Urlop to idealny czas, aby poświęcić się swojemu hobby. Jeśli należysz do grona miłośników sportów ekstremalnych, musisz pamiętać, aby twoje ubezpieczenie turystyczne uwzględniało również ten rodzaj aktywności. Dzięki temu uzyskasz pomoc finansową w razie wypadku, który może wydarzyć się w trakcie wspinaczki wysokogórskiej lub eksplorowania jaskiń. Sprawdź, jakie hobby jest automatycznie objęte ochroną, a które wymaga dodatkowego zapisu w umowie.

Dlaczego ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować twoje hobby?

Ubezpieczenie turystyczne, które wykupujesz na czas urlopu, powinno uwzględniać aktywności, które planujesz w czasie swojego wypoczynku. Dlaczego jest to tak ważne? Zobaczmy to na prostym przykładzie.

Pan Krzysztof wykupił polisę turystyczną na wyjazd do Tunezji, ale nie wspomniał o tym, że zamierza tam nurkować na dużej głębokości z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. W trakcie nurkowania uderzył się o wystający fragment wraku statku i zranił się w nogę. Rana wymagała dokładniejszego opatrzenia, dlatego udał się do najbliższej kliniki po pomoc. Później okazało się, że musi z własnej kieszeni zapłacić za wizytę lekarską, ponieważ wykupione przez niego ubezpieczenie turystyczne nie obejmowało sportów ekstremalnych, do których należy preferowany przez niego rodzaj nurkowania. Gdyby przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej zaznaczył, że ma w planach takie aktywności, nie musiałby płacić za pomoc lekarską, ale wszystkie koszty zostałyby pokryte przez ubezpieczyciela.

Przed zawarciem umowy dotyczącej ubezpieczenia turystycznego sprawdź listę sportów rekreacyjnych, zimowych i ekstremalnych dostępną w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) i upewnij się, w jakiej kategorii znajduje się twoje hobby. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia turystycznego? Wejdź na stronę: https://www.nn.pl/dla-ciebie/hobby-i-turystyka/ubezpieczenie-turystyczne.html.

Jakie aktywności są objęte ochroną bez dodatkowych opłat?

Dodatkowej ochrony nie wymagają aktywności typowo rekreacyjne, których celem jest odpoczynek. Należą do nich jazda na rowerze, jogging, pływanie rekreacyjne, nurkowanie do 30 metrów czy pływanie kajakiem. Mówiąc prościej, w tej grupie znajdują się wszystkie rodzaje hobby, które nie zostały ujęte na liście sportów zimowych i ekstremalnych. Nie wymagają one dodatkowych zapisów w umowie i dodatkowych opłat.

Jakie hobby trzeba objąć dodatkową ochroną?

Dodatkowej ochrony będą wymagały:

  • sporty zimowe – np. hokej, bobsleje, łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo biegowe lub zjazdowe, snowboard lub saneczkarstwo;
  • sporty ekstremalne – np. wspinaczka wysokogórska, biegi długodystansowe (maratony, półmaratony), jazda na quadach, kolarstwo górskie, wyścigi konne, skoki narciarskie, skoki ze spadochronem, chodzenie po jaskiniach, wspinaczka na skałkach, pilotowanie jakichkolwiek statków powietrznych, jazda na skuterach wodnych, sporty motorowe, sporty walki.

Szczegółową listę aktywności zaliczanych do tej kategorii znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Poprzedni artykuł10 najlepszych miejsc nad morzem na wczasy z rodziną
Następny artykułTak wyglądała majówka 2023 nad morzem. Tłumy wszędzie? Niekoniecznie