Na kilkusetkilometrowej linii brzegowej Polski rozsianych jest wiele miejscowości typowo turystycznych i wypoczynkowych. Najpopularniejsze z nich to m.in. Łeba i Międzyzdroje. Wybierając się na urlop nad morze z pewnością zastanawiamy się, która z nich będzie odpowiedniejsza dla nas i naszej rodziny lub znajomych.

W poniższym artykule porównamy je obie i skupimy się na najważniejszych kwestiach: plaży, atrakcjach, zabytkach oraz komunikacji.

Plaża

Międzyzdroje mogą poszczycić się szeroką, czystą i piaszczystą plażą oraz prawie 400-metrowym molo, z którego rozciąga się przepiękny widok na całe morze. Warto też zaznaczyć, że woda w tej okolicy jest wyjątkowo ciepła jak na Bałtyk, gdyż jej temperatura wynosi około 19 stopni Celsjusza, co z pewnością pozwoli najmłodszym wczasowiczom na dłuższą kąpiel.

Do Łeby przyciągają przede wszystkim ruchome wydmy, które są zjawiskiem unikatowym w skali całej Europy. Najwyższa z nich – wydma Łącka – wznosi się na wysokość nawet 40 metrów, więc jest idealnym punktem widokowym na całą nadmorską panoramę.

Atrakcje

W obu porównywanych miejscowościach znajdziemy szereg atrakcji dla małych i dużych turystów. W Międzyzdrojach warto przespacerować się deptakiem wyłożonym płytami z odciskami dłoni polskich artystów. Innym miejscem częstych przechadzek jest Kawcza Góra, czyli zdecydowanie najwyższy punkt w okolicy. Wzgórze wznosi się na wysokość 61 m.n.p.m. i rozciąga się z niego urzekający widok na całe miasto.

Z kolei w Łebie możemy zaplanować całodzienną wycieczkę do parku oceanicznego Sea Park, w którym podglądniemy morskie zwierzęta, poznamy ich zwyczaje, ale przede wszystkim będziemy się świetnie bawić z całą rodziną. Warto też skorzystać z oferty muzeów zlokalizowanych w Łebie. Szczególnie muzeum motyli może być ciekawą atrakcją dla dzieci, gdyż dziesiątki barwnych owadów przyciąga wzrok.

Zobacz więcej: Nie tylko ruchome wydmy – poznaj trakcje Łeby

Zabytki

Zarówno Łeba, jak i Międzyzdroje kojarzą się przede wszystkim z nadmorskim kurortem. Jednakże, tutaj także znajdziemy historyczne zabytki, które zainteresują amatorów odkrywania przeszłości.

Do najbardziej znanych architektonicznych perełek Łeby należą: dom kupiecki z pierwszej połowy XVIII wieku oraz barokowy kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z kolei w Międzyzdrojach spotkamy raczej młodsze zabytki, gdyż do najstarszych z nich należą m.in. Park Zdrojowy z przełomu wieków XIX i XX oraz kilka XIX-wiecznych kamienic. Część z nich niszczeje, jednak są plany ich renowacji, więc za jakiś czas powinny cieszyć oko spacerujących po mieście wczasowiczów.

Noclegi w Międzyzdrojach

Zobacz więcej ofert w Międzyzdrojach

Komunikacja

Chociaż Łeba i Międzyzdroje to popularne miasta wypoczynkowe, to jednak nie należą one do największych miejscowości w rejonie. W związku z tym próżno szukać bezpośrednich połączeń do każdego z tych miast. Na szczęście rozbudowana komunikacja miejska i międzymiastowa pozwalają na sprawne poruszanie się po okolicy.

Do Łeby dojedziemy bezproblemowo samochodem, jednak jeśli zdecydujemy się na pociąg albo autobus to przystankiem końcowym będzie Lębork, oddalony od Łeby około 30 kilometrów. Stamtąd co kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut (w zależności od pory roku) kursują busy oraz PKS, a kwota biletu nie przekracza kilku złotych. Podobnie ma się sprawa w przypadku Międzyzdrojów, lecz tutaj ostatecznym przystankiem jest Świnoujście, gdzie możemy skorzystać z połączeń autobusowych albo PKP.

Noclegi w Łebie

Noclegi w Łebie – zobacz więcej