Wiele osób nie wyobraża sobie urlopu bez morza i plaży. My też nie. Jednak taki wypoczynek wymaga pewnych przygotowań, szczególnie gdy zamierzamy spędzić nad wodą cały dzień.

Mamy więc nadzieję, że z poniższą listą etap pakowania będzie szybszy i przyjemniejszy, a w czasie morskich i słonecznych kąpieli wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy będziesz mieć pod ręką.

Duża torba lub koszyk piknikowy

Akcesoria plażowe trzeba gdzieś zapakować. Koc, ręczniki, prowiant, kosmetyki, ubrania i inne rzeczy często przewozimy luzem w samochodzie, jednak droga z parkingu na plażę może być długa, więc warto zadbać o ich wygodny sposób przenoszenia. Ponadto odpowiednio duży kosz piknikowy albo torba na ramię pozwolą na bezpieczne przechowywanie drobiazgów.

Piknik na plaży

Koc, ręcznik lub mata plażowa

Planując całodzienny wypoczynek nad morzem, należy zadbać o wygodę swoją i najbliższych. Wielkość i typ koca, ręcznika lub maty plażowej warto dostosować do ilości osób. Dla czteroosobowej rodziny lepszym pomysłem może być rozłożenie jednego, dużego koca niż kilku ręczników. Oczywiście, zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonany jest produkt – w takich warunkach sprawdzą się przede wszystkim lekkie i szybkoschnące tkaniny.

Koc na plażę

Kosmetyki

Złota zasada mówi, że wszystko jest dla ludzi i podobnie ma się sprawa z kąpielami słonecznymi. Piękna, złocista opalenizna to najlepszy wyznacznik udanych wakacji, jednak nad osiągnięciem wymarzonego i zdrowego odcienia skóry trzeba popracować. Przede wszystkim należy zainwestować w kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Ich wybór jest ogromny, wiec warto dobrać je do rodzaju swojej skóry albo wieku. Kremy nakładamy po każdej wizycie w wodzie, a jeśli unikamy kąpieli to według potrzeb, ale nie rzadziej niż co trzy godziny. Dobrym pomysłem jest również kupno sprayu do włosów, który ochroni je przed promieniami słonecznymi i słoną wodą. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: bezpieczne opalanie – o czym należy pamiętać

Krem z filtrem przeciwsłonecznym

Nakrycie głowy

Skoro już mowa o włosach to nie można zapominać o nakryciach głowy. Ich wybór również jest ogromny i w dużej mierze zależy od naszych osobistych preferencji. Dla dzieci świetnie sprawdzą się czapki z daszkiem, które dodatkowo ochronią oczy od słońca.

Kapelusze z dużym rondem również sprawdzą się w tej roli doskonale, jednak jest to raczej opcja dla kobiet. Na chusty możemy postawić w wietrzny dzień i dzięki temu utrzymać naszą fryzurę w ryzach podczas silniejszych podmuchów.

kapelusz plaża

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne są jednym z podstawowych elementów wyposażenia plażowego. Dziecięce okularki możemy przewiązać gumką albo elastycznym sznurkiem, dzięki czemu będą trzymać się na nosie nawet podczas zabawy. Ochrona wzroku na plaży jest bardzo istotna, więc zainwestujmy w okulary z filtrem UV.

Popularne obiekty:

Prowiant

Całodzienna wizyta na plaży powinna być dobrze zaplanowana, a wśród zabranych produktów nie może zabraknąć jedzenia i wody. Oczywiście, w okolicy plaży jest mnóstwo knajpek i restauracji jednak ceny w takich miejscach są zazwyczaj bardzo wysokie, więc obiad dla rodziny może kosztować fortunę.

Zamiast tego warto wziąć ze sobą gotowe kanapki, suche przekąski oraz dużo wody. Warto pamiętać, że upał i zabawa wzmagają pragnienie i zabrać ze sobą odpowiednie zapasy – nawet dwa litry napoju na osobę.

dziecko na plaży

Mini apteczka

Idąc na plaże, zakładamy, że będzie to czas beztroski i relaksu, jednak warto zabrać ze sobą chusteczki higieniczne i nawilżające, plastry, wodę utlenioną, bandaż oraz tabletki przeciwbólowe. Jest to podstawowe wyposażenie, ale w razie jakichś nieprzewidzianych wypadków może okazać się bardzo potrzebne.

Apteczka

Plastikowa torebka na gadżety

Skoro plaża to piasek i woda, więc łatwo o zniszczenie naszych telefonów i innych elektronicznych gadżetów. Prostym i zarazem bardzo skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zwykła plastikowa torebka z suwakiem, w której możemy bezpiecznie przechowywać nasze sprzęty. Uchroni ona telefony, czytniki i tablety przed przypadkowym zarysowaniem oraz zamoczeniem.

Ochrona przed owadami

Komary, pszczoły i inne owady mogą skutecznie zniechęcić do przebywania na plaży. Na szczęście możemy się przed nimi łatwo uchronić. Oczywiście, istnieje wiele preparatów, którymi spryskujemy skórę, aby trzymać owady z dala od siebie. Jednak może to być uciążliwe i trzeba pamiętać o nakładaniu ich po każdej kąpieli. Zamiast tego można wziąć ze sobą sypaną kawę, która będzie trzymać pszczoły i osy z daleka. Z kolei komary odstraszymy goździkami wbitymi w cytrynę lub limonkę. Są to tanie i proste metody, ale gwarantują dużą skuteczność.

Dobre nastawienie

Ostatni, ale być może najważniejszy podpunkt. Czas spędzony z rodziną lub przyjaciółmi na plaży to przede wszystkim czas dla Nas, dlatego warto zaopatrzyć się w dobre nastawienie. Wtedy nawet pochmurna pogoda, wilgotny koc czy tłum nad wodą nie zepsuje nam urlopu i będziemy go wspominać wyjątkowo dobrze.

Podróż