Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2023 roku wskazywali najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wyjazdów Polaków. Okazało się, że jeśli wyjeżdżamy za granicę, to najczęściej do Chorwacji. Jednak nie brakuje i tych, którzy wypoczywają w tropikach, np. w Egipcie, w Tunezji czy w dalekich krajach, jak Tajlandia, Sri Lanka, Meksyk czy Hawaje. Jeśli i Ty szykujesz się na taki egzotyczny urlop, sprawdź, jak możesz się do niego przygotować.

— materiał partnera —

Warunki wjazdu do danego kraju egzotycznego

Jeszcze do niedawna pierwszą rzeczą, jaką należało skontrolować przy wyjeździe za granicę, w tym również w tropiki, były wymagania dotyczące COVID-19. Wiele krajów wymagało aktualnego negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa, by wpuścić turystę w swoje granice. Dziś już coraz mniej państw ma tego rodzaju restrykcje.

Bardzo istotne jest sprawdzenie warunków wjazdowych do kraju, do którego się wybierasz. Sprawdź przy tym między innymi:

 • Jak długo musi być jeszcze ważny Twój paszport, by służby celne wpuściły Cię na terytorium danego państwa.
 • Czy wymagana jest wiza turystyczna – jeśli tak, to na jakich zasadach można ją uzyskać?
 • Jakie są warunki pogodowe w danym kraju – to, że wybieramy się do egzotycznego miejsca, nie gwarantuje idealnych warunków. Pamiętaj, że w wielu częściach świata są pory deszczowe, kiedy zdarzają się nie tylko ulewne deszcze, ale i tsunami.
 • Zagrożenia wojenne, terrorystyczne – sprawdź, najlepiej na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, sytuację w kraju, do którego się wybierasz. Możesz też zwiększyć swoje bezpieczeństwo na wakacjach, jeśli zarejestrujesz się w systemie Odyseusz. Będziesz na bieżąco informowany o zagrożeniach w danym kraju.

Szczepienia ochronne na wyjazd w tropiki

Przed wyjazdem za granicę, do tropikalnych krajów, zorientuj się, jakie szczepienia są zalecane, a jakie są obligatoryjne. Na przykład w wielu afrykańskich krajach turyści muszą mieć potwierdzenie szczepienia na żółtą febrę, by zostać wpuszczonym na ich terytorium.

Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne – jak wybrać polisę ubezpieczenia podróżnego?
Wakacje w tropikach powinny być spełnieniem marzeń. By takie były, warto je dobrze zaplanować z wyprzedzeniem, nie tylko pod względem noclegów, atrakcji czy dojazdów na miejsce, ale również ubezpieczenia turystycznego. W zależności od wybranej polisy zakres ochrony i suma ubezpieczenia, od której wyliczane są m.in. ewentualne odszkodowania dla turysty, mogą być odmienne. Umowa ubezpieczenia na podróż np. w UNIQA będzie obejmowała wiele ryzyk:

koszty leczenia i assistance za granicą, w tym m.in. konsultacje lekarskie, hospitalizację, zakup leków, koszty ratownictwa i transportu medycznego do Polski,

 • NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków,
 • OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym,
 • bagaż i lot – ubezpieczenie bagażu podróżnego, opóźnienia dostarczenia bagażu, opóźnienia czy odwołania lotu,
 • koszty leczenia i rehabilitacji w Polsce,
 • sporty amatorskie, jakie zamierzasz uprawiać na wyjeździe,
 • zdarzenia pod wpływem alkoholu w zakresie kosztów leczenia i NNW,
 • assistance – pomoc centrum alarmowego w języku polskim i angielskim,
 • ubezpieczenie kosztów leczenia związanego z nagłym zachorowaniem na COVID-19 za granicą, w tym koszty izolacji i kwarantanny.

Jak kupić ubezpieczenie turystyczne online? Kalkulator ubezpieczeń

Prostym sposobem na szybkie zapewnienie sobie i bliskim ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do krajów egzotycznych jest skorzystanie z oferty polis online. Na przykład za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych UNIQA szybko wyliczysz składkę za ochronę i dowiesz się, jaki będzie miała ona zakres, dopasowany do Twoich preferencji. Te preferencje dotyczą:

 • celu wyjazdu – Polska, Europa czy świat,
 • czasu podróży,
 • liczby osób wyjeżdżających razem z Tobą,
 • dodatkowej ochrony – ryzyka uprawiania sportów amatorskich, sportów wysokiego ryzyka, sportów zawodowych i wyczynowych, sportów ekstremalnych itp.

Szybko poznasz cenę ubezpieczenia w podróży i będziesz mógł zawrzeć umowę przez internet, zyskując pożądaną ochronę.

O czym pamiętać przy zakupie ubezpieczenia turystycznego?

Przy kupnie ubezpieczenia turystycznego np. w UNIQA możesz wybrać jeden z czterech wariantów, różniących się sumami ubezpieczenia dla kolejnych ryzyk. Na przykład koszty leczenia i assistance za granicą w wariancie podstawowym mają sumę równą 250 000 zł, a w maksymalnym jest ona 10-krotnie wyższa.

Pamiętaj, by suma ubezpieczenia była adekwatna do kosztów, jakie możesz ponieść z tytułu leczenia. W egzotycznych krajach, poza Unią Europejską, nie skorzystasz z bezpłatnej opieki zdrowotnej na podstawie karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego), więc dla własnego bezpieczeństwa pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia podróży. Upewnij się, jak ubezpieczyciel świadczy pomoc i w jaki sposób można zgłaszać ewentualne szkody. Ponadto sprawdź, jak szybko uruchamiana jest ochrona od momentu zawarcia umowy.