Polecane nad morzem
Ferie zimowe wypadają w tym roku już od 16 stycznia. Styczeń i luty to zatem dobry czas, aby zaplanować krótki wypoczynek. Znacznie łatwiej będzie później zabrać się do dalszej pracy lub nauki, jeżeli choćby na kilka dni wraz z rodziną wyjedziecie i zajmiecie się czymś, co naprawdę lubicie: jazdą na nartach, spacerami po szlaku wśród malowniczych górskich scenerii czy odkrywaniem atrakcji turystycznych innego regionu Polski. Sprawdźcie terminy ferii zimowych w 2023 roku w poszczególnych województwach i zaplanujcie wypoczynek.

Terminy ferii zimowych w 2023 roku w poszczególnych województwach

Poniżej przedstawiamy terminy ferii zimowych w 2023 roku ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na stronach rządowych.

  • Najwcześniej ferie zimowe w 2023 roku są zaplanowane w województwach lubelskimłódzkimpodkarpackimpomorskim i śląskim – przypadają na 16-23 stycznia 2023 roku.
  • Nieco później – w terminie 23 stycznia – 5 lutego 2023 roku na wypoczynek pojadą dzieci z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
  • Dla dzieci z województw: kujawsko-pomorskiegolubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego przerwa od szkoły przypada na termin: 30 stycznia – 12 lutego 2023 roku.
  • Najpóźniej ferie zimowe w 2023 roku będą zorganizowane w województwach: dolnośląskimmazowieckimopolskim i mazowieckim – w dniach 13-26 lutego.

Dzieci na sankach

Jak Polacy najchętniej spędzają ferie zimowe w 2023 roku?

W 2023 roku mimo kryzysu i inflacji, która dotyka także branży turystycznej, Polacy nie chcą rezygnować z zimowych wyjazdów. Zdecydowana większość rodzin decyduje się na destynacje krajowe.

Zakopane - panorama na Tatry

Tradycyjnie już od lat największą popularnością cieszą się ośrodki w górach: Karpatach i Sudetach, a wśród nich  takie miejscowości jak: Zakopane, Białka Tatrzańska, Karpacz, Szczawnica czy Szklarska Poręba. Bardzo popularne są wyjazdy na narty czy snowboard. Najlepiej oceniane przez Polaków kurorty narciarskie: Białka Tatrzańska, Zieleniec Ski Arena, Czarna Góra, Dwie Doliny czy Jaworzyna Krynicka kuszą nowoczesną infrastrukturą, długimi trasami zjazdowymi i pięknymi widokami. Co prawda, ceny noclegów i skipasów w stosunku do ostatniego roku wzrosły o kilkanaście procent, jednak w zamian można się spodziewać naprawdę dobrych warunków i atrakcyjnej oferty. Wiele obiektów bardzo wykorzystało czas pandemii, by zmodernizować infrastrukturę, a także dostosować swoją ofertę do potrzeb odwiedzających.

Zima jest także doskonałą okazją, by wybrać się nad polskie morze. Wybrzeże Bałtyku w styczniu i lutym prezentuje się naprawdę malowniczo i potrafi zapierać dech w piersiach. Ferie nad morzem są dobrą okazją na długie spacery po plaży i odkrywanie licznych atrakcji nadmorskich miasteczek.

Porady i inspiracje dla rodzin wyjeżdżających na ferie zimowe

  • Szykując się na ferie zimowe w 2023 roku wielu wyjeżdżających dokładnie sprawdzało ofertę poszczególnych obiektów wcześniej, często jeszcze we wrześniu lub październiku. Jeżeli jednak do tej pory nie zdecydowałeś się, czy jechać, nic straconego. Cały czas dostępnych jest wiele wolnych miejsc noclegowych. Planując ferie zimowe 2023 last minute możesz znaleźć niekiedy bardzo atrakcyjne oferty cenowe, a jednocześnie podejmować decyzje o wyjeździe będąc bardziej świadomym, jakiej pogody możesz się spodziewać.
  • Dobrym pomysłem może być również wybór mniej oczywistego kierunku: niekiedy wynajmując niewielki domek „zagubiony” wśród mazurskich lasów i jezior czy nocleg w gospodarstwie agroturystycznym na Podlasiu zapłacisz znacznie mniej, unikniesz tłumów i będziesz mieć okazję, by odkryć czarujące i nieznane zakątki Polski. Obecnie coraz częściej można liczyć także na bardzo dobre warunki pobytu z dala od najbardziej obleganych turystycznych szlaków i wielkich hoteli-molochów. Mniejsze obiekty kuszą dobrym „domowym” jedzeniem, gościnną atmosferą i swoim podejściem do ekologii.
  • Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na organizację dłuższego wyjazdu, dobrym rozwiązaniem może być krótszy wypad – na przykład przedłużony weekend wraz z rodziną. Czasami wystarczą dwie-trzy noce w innym otoczeniu, by wypocząć, zrelaksować się i naładować baterie. Krótsza wycieczka zazwyczaj wiąże się ze znacznie mniejszym wydatkiem i może być łatwiejsza do zaplanowania, gdy nie możemy pozwolić sobie na dłuższy urlop.
  • Podczas wyjazdu warto zwracać uwagę na atrakcje edukacyjne dla dzieci: pobyt w interaktywnym muzeum nauki czy lekcje historii na zamku to okazja, by przyswajać wiedzę w szybki i atrakcyjny sposób.
  • Nieustannie przypominamy o tym, by wychodząc na szlak zabrać ciepłe ubranie. buty trekkingowe i na bieżąco sprawdzać prognozę pogody, która w górach zmienia się bardzo szybko.