Każda  pora roku jest dobra na górskie wędrówki. Białe szczyty, mieniący się na słońcu śnieg i puste szlaki – to tylko niektóre powody, dla których wielu turystów uwielbia czy wprost woli odbywać górskie wędrówki zimą. Góry w tej szczególnej oprawie wyglądają po prostu pięknie. Zima to jednak nie tylko piękne widoki.

Musimy pamiętać, że śnieg i mróz oraz zimne wiatry potrafią dać się we znaki, a warunki atmosferyczne potrafią zweryfikować wiele wcześniejszych planów. Aby więc móc cieszyć się trekkingiem w zimowych warunkach musimy przede wszystkim zachować rozsądek oraz się dobrze przygotować. Jak? W artykule znajdziecie garść praktycznych informacji oraz listę niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w plecaku.

Wybór szlaku

Wybierając się w góry zimą musimy pamiętać o tym, że letnie szlaki często posiadają swoje zimowe warianty, z których powinniśmy, a nawet często musimy skorzystać. Zimowe szlaki wytyczane są najczęściej w tej części doliny, która położona jest najdalej od zbocza. Ta odległość zabezpiecza turystów przed potencjalnymi lawinami. Warto pamiętać również o tym, że niektóre szlaki są zamykane na zimę (od 1 grudnia do 15 maja), a łamiących zakaz turystów może czekać wysoki mandat. Punktem wyjściowym w zbieraniu zimowego ekwipunku turystycznego powinna więc być dobra mapa z zaznaczonymi szlakami letnimi oraz zimowymi wariantami.

Czas

Zimą dni są krótsze i szybciej robi się ciemno, a po śniegu czy lodzie chodzi się znacznie wolniej, co niewątpliwie wydłuża czas przejścia. Powinniśmy mieć to na uwadze przy wyborze trasy oraz planowaniu godziny wyjścia. Na wszelki wypadek warto mieć w plecaku czołówkę oraz obowiązkowo naładowany telefon z zapasowym powerbankiem.

Ubranie

Zimą w góry ubieramy się na cebulkę. Inaczej odczuwamy temperaturę podczas podejścia, inaczej podczas postoju czy schodząc w dół. Dlatego warto, w zależności od potrzeb, mieć co z siebie ściągnąć lub co założyć. Pierwszą istotną warstwą jest bielizna. Tu do wyboru mamy dwa warianty.

Pierwszy to bielizna oddychająca „techniczna”, dobrze odprowadzająca wilgoć  i utrzymująca optymalną temperaturę ciała. Drugi to wersja dla zmarzluchów, czyli ciepła bielizna z wełny merino. Kolejna warstwa to grzejąca: tu do wyboru polar, kurtka puchowa lub popularny PrimaLoft, czyli syntetyczny puch odporny na wilgoć. Ostatnia warstwa  powinna nas izolować, np. od wiatru, deszczu czy opadów śniegu. Sprawdzą się tu takie materiały jak softshell czy membrana (np. goretex). Obowiązkowo powinniśmy wziąć również czapkę i grube rękawice.

Sprzęt

Zimowe podłoże to wymagający teren. Dlatego warto ze sobą zabrać kije trekkingowe – korzystnie wpłyną na komfort marszu oraz mogą posłużyć do badania terenu. W zależności od warunków panujących na trasie przydatne mogą się okazać również rakiety śnieżne, dzięki którym nie będziemy się zapadać w śniegu.

Jeśli natomiast planujemy wyjście po śliskim i stromym podłożu koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w raki i czekan oraz mieć pewność, że potrafimy się nimi posługiwać. Innym bardzo popularnym sprzętem wśród amatorów zimowych wędrówek są skitoury. Dzięki fokom idealnie nadają się na podejścia, nie zapadają się w śniegu, a zjazd jest czystą przyjemnością.

Jedzenie

Jedzenie daje energię i pomaga się rozgrzać. Zimą powinno więc być bardzo energetyczne. Na zimowe wędrówki świetnie sprawdzi się czekolada lub batony musli. W termosie obowiązkowo gorący napój, np.herbata (może być z prądem 😉 ).Warto zaopatrzyć się również w termos obiadowy. W ten sposób będziemy mogli zjeść na szlaku ciepły posiłek, jeśli nie planujemy postoju w schronisku.

Doświadczenie

Doświadczenia ani nie da się zabrać do plecaka, ani tym bardziej kupić. Doświadczenie trzeba po prostu „wytuptać” (ulubione określenie toprowców). Zawsze pamiętajmy o tym przy wyborze trasy tak, aby zarówno sam szlak oraz panujące na nim warunki atmosferyczne były adekwatne do naszych możliwości, a zimowe wędrówki dostarczały samych przyjemnych wspomnień.

 

Gotowy na wyprawę?

Jeśli jeszcze nie masz pomysłu, gdzie się wybrać, podpowiadamy, gdzie warto przenocować. Być może wśród tych propozycji znajdziesz coś dla siebie?

Zobacz więcej noclegów w górach