Parki rozrywki są świetnym miejscem na spędzenie czasu całą rodziną. Wiele atrakcji dla starszych i młodszych to całe godziny niezapomnianej zabawy. A co najważniejsze – wcale nie trzeba jechać do nich daleko. Oto najciekawsze parki rozrywki w Polsce: poniżej prezentujemy 8 miejsc, które musisz zobaczyć! 

Energylandia

Energylandia powstała zaledwie 5 lat temu, ale dziś mało kto o niej nie słyszał. Największy i najbardziej znany polski park rozrywki znajduje się w Zatorze, pomiędzy Krakowem i Katowicami. Na obszarze ponad 30 hektarów umieszczono kilkadziesiąt atrakcji o zróżnicowanym poziomie ekstremalności. Park podzielono na pięć stref tematycznych: 

  • Bajkolandię z atrakcjami dla najmłodszych gości,
  • strefę familijną, gdzie odnajdzie się cała rodzina – wstęp dla dzieci od 140 cm wzrostu,
  • strefę ekstremalną z kolejkami i karuzelami tylko dla osób o mocnych nerwach,
  • Water Park, czyli wodna oaza z basenami i miejscem do wypoczynku nad wodą,
  • Smoczy Gród, miasteczko w klimacie fantasy, utrzymane w stylu średniowiecznym – zarówno wystrój, jak i atrakcje.

W Energylandii znajdziecie różnorodne atrakcje. Kilka rodzajów rollercoasterów, zarówno przyjaznych dzieciom, jak i tych mocno ekstremalnych dostarczą wielu wrażeń. Karuzele, wodne przejażdżki czy klasyczne Auto Zderzaki zapewnią zabawę na cały dzień. Dodatkowo, na terenie parku znajduje się kino 7D, cyklicznie organizowane są też ciekawe pokazy, na które można się wybrać w ramach całodziennego biletu wstępu do parku.

Co ważne, aby korzystać ze wszystkich atrakcji, wystarczy jeden bilet kupiony w kasie przed wejściem do parku. Upoważnia do nieograniczonych przejażdżek w każdej strefie przez cały dzień w godzinach otwarcia parku. Sezon w Energylandii trwa od kwietnia do grudnia.

Zobacz sprawdzone:
noclegi w Zatorze

Legendia

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko to najstarszy polski lunapark. Jego początki sięgają 60 lat wstecz – już od tak dawna goście przybywają, by spędzić czas w klimatycznym miejscu. Legendia jest także największym polskim parkiem tematycznym. Tutejsze atrakcje utrzymane są w tematyce legend, baśni i opowiadań, a to sprawia, że pobyt w parku jest prawdziwie magiczny.

Legendia to 26 hektarów zieleni, wśród której ulokowano ponad 40 atrakcji – dla dzieci, dla całej rodziny, ale również dla fanów buzującej w żyłach adrenaliny. Znajdziecie tu więc diabelski młyn, duże samoloty i wodne atrakcje. Będąc w Legendii nie sposób pominąć kolejki Lech Coaster, nagrodzonej tytułem Best Coaster 2017 w konkursie na najlepszy europejski rollercoaster 2017 roku. Ciekawostką na miarę światową jest również Bazyliszek, przejażdżka typu Interactive Dark Ride, jedna z bardziej nowoczesnych atrakcji tego typu na świecie. W parku organizowane są również tematyczne wydarzenia, takie jak bale, koncerty czy występy znanych osób. 


Przeczytaj także nasze TOP 10 basenów termalnych w Polsce

Majaland

Pszczółka Maja to kultowa postać i nie brakuje jej fanów tak wśród dorosłych, jak i dzieci. W Majaland znajdziecie atrakcje oparte o świat znany z animacji o przygodach Pszczółki. To rodzinny park rozrywki otwarty w 2018 roku, położony we wsi Kownaty. Część atrakcji znajduje się pod zadaszeniem, dzięki czemu park jest czynny przez cały rok

W Majaland coś dla siebie znajdą i dorośli, i dzieci. Park nastawiony jest na rodzinną rozrywkę, dlatego nie znajdziecie tu ekstremalnych kolejek. Z pewnością natomiast doskonale spędzicie czas ze swoimi pociechami. 

W parku czekają na Was karuzele, plac zabaw, Miasteczko Samochodowe, Mała Fontanna i wiele więcej. Chętni mogą spróbować swych sił w gaszeniu pożarów i nauczyć się, jak powinno się to robić poprawnie. Oczywiście, jak na park rozrywki przystało, w Majaland znajdziecie również rollercoastery – w tym Rollercoaster Wiking, czyli przejażdżkę wśród skał i podróż przez mroczną jaskinię. 

Lunapark Sowiński

Położony we Władysławowie Lunapark Sowiński w 1997 roku był niewielką rodzinną firmą z kilkoma atrakcjami w centrum miasta. Jego teren powiększył się z 2 do 4 hektarów, a na tym obszarze znajdują się zarówno dobrze znane atrakcje, jak również wciąż pojawiają się nowe. Sezon w Lunaparku trwa od maja do września.

Dziś dla wielu wypoczywających nad morzem jest obowiązkowym punktem programu. Atrakcją wzbudzającą największe emocje i cieszącą się dużym zainteresowaniem gości jest kolejka górska Tajfun. To jednocześnie jedna z atrakcji, które jako pierwsze pojawiły się w lunaparku. 

W Lunaparku Sowiński czeka na Was moc atrakcji. Wspomniany już Tajfun z pewnością spełni oczekiwania tych, którzy pragną poczuć dreszczyk emocji. W strefie ekstremalnej znajdują się także atrakcje takie jak Crazy Tower, Booster czy Extreme. Odnajdą się tu również ci, którzy wolą spokojniejszą zabawę.

Warto zajrzeć do Gabinetu Krzywych Luster oraz wybrać się na przejażdżkę karuzelą – wielbiciele klasyki docenią uwspółcześnioną wersję tradycyjnej łańcuchowej. Natomiast Młyn Widokowy, choć nie zapewnia ekstremalnych wrażeń, pozwala ujrzeć niezwykłą panoramę. Ze szczytu dostrzec można zarówno morze, jak i Zatokę Pucką.

Zobacz sprawdzone:
noclegi we Władysławowie

Górski Park Równica

Równica to góra w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim. Od lat owiana jest tajemnicą, a okoliczni mieszkańcy nazywają ją Diablą Górą. To właśnie u jej stóp, w Ustroniu, znajduje się jeden z najbardziej popularnych parków rozrywki w Beskidach – Górski Park Równica. 

Jak przystało na górski park, w tym miejscu możecie liczyć na prawdziwie góralski klimat. Czekają tu na Was piękne widoki, biesiadna karczma z regionalnymi potrawami, ale przede wszystkim przednia zabawa. 

Jedną z ciekawszych atrakcji Górskiego Parku jest tor saneczkowy typu roller coaster, czynny przez cały rok. Jest to możliwe dzięki wykonaniu toru z nierdzewnej rury, która kształtem przypomina trasę górskich kolejek. Zadaszenie pozwala korzystać z atrakcji nawet przy niesprzyjającej pogodzie. 

Poza torem saneczkowym, w parku czeka na Was również kino 7D oraz zjeżdżalnia pontonowa, czynna w sezonie wiosenno-letnim. Jeśli natomiast chcecie poczuć odrobinę adrenaliny, wybierzcie się na przejażdżkę quadem. 

Jura Park Bałtów

Park rozrywki w Bałtowie ma powierzchnię aż 100 ha i jest najbardziej zróżnicowanym pod względem atrakcji kompleksem tego typu w Polsce. Tematyzacja parku powiązana jest z prowadzonymi na jego obecnym terenie pracami, podczas których natrafiono na tropy dinozaurów. Dziś znajdziecie tu rekonstrukcje tych wielkich stworzeń w naturalnych rozmiarach, ale także wiele więcej. 

Największą atrakcją parku są dinozaury. Warto więc odwiedzić Jurapark, kilometrową ścieżkę dydaktyczną, na której spotkacie blisko 100 modeli dinozaurów w ich rzeczywistej wielkości. Trasę podzielono na okresy geologiczne. Ciekawostką jest fakt, że na miejscu dzisiejszej ścieżki znajdowała się jurajska plaża, po której przechadzały się “wielkie jaszczury”. Dowodem na to są ślady znalezione w wąwozie.

Podążając tropem dinozaurów, warto odwiedzić również Muzeum Dinozaurów, przedstawiającą dawne życie na Ziemi. Jeśli natomiast jesteście ciekawi, co żyło w morzach i oceanach miliony lat temu – odpowiedź znajdziecie w Prehistorycznym Oceanarium. 

Jura Park Bałtów to nie tylko dinozaury. Jedną z ciekawszych tutejszych atrakcji jest Park Miniatur, w którym zobaczycie polskie zabytki architektoniczne odtworzone w skali 1:25. W Sabatówce, wiosce czarownic, odbywają się natomiast pełne magii pokazy, gry i animacje. 

Po zwiedzaniu czas na zabawę w Parku Rozrywki. Czeka tu na Was moc atrakcji dla dzieci, karuzele, zjeżdżalnie i trampoliny. Nieco starsi mogą wybrać się na przejażdżkę rollercoasterem. A to tylko przedsmak tego, co przygotowano dla odwiedzających Bałtowski Kompleks Turystyczny.

Przeczytaj także artykuł opisujący parki nad morzem Bałtyckim

Deli Park

Deli Park to park edukacji i rozrywki, położony 15 km od Poznania. Na powierzchni 60 000 metrów kwadratowych znajduje się ogrom atrakcji. Teren parku podzielono na trzy strefy tematyczne, a każda z nich łączy zabawę z edukacyjnymi elementami. 

Strefa pierwsza to ogrody świata oraz miniatury znanych budowli z całego świata. Można je podziwiać z alpinarium, czyli punktu widokowego. W strefie drugiej znajdziecie mini zoo z różnymi gatunkami zwierząt, a także modele owadów zagrożonych wyginięciem i modele ssaków z epoki lodowcowej.

W trzeciej strefie, czyli Podniebnej Eko-Wiosce, zwiedzicie partie lasu od poszycia po koronę drzew. W tej sekcji przeniesiecie się również do wnętrza ziemi oraz drzew, a to wszystko dzięki linowym i drewnianym konstrukcjom na różnych wysokościach oraz nowoczesnej technologii.

W Deli Park przygotowano również atrakcje w postaci placu zabaw, tradycyjnego, jak i wirtualnego, a także piaskownicę i mini park linowy. Warto wybrać się w to miejsce całą rodziną – dzieci będą mieć ogrom zabawy.

Park Miniatur Świat Marzeń (Andrychów)

Park Miniatur we wsi Inwałd, w gminie Andrychów, powstał w 2007 roku. Na powierzchni 75 000 metrów kwadratowych umieszczono miniatury budowli z całego świata. Większość z nich stworzono w skali 1:25. Znajdziecie tu budynki charakterystyczne dla państw takich jak Australia, Grecja, Włochy, Polska, Chiny, Francja i Meksyk.

Park Miniatur to także wiele innych atrakcji. Warto zajrzeć do Warowni, gdzie czeka średniowieczny zamek pełen tajemnic. Znajduje się tu Muzeum Tortur, Komnata Damy i Karczma, a podczas przerwy w zwiedzaniu można obejrzeć multimedialny pokaz. U podnóża Warowni czeka kolejna atrakcja – kraina ruchomych smoków.

Zamek to nie jedyna średniowieczna atrakcja tego miejsca. Zwiedzicie tu również średniowieczną osadę, aby zobaczyć, jak w dawnych czasach żyli i pracowali ludzie. 

W Parku Miniatur na najmłodszych czeka Duży Lunapark, a w nim karuzele, młyńskie koło, Auto scooter i wiele innych atrakcji. Odważniejsi mogą sprawdzić swoją orientację w terenie, wchodząc do Zielonego Labiryntu i spróbować odnaleźć drogę do wyjścia.

Polskie parki rozrywki różnią się pod względem atrakcji, ale każde miejsce oferuje coś ciekawego. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy macie chęć na odrobinę szaleństwa, czy wybieracie się na rodzinną wycieczkę.