Tatry jako najwyższe i jedne z najpiękniejszych gór w Polsce cieszą się niezmiennie ogromną popularnością wśród turystów. Aktywny wypoczynek i wspaniałe krajobrazy to jedno. Drugie to wybór trasy dostosowanej do własnych umiejętności oraz pory roku. Więc.. czas na szybką rozgrzewkę przed zdobyciem Rysów! Nabierz doświadczenia zdobywając szczyty dostępne dla każdego. Od czego by zacząć?

Grześ 1653 m n.p.m.

Ta mierząca 1653 m góra stanowi doskonałe dopełnienie spaceru po Dolinie Chochołowskiej. Przed zdobyciem szczytu możemy odpocząć w słynącym z kuchni Schronisku na Polanie Chochołowskiej. Dalsza trasa to 1:30 h łagodnego podejścia z widokiem na Tatry Zachodnie.

Rakoń 1879 m n.p.m.

To pomysł na nieco dłuższą wycieczkę. Zdobędziesz Rakoń idąc granią od strony Grzesia. Trasa ta nosi miano “Długi Upłaz” i należy do jednej z najbardziej malowniczych, bo oprócz Tatr Zachodnich, zobaczymy stąd również Tatry Wysokie.

Kasprowy Wierch 1987 m n.p.m.

Kasprowy Wierch to prawdziwy symbol Tatr i Zakopanego oraz ulubiony szczyt narciarzy. Chętnie wybierany jest również przez rodziny podróżujące z dziećmi (również tymi bardzo małymi!). Wszystko za sprawą kolejki, dzięki której dostaniemy się z Kuźnic prosto na szczyt Kasprowego.

Zobacz również polecane noclegi w Zakopanem

Myślenickie Turnie 1354 m n.p.m.

Dla tych turystów, którzy zdecydują się zdobyć Kasprowy pieszo, godna polecenia jest trasa przez Myślenickie Turnie. To dość wymagające, ale szybkie podejście (2:40h). Ciekawostką jest, że podczas egzaminu na toprowca, kandydaci muszą pokonać tą trasę z pełnym plecakiem w tyle minut ile mają lat plus godzina. Gotowi na takie wyzwanie?

Morskie Oko 1395 m n.p.m.

Prawdziwym turystycznym bestsellerem, a zarazem doskonałym punktem wypadowym w wyższe i mniej dostępne obszary gór jest Morskie Oko. To największe tatrzańskie jezioro nazywane jest duszą zwierciadlaną Tatr. Dostaniesz się tam m.in. z Palenicy Białczańskiej, idąc przez Dolinę Roztoki, mijając po drodze Wodogrzmoty Mickiewicza.

Szukasz dobrej bazy wypadowej w Tatry?
Polecamy sprawdzone noclegi w Poroninie oraz Bukowinie Tatrzańskiej

Dolina Pięciu Stawów 1670 m n.p.m.

Jeśli zdecydujesz się na dłuższą wycieczkę, zawsze możesz odbić niebieskim szlakiem do Doliny Pięciu Stawów. Najwyższy wodospad w Polsce, czyli Wielka Siklawa (70 m!), najdłuższe i najgłębsze jezioro w Polsce – Wielki Staw Polski czy w końcu najwyżej położone schronisko w Tatrach – to tylko kilka powodów dla których warto się tu wybrać. A gdy już tylko nabędziesz odpowiedniego doświadczenia, to z doliny prowadzą szlaki na Zawrat, Kozi Wierch, Kościelec czy w końcu koronę Tatr Polskich – Rysy 2499 m n.p.m.

Teraz Twoja kolej!

Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do wybrania się w Tatry. Zastanawiasz się, gdzie znaleźć nocleg? Oto niektóre polecane miejscówki:

Zobacz polecane noclegi w Tatrach