Polski”. Jest to również czas na ekscytację sportem na światowym poziomie!

Sprawdź, co interesującego dla Ciebie oferuje Zakopane na marzec i kwiecień 2023. Urlop wiosną na Podhalu wzbogać o nasze propozycje, a spędzisz wyjątkowo dobry czas.

Wydarzenia sportowe w marcu 2023 w Zakopanem

Przed Tobą dwa niezapomniane sportowe eventy.

1) FIS Cup mężczyzn w skokach narciarskich. 9 i 10 marca 2023 na Wielkiej Krokwi. Finałowe zawody FIS Cup. Program wydarzenia:

Czwartek, 09.03:

 • Godz. 16:00 – oficjalny trening.
 • Godz. 18:30 – pierwsza seria konkursowa.

Piątek, 10.03:

 • Godz. 12:00 – seria próbna.
 • Godz. 13:00 – pierwsza seria konkursowa.

2) Weekend 11-12 marca w Zakopanem to również gratka dla miłośników skoków narciarskich. Zawody Pucharu Kontynentalnego. Konkurs indywidualny mężczyzn. Ponownie Wielka Krokiew. Program Zakopane HS140 na te dwa dni pełne sportowych emocji:

Sobota, 11.03

 • Godz. 14:30 – oficjalny trening
 • Godz. 15:30 – seria próbna
 • Godz. 17:15 – pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 12.03

 • Godz. 09:00 – seria próbna
 • Godz. 10:30 – pierwsza seria konkursowa

Te sportowe wydarzenia z pewnością przyciągną do Zakopanego tysiące turystów spragnionych sportowych emocji na najwyższym poziomie! Nic dziwnego, że w tym okresie może być trudniej o znalezienie noclegu w niskich cenach. Jeśli zamierzasz zobaczyć na żywo te wydarzenia, koniecznie zarezerwuj noclegi w Zakopanem już teraz. Nie warto czekać z tym do czasu przyjazdu!

Jakie wydarzenia sportowe w Zakopanem w kwietniu 2023?

Od 14 do 23 kwietnia odbywać się będą tu Mistrzostwa Polski Amatorów w Szachach. Rozgrywki przeprowadzone zostaną systemem „szwajcarskim” na dystansie dziewięciu rund. Turniej zgłoszony do klasyfikacji rankingowej FIDE. Pula nagród to minimum 15 tysięcy złotych. Zgłoszenia przyjmowane są do 20.03.2023 r. Miejsce rozgrywek: Grand Nosalowy Dwór.

Rozrywka w Zakopanem na wiosnę 2023 przeplata się z kulturą

Sztuka współczesna i sztuka dawna. Tu nie znają granic. Gospodarze Zakopanego otworzą przed Tobą podwoje najlepszych smaczków muzycznych, artystycznych i folklorystycznych.

 • 05.03 godz. 17:30 – koncert „Chwała Niezłomnym” – w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym „The Wellness Sound” wyśpiewa pieśni patriotyczne, przeplatane poezją. Miejsce: Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach.
 • 14.03 godz. 17:00 – projekcja filmu „Dreamland” w 10-tą rocznicę zdobycia przez Macieja Berbekę ośmiotysięcznika Broad Peak. Dokument, będący historią wybitnego himalaisty. Film porusza zagadnienia: pasja, rodzina, sztuka. Pokazuje wartość życia. Gdzie? Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Chramcówki.
 • 19.03 godz. 19:30 – usłyszysz „Requiem” W. A. Mozarta oraz pieśni pasyjne w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. „Requiem” jest jednym z największych utworów sakralnych Mozarta – ostatnią, niedokończoną kompozycją. To koncert z okazji 75. rocznicy powstania Zespołu oraz 90-lecia praw miejskich Zakopanego. Miejsce: Kościół Świętego Krzyża, ul. Chałubińskiego 30.
 • 30.03-01.04 – Pokaz Filmów o Sztuce – tematem przewodnim w tym roku jest plakat. To opowieść o jego twórcach, początkach kreacji, o roli, jaką plakat odgrywa w promocji wydarzeń, zjawisk i trendów. Bogatą listę filmów połączono z wystawą przedwojennego plakatu promującego Tatry i Zakopane. Gdzie się udać? Kino Studyjne Miejsce, ul. W. Orkana 2 oraz Stacja Kultura Zakopane, ul. Chramcówki 35.
 • 22-23.04 – XIV Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich Złote Kierpce – tradycyjny folklor, zwyczaje i sceny rodzajowe oraz góralskie zabawy prezentowane przez dziecięce i młodzieżowe zespoły regionalne. Gdzie grają? W Kinie Giewont, ul. Kościuszki 4.
 • Od 29.04 – Wiosna Jazzowa Zakopane 2023 – muzyczna majówka w Zakopanem – ikony polskiej sceny jazzowej będą tu gościć do 02.05 i przygotowali bardzo bogaty repertuarowo program. 29 kwietnia (sobota) na scenie pojawi się formacja The Lions z Wrocławia (fuzja jazzu, afro, funky i soulu). 30 kwietnia (niedziela) to spotkanie z damami polskiego jazzu. Najpierw z Martą Zalewską i jej orkiestrą, a później z Urszulą Dudziak. Dla tych, którzy w Zakopcu zostają na 1-go maja, zagra Jarosław Michaluk Trio, a w drugiej części koncertu – Kuba Badach z zespołem.

Gdzie nocować? Zobacz nasze propozycje:

Co robić w Zakopanem? Marzec i kwiecień 2023 – przegląd najciekawszych atrakcji kulturalnych

Duchowość na szczycie. Tak określamy ucztę kulturalną, którą Zakopane zaskoczy Cię w marcu i kwietniu tego roku.
Zakopane – wydarzenia kulturalne, które warto zobaczyć – wiosna 2023:

 • 15.03 oraz 21.03 w godzinach 10:00-17:00 – pokazy obrazu „Z wizytą powrotną. Panneau dekoracyjne Jana Rembowskiego z Sanatorium Dłuskich w Zakopanem-Kościelisku”. To monumentalne dzieło było częścią artystycznie zaprojektowanego wnętrza salonu teatralnego w gmachu sanatorium małżeństwa Dłuskich w Kościelisku. Tworzyło element programu kuracyjnego. Pokaz pozwala przybliżyć zwiedzającym ideę artystycznego wystroju wnętrz początku XX wieku. Gdzie przyjść? Do Muzeum K. Szymanowskiego w willi „Atma”, ul. Kasprusie 19.
 • Do 18.03 – „Ikona” – wystawa ikon z ich zarysem historycznym z Muzeum Ikon w Supraślu oraz ikon współczesnych autorstwa krakowskiej grupy Lumen. Miejsce: Zakopiańskie Centrum Kultury, ul. Krupówki 41.
 • Do 25.03 – wystawa projektów ilustracji Joanny Meisner „Fashion design lata 80-te”. To niewielka część zachowanych do tej pory krojów odzieży oversize, która dziś jest tak bardzo w modzie. Miejsce: Galeria Dom Doktora, ul. S. Witkiewicza 19.
 • Do 25.03 – wystawa „W stronę nieba” – 20 lat malarstwa na szkle Marty Walczak-Stasiowskiej, opowiadająca o tym, że wszyscy jesteśmy wędrowcami. Artystka uznawana jest za malującą w sposób najbardziej tradycyjny na Podhalu. Gdzie się pojawić? Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27.
 • Od 25.03 (wernisaż: 24.03, godz. 17:00) – siódma odsłona wydarzenia „Salon Marcowy 2023”. Prezentowane są rzeźby i szkice zakopiańskiego rzeźbiarza Grzegorza Pecucha (setna rocznica urodzin) oraz obrazy olejne i grafiki Wojciecha Flecka (pierwszy dyrektor Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Zakopanem). Miejsce: Zakopiańskie Centrum Kultury, ul. Krupówki 41.
 • 30.03 godz. 17:00 – wernisaż malarstwa Edwarda Lasyka „Podhalańskie olśnienia” – kwiaty oraz świat gór, regionalne chałupy oraz góralskie kapliczki przedstawione o różnych porach roku. Wstąp do Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27.
 • Do 2.04 – „Władysław Werner. Fotograf Tatr i Zakopanego” – w setną rocznicę urodzin twórcy będziesz mógł poznać część jego dorobku artystycznego. Na zdjęciach ujrzysz narciarzy, gości domów wczasowych, szermierzy ćwiczących pod Giewontem. Gdzie się pojawić? W Muzeum Tatrzańskim na Krupówkach.

Co robić w Zakopanem na początku wiosny 2023? Imprez sportowych niewiele – ale za to bardzo zacne! A wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych – pod dostatkiem. Marzec i kwiecień 2023 w Zakopanem prezentują się doskonale i zapraszają Cię do lepszego zapoznania się ze sztuką dawną i współczesną (bo Zakopane wiosną to nie tylko krokusy na Polanie Chochołowskiej)!

Udanego urlopu!