Góry Sowie to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Sudety, Góry Izerskie oraz Pasma Jaseników. Góry Sowie owiane są baśniami i legendami. Na wielu stokach stróżują duchy, które pobudzają wyobraźnię zwiedzających.

Wielka Sowa

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych. Na jej szczycie w 1906 roku wybudowano 25-metrową wieżę widokową. Aby wspiąć się na jej szczyt, na początku należy pokonać schody zewnętrzne, które okalają wieżę, a następnie schody wewnętrzne. To wspaniały punkt widokowy – stąd można podziwiać Śnieżkę, Śnieżnik oraz Ślężę. Jeśli będziesz tym szczęśliwcem i trafisz na bezchmurne niebo, będziesz mógł poobserwować również Wrocław!

Zamek Grodno

Na terenie Dolnego Śląska znaleźć można wiele podobnych budowli. Jednym z najstarszych jest Zamek Grodno. Zamek usytuowany jest na szczycie wzgórza Choina nad Jeziorem Lubachowskim. Zamek Grodno to nie tylko wspaniała atrakcja turystyczna, ale również źródło wielu legend! Jedna z nich mówi, że zamek zamieszkuje Biała Dama. Kim jest ta tajemnicza zjawa…? Jedni mówią, że to duch pani, do której niegdyś należał zamek. Zdaniem innych to po prostu duch zmarłej przed wiekami dziewczyny z Zagórza.


Sprawdzone noclegi w górach


Twierdza Srebrna Góra

Czy wiesz, że w Srebrnej Górze znajduje się największa twierdza górska na terenie całej Europy? Tak, zdecydowanie mamy się czym szczycić! W skład twierdzy wchodzi aż sześć fortów oraz kilka bastionów. To miejsce spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Zwiedzanie odbywa się zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Przybywający tu turyści mogą zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem-żołnierzem, który w czasie oprowadzania gości opowiada o historii Twierdzy. Program został stworzony tak, aby zwiedzający mogli zobaczyć kazamaty oraz podziemny most zwodzony. Zainteresowani mogą również zdecydować się na przejście przez najgłębszą fosę w Polsce.

Tradycyjne poznawanie historii obiektu często urozmaicone jest grami terenowymi oraz wystrzałami z armaty. Każdy, kto odwiedzi Twierdzę Srebrna Góra powinien wejść na punkt widokowy na koronie Donjonu – tych doznań wizualnych nie da się zapomnieć! 

Pałac Jedlinka

Dziś pałac – po gruntownej renowacji – to przede wszystkim wspaniała atrakcja turystyczna. Warto zajrzeć również do środka budowli. W pałacu organizowane są wystawy minerałów oraz wystawy czasowe. Pałac Jedlinka to estetycznie wykonane wnętrza oraz ciekawa historia. Jedlina-Zdrój to uzdrowiskowa miejscowość, którą natura obdarzyła w źródła cennej wody mineralnej

Planujesz dłuższy pobyt? Aby poznać okoliczne atrakcje, warto zatrzymać się na dłużej. Zobacz nasze propozycje: noclegi Jedlina-Zdrój

Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim

Jezioro Bystrzyckie to największy tego typu zbiornik w Górach Sowich. Sztuczne jezioro oraz wysoka kamienna tama od lat przyciągają turystów z całej Polski. Zastanawiasz się, dlaczego zdecydowano się na budowę tego typu zbiornika? Jezioro Bystrzyckie pełni niejako funkcję zbiornika retencyjnego, który w sytuacjach kryzysowych poskromi niebezpieczną rzekę Bystrzycę.

Jezioro Bystrzyckie

Zamek Książ

Ten zamek często nazywany jest Perłą Śląska. Nic dziwnego, w końcu to największy zamek Dolnego Śląska. Na jego wyjątkowość wpływa również wspaniałe położenie –budowla została wzniesiona na cyplu skalnym, a dookoła roztaczają się gęste lasy. Zamek Książ to ponad 400 pomieszczeń, z których każde zaskakuje wystrojem i aranżacją. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok. Dla turystów przygotowano kilka ciekawych tras, które można zwiedzać na własną rękę lub w towarzystwie przewodnika. 

Przeczytaj także: 10 miejsc w górach ktore musisz zobaczyć

Jugów

Jugów jest największą wsią na terenie Gór Sowich. Przez tę miejscowość przebiegają szlaki turystyczne, w tym główny szlak sudecki im. M. Orłowicza. Warto też dodać, że na obszarze Jugowa znajduje się rezerwat przyrody „Bukowa Kalenica” (na szczycie Kalenica). To właśnie tutaj turyści mogą wejść na wieżę widokową i podziwiać panoramę Sudetów Środkowych.

Jugów