Wioski wzniesione z drewna i fortyfikacje pamiętające Krzyżaków. Morenowe wzgórza wyrastające nad jeziorami i gęste bory sosnowe. Kaszuby to chyba najbardziej zróżnicowany region w Polsce, szczycący się przy tym przebogatą tradycją i niezwykłą historią. A oto kilka miejsc, które trzeba tam odwiedzić.

Bory Tucholskie

Jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, obejmujący trzy tysięcy kilometrów kwadratowych. Porośniętą sosnami równinę przecinają rzeki oraz podłużne jeziora rynnowe, znajdziemy tu również piaszczyste wydmy i rozległe torfowiska. Żyją w okolicy jelenie i sarny, dziki i wilki, a nad głowami przefrunąć nam mogą czarne bociany albo sokoły wędrowne. Park Narodowy Borów Tucholskich to raj dla miłośników natury.

Kościerzyna

Miasta nie wypełniają wiekowe zabytki, choć jego początki sięgają XIII stulecia. Ale to nie tak, że nie ma tu co zwiedzać. Prócz standardowego spaceru po okolicach rynku czy oglądania kościołów, odwiedzić należy tutejsze muzea. One właśnie stanowią największą atrakcję Kościerzyny. Szczególnie trzy placówki: Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu oraz – to już absolutnie punkt obowiązkowy – Muzeum Kolejnictwa, gdzie stoi ponad dwadzieścia lokomotyw!

Kaszubski Park Etnograficzny

Skoro już przy muzeach jesteśmy, to we Wdzydzach Kiszewskich znajduje się najstarszy skansen w Polsce. I jeden z największych. Na ponad dwudziestu hektarach podzielonych na sześć sektorów podziwiać możemy przeszło pięćdziesiąt obiektów kaszubskiej architektury ludowej z okresu od XVII do XIX stulecia. Kilkanaście zagród chłopskich, dworki i młyny, kościół i szkołę, tartak i kuźnię… Podróż w czasie ułatwiają organizowany tu jarmarki i warsztaty, koncerty muzyki ludowej i inne imprezy folklorystyczne.

Chojnice

Miasto równie stare co Kościerzyna, a przy tym dysponujące znacznie większą liczbą zabytków. Zwiedzimy w Chojnicach średniowieczną bazylikę Ścięcia Jana Chrzciciela, wybudowaną ponoć w miejscu pogańskiej świątyni, barokowe kolegium jezuickie, a także muzealne ekspozycje urządzone w basztach. Bo zaznaczyć trzeba, że zachowały się w mieście (przynajmniej częściowo) mury obronne wzniesione przez Krzyżaków, jak również średniowieczny układ urbanistyczny. Co prawda stary ratusz zastąpiono u progu XX stulecia nowym, neogotyckim, ale i on wspaniale się prezentuje i dodaje charakteru centralnemu placowi.

Zamek w Bytowie

Na Chojnicach krzyżackie fortyfikacje się nie kończą. W Bytowie stoi gotycki zamek, który w 1410 roku (czyli wkrótce po ukończeniu budowy) król Władysław Jagiełło odebrał zakutym w zbroje zakonnikom. W warowni mieści się obecnie Muzeum Zachodniokaszubskie, a także hotel i restauracja. Urządzane są też tutaj imprezy historyczne i folklorystyczne, na czele z turniejami rycerskimi i koncertami muzyki dawnej. Stąd też co roku rycerze wyruszają pod Grunwald.

Słowiński Park Narodowy

Podróż po Kaszubach zaczęliśmy od parku narodowego i również na parku narodowym zakończmy. Ten akurat powstał, by zachować system jezior przymorskich, bagien i torfowisk, nadmorskich borów i lasów, no i przede wszystkim: unikatowych wydm ruchomych. Ale zajrzeć też warto do dwóch placówek muzealnych (Muzeum Przyrodniczego oraz Muzeum Wsi Słowińskiej) i obejrzeć malowniczą panoramę ze szczytu latarni morskiej Czołpino.

Noclegi w Łebie

Noclegi w Łebie – zobacz więcej

Sprawdź również: Nie tylko ruchome wydmy – poznaj atrakcje Łeby