Województwo podlaskie to region, który przyciąga turystów głównie z uwagi na Puszczę Białowieską – ogromny kompleks leśny przy granicy z Białorusią, będący domem dla dużych populacji rysi, wilków i żubrów. Oprócz naturalnych atrakcji warto jednak również zwrócić uwagę na ciekawe miejsca w Białymstoku, stolicy województwa. Oto nasza lista, która pomoże Ci zaplanować perfekcyjną podróż na Podlasie.

— materiał partnera —

Pałac Branickich, czyli „polski Wersal”

W samym centrum Białegostoku, przy ul. Kilińskiego 1, znajduje się imponujący zabytek architektury późnego baroku – Pałac Branickich. Z uwagi na jego stylistykę i okres, w którym został on zbudowany, jest często określany „polskim Wersalem”. Jego budowa przypada na XVI wiek, jednak od tego czasu był on dwukrotnie przebudowywany – pod koniec wieku XVI, w połowie wieku XVII, jak również po II wojnie światowej, podczas której uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Przez długi czas był on główną rezydencją Jana Klemensa Branickiego, ważnego polskiego magnata z XVIII wieku. Obecnie znajduje się tutaj siedziba Uniwersytetu Medycznego, lecz spora część obiektu jest otwarta dla zwiedzających. Turyści mogą podziwiać późnobarokową zabudowę, rozległy ogród francuski i imponującą bramę z rzeźbą gryfa.

Białostocka architektura sakralna – od Bazyliki Mniejszej Wniebowzięcia NMP po sobór św. Mikołaja

Będąc w Białymstoku, warto pamiętać, że miasto historycznie znajdowało się na przecięciu wpływów różnych kultur – polskiej, litewskiej i białoruskiej. Wiąże się to także z różnorodnością pod względem religijnym, po której pozostały przede wszystkim liczne świątynie różnych wyznań. Największym zainteresowaniem cieszy się XVII-wieczna Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia NMP (wraz z jej nowszą częścią, zbudowaną w latach 1900–1905) przy ul. Kościelnej 2. Na uwagę zasługuje jednak również prawosławny sobór św. Mikołaja, zbudowany podczas zaborów. Jest to obiekt utrzymany w charakterystycznym dla cerkiewnej architektury stylu klasycystycznym. Sobór znajduje się przy ul. Lipowej 15.

Murale w Białymstoku

Dla podróżnych, którzy chcą nieco odpocząć od historii i architektury, polecamy zapoznanie się z wyjątkowymi białostockimi muralami. Są one rozmieszczone po całym mieście – najwięcej z nich znajdziemy w centrum. Odkrywanie kolejnych dzieł może być przygodą samą w sobie i świetnym sposobem na urozmaicenie miejskich spacerów. Najbardziej znane pozycje to „Dziewczynka z Konewką” (al. Józefa Piłsudskiego 11) i mural przy ul. Zamenhofa 26. Pod tym samym adresem znajduje się dom Ludwika Zamenhofa, twórcy międzynarodowego języka esperanto, który do dziś cieszy się pewną popularnością.

Rynek Kościuszki i jego zabytki

Kolejnym interesującym punktem w stolicy Podlasia jest Rynek Kościuszki. W przeciwieństwie do typowych rynków, które zwykle były realizowane na planie kwadratu, ma on formę długiej promenady rozciągającej się od ul. Lipowej do placu Jana Pawła II. Trasa przez cały rynek ma długość nieco ponad 1 km, a po drodze możemy podziwiać szereg interesujących zabytków – m.in. wspomnianą już bazylikę, pomnik Józefa Piłsudskiego czy klasztor Sióstr Miłosierdzia.

Park Centralny i Teatr Lalek – chwila relaksu w środku miasta

Białystok wyróżnia się na tle innych stolic polskich województw przede wszystkim dość spokojną atmosferą. W największym stopniu można ją poczuć w parku Centralnym, który łączy ulice Mariańskiego, Kalinowskiego, Sosnową i Kijowską. Jego powierzchnia wynosi ponad 3 hektary, a na terenie parku – oprócz ogromnej ilości zieleni – znajduje się kilka interesujących punktów. Najciekawszym z nich jest Białostocki Teatr Lalek, zbudowany w 1953 roku. Jest to jeden z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce, który dodatkowo wyróżnia się wysokim poziomem artystycznym – to sprawia, że jest to świetny wybór zwłaszcza dla miłośników sztuki.

Jak dotrzeć do Białegostoku, by podziwiać wszystkie z przedstawionych atrakcji? To miasto, do którego można bez problemu dojechać pociągiem, startując np. z Warszawy. W celu zakupu biletu polecamy skorzystanie z portali online, takich jak EuroPodróże – https://www.europodroze.pl/rozklad-jazdy/warszawa/bialystok – to wygodny i szybki sposób na rezerwację przejazdu.