Góry przyciągają turystów i podróżników przez cały rok. W tym majestatycznym miejscu każdy znajduje coś dla siebie, niezależnie od tego, w jaki sposób lubi spędzać swój wolny czas. Niektórym wystarczy przyjemny klimat górskich kurortów połączony ze spacerami po okolicy na łonie przyrody. Inni preferują trekking lub wycieczki rowerowe, natomiast gdy tylko na stokach pojawi się śnieg, chętnie sięgają po narty lub deskę snowboardową. Szczególnie wśród młodych ludzi nie brakuje miłośników bardziej wymagających aktywności – na przykład wspinaczki skałkowej, speleologii lub zjazdów na desce poza wyznaczonymi szlakami.

— materiał partnera —

Wszystkich odwiedzających góry łączy jedno (choć często nie zdają sobie z tego sprawy) – aby nie ponosić zbędnego ryzyka, potrzebują dostosowanego do ich stylu życia ubezpieczenia. Sprawdź, jaką polisę wybrać, kiedy wyruszasz w góry!

Zanim wybierzesz ubezpieczenie – kluczowe pytania

Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest dziś naprawdę bogata. Każda polisa może stanowić zupełnie odrębny produkt lub łączyć w sobie kilka spośród nich, co przekłada się na oszczędności. Ubezpieczenie może obecnie dotyczyć praktycznie dowolnej okoliczności. Zanim wybierzesz polisę, która najlepiej nadaje się na podróż w góry, musisz odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Dzięki temu łatwiej przeanalizujesz dostępne możliwości. Po pierwsze, czy dane ubezpieczenie zabezpiecza Cię na każdą ewentualność? Po drugie, czy tak rozbudowany produkt nie jest zbędny, biorąc pod uwagę Twoje plany na wyjazd? Czas na krótką analizę!

  • Czy posiadasz już polisę ubezpieczeniową?

Jeśli należysz do osób przezornych i świadomych ryzyka, być może posiadasz już polisę ubezpieczeniową. W końcu wystarczy kilkanaście złotych miesięcznie, aby ubezpieczyć się na przykład od:

  • następstw nieszczęśliwych wypadków;
  • uszkodzenia pojazdu (roweru lub hulajnogi);
  • odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, czyli za nieświadomie wyrządzone szkody.

Jeśli nie planujesz ryzykownych aktywności, takie ubezpieczenie może okazać się wystarczające na planowany przez Ciebie pobyt.

  • Czy wyjeżdżasz w polskie góry, czy za granicę?

Z ubezpieczeniowego punktu widzenia uczestnicy wyjazdów w Bieszczady, Beskidy lub Tatry znajdują się w nieco korzystniejszej sytuacji niż turyści wyruszający za granicę. Na terenie kraju osoby ubezpieczone w ZUS w razie nieszczęśliwego wypadku, kontuzji lub choroby mogą w końcu liczyć na bezpłatne leczenie. Podobnie jest z ewentualną akcją ratunkową, gdy z różnych powodów utkniesz na górskim szlaku.

W trakcie zagranicznego wyjazdu turyści nie są oczywiście zdani wyłącznie na siebie. Niezbędna pomoc zostanie Ci udzielona, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale później otrzymasz za nią wysoki rachunek. Innymi słowy podczas każdego wyjazdu za granicę, nie tylko górskiego, ubezpieczenie podróżne stanowi must have!

  • Jakie aktywności planujesz w górach?

Sport to zdrowie, jednak nie ukrywajmy – niektóre dyscypliny, zwłaszcza uprawiane na słabo znanym terenie lub właśnie w górach, wiążą się z pewnym poziomem ryzyka. Dlatego przed wyborem polisy ubezpieczeniowej dobrze zastanów się, jakie aktywności planujesz na miejscu. Gdy Twój pobyt w jednym z kurortów ogranicza się do obejrzenia na żywo zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich, spaceru po okolicy i skosztowania lokalnej kuchni, groźba kontuzji nie jest wysoka.

Co innego kiedy wybierasz się na stok, zdobywasz górskie szczyty lub planujesz przejechać single track na rowerze MTB. Każda polisa ubezpieczeniowa dokładnie określa zdarzenia, jakie obejmuje. Uwzględnia również wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela, do których mogą należeć na przykład niektóre sporty. Ogranicz swój wybór tylko do ofert, które obejmują wszystkie planowane przez Ciebie aktywności.

  • Jakim budżetem dysponujesz?

Brak ubezpieczenia w górach bywa ogromnym ryzykiem, więc w tej kwestii nie warto oszczędzać nawet w przypadku typowo budżetowych wyjazdów. Poszczególne oferty różnią się od siebie między innymi wartością polisy. Nie każdy wyjazd wymaga od Ciebie wykupienia tej najdroższej – wystarczy, że przeanalizujesz potencjalne koszty leczenia lub transportu do kraju. Poza tym istnieją oferty skierowane bezpośrednio do młodych podróżników i turystów, których konstrukcja odpowiada oczekiwaniom właścicieli. Odwiedź stronę Balcia Insurance i przekonaj się, że rozsądna polisa ubezpieczeniowa w góry i nie tylko nie musi kosztować majątku.

Jakie ubezpieczenie wybrać na spokojny wyjazd polskie góry?

Z powyższej analizy wyłaniają się trzy podstawowe typy górskich wyjazdów, z których pierwszy stanowi spokojny pobyt w gronie przyjaciół, nie zakładający ryzykownych aktywności. Typowo podróżnicze ubezpieczenie wydaje się wówczas zbędnym wydatkiem, w przeciwieństwie do polisy ubezpieczeniowej na co dzień, odpowiadającej Twojemu stylowi życia.

Już za kilkanaście złotych miesięcznie lub niecałe 200 złotych rocznie znajdziesz ofertę, która zapewni Ci podstawową ochronę nie tylko w trakcie górskiego wyjazdu, ale da również dodatkowe ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, polisę OC w życiu prywatnym lub ubezpieczy rower od kradzieży na co dzień.

Jaka polisa jest optymalna w trakcie zagranicznej wycieczki w góry?

Jeśli wybierasz się w góry za granicę, rozsądny wybór może być tylko jeden – ubezpieczenie w podróży. Taka polisa zazwyczaj obejmuje koszty leczenia, NNW, OC, a nawet ubezpieczenie bagażu. Często w ofercie uwzględnione są również amatorsko uprawiane sporty – na przykład jazda na rowerze i narciarstwo. Dodatkowym atutem bywa zwrot kosztów niewykorzystanego karnetu.

Jakie ubezpieczenie powinni wybrać górscy sportowcy?

Twój wyjazd ma charakter czysto sportowy? Wówczas możesz potrzebować czegoś więcej. Pamiętaj, że standardowe polisy nie obejmują sportów ekstremalnych, jak również udziału w profesjonalnych zawodach lub aktywności poza wyznaczonym do tego terenem. Optymalne ubezpieczenie dla sportowców bywa rozszerzeniem polisy turystycznej lub oddzielnym produktem.

Nikt nie zna Twoich planów lepiej od Ciebie. Wyruszając w góry dobierz polisę, która zabezpieczy Cię na każdą realną okoliczność, a niekoniecznie nadszarpnie Twój budżet!