W XII wieku w Karkonoszach poszukiwacze złota założyli osadę, która siedem stuleci później stała się najważniejszym ośrodkiem turystycznym w okolicy. I pozostała nim do dzisiaj. Mowa tu oczywiście o uwielbianym przez wieeelu turystów… Karpaczu! 🙂

Poniżej prezentujemy 6 miejsc, które musisz zobaczyć w Karpaczu.

1. Śnieżka

Oczywiście najsilniejszy magnes na turystów (bo już od dawna nie na poszukiwaczy złota) stanowią właśnie Karkonosze. A szczególnie Śnieżka, czyli najwyższy szczyt całych Sudetów, na którym wzniesiono Kaplicę św. Wawrzyńca oraz słynne obserwatorium meteorologiczne, wyglądające niczym baza przybyszów z obcej planety. Albo może pozostawiony przez nich statek kosmiczny?

Śnieżka

Jednak i sam Karpacz ma sporo do zaoferowania. Podczas wycieczki w Karkonosze przeznaczcie więc jeden dzień na poznawanie atrakcji podgórskiego miasteczka – tych architektonicznych i tych bardziej niecodziennych.

2. Świątynia Wang

Najsłynniejsza atrakcja to z pewnością Kościół Górski Naszego Zbawiciela, znany jako Świątynia Wang. Niecodzienna nazwa wzięła się stąd, że ów ewangelicki kościół przeniesiono w 1842 roku z… norweskiej miejscowości Vang. Zbudowany z sosnowych bali przybytek ma ponad osiemset lat! No, może niecały, bo wiele elementów wymieniono na nowe po przeprowadzce do Karpacza. Przykryta stromym dachem świątynia prezentuje się baśniowo, a charakteru dodaje jej kamienna dzwonnica. Nie mamy wątpliwości: to jeden z najciekawszych kościołów w Polsce.

Kościół Wang

Gdzie nocować? Nasze propozycje:

Noclegi w Karpaczu

3. Dziki Wodospad

Dziki wodospad to miejsce, które powinien zobaczyć każdy, kto odwiedza Karpacz. Wodospad na rzece Łomnicy prezentuje się pięknie zarówno latem (w otoczeniu pięknych, zielonych drzew) oraz zimą, kiedy to korony drzew pokryte są białym puchem. Warto też dodać, że w pobliżu Dzikiego Wodospadu znajduje się kolejka linowa na Kopę, która pozwala dostać się w okolice Śnieżki bez większego trudu. Jeśli więc nie jesteś fanem dłuuugich i męczących górskich wędrówek, to ten punkt na mapie Karpacza jest właśnie dla Ciebie.

Dziki Wodospad

4. Muzeum Zabawek

Jak zwiedzanie, to muzea. Muzea, które wcale nie muszą być nudne. W Karpaczu nie są z całą pewnością. Po pierwsze, Muzeum Zabawek. Misie, lalki, żołnierzyki… Pochodzą z różnych stron świata i z różnych epok, a niektóre mają nawet trzysta lat. Zebrał je Henryk Tomaszewski – tancerz, mim, choreograf i reżyser, założyciel Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Muzeum Zabawek

5. Muzeum Karkonoskie Tajemnice

Muzeum numer dwa: Karkonoskie Tajemnice. Jego krótka, jak dotąd, historia rozpoczęła się w 2011 roku, gdy podczas prac budowlanych przy ulicy Mickiewicza odnaleziono grubą i długą laskę drewnianą ozdobioną górskim kryształem. Obwołano ją Kosturem Ducha Gór, legendarnego pana Karkonoszy. Stało się to impulsem do założenia placówki muzealnej, poświęconej historii i kulturze okolic Karpacza. Przed muzeum stanęła rzeźba karkonoskiego ducha – na pewno go nie przegapicie.

6. Muzeum Skarby Ziemi Juna

Warto odwiedzić też Muzeum Skarby Ziemi Juna. To jedyna okazja do tego, by zobaczyć unikatowe minerały z Polski i ze świata. Zwiedzający mogą podziwiać tu Skarby Dolnego Śląska: ametysty, kwarce, kryształy górskie, agaty oraz prawdziwe perełki z Pakistanu, Madagaskaru, Maroko, a nawet Kongo!

Minerały

To co, jesteś gotowy na zwiedzanie Karpacza? Jak sam widzisz, miejsc do odwiedzenia w tym uroczym miasteczku nie brakuje, dlatego nie czekaj i zaplanuj wycieczkę do Karpacza.