W polskich górach naprawdę można się zakochać! Nie brakuje tu miejsc, które można odwiedzać niemalże bez końca… One nigdy się nie znudzą. Poznaj 10 miejsc w górach, które musisz zobaczyć  zapewniamy, że te miejsca zapierają dech w piersiach. 

Hala gąsienicowa

Jeśli wybierasz się do Zakopanego, koniecznie wpisz Halę gąsienicową na listę miejsc, które musisz odwiedzić. Hala gąsienicowa położona jest na wysokości 1500 m n.p.m. Znajduje się tu bardzo popularne schronisko Murowaniec oraz baza taterników Betlejemka. Hala gąsienicowa to nie tylko wspaniałe widoki, ale również dobra baza wypadowa do Koziego Wierchu, Świnicy, Kasprowego Wierchu i Czarnego Stawu Gąsienicowego. Na Halę gąsienicową dostaniesz się z miejscowości Kuźnice, które leżą 3,5 km od Zakopanego.

Trzy Korony

Trzy Korony to drugi najwyższy szczyt w Pieninach. Ten masyw zbudowany jest z trzech wierzchołków: Okrąglicy (najwyższy), Płaskiej Skały oraz Pańskiej Skały. Szczególnym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Okrąglica, a to dlatego, że wybudowano tam platformę widokową, z której podziwiać można przepiękne widoki. Aby zdobyć Trzy korony można wyruszyć szlakiem ze Szczawnicy lub z miejscowości Sromowce Niżne. 

Morskie Oko

Morskie Oko to jedno z podstawowych miejsc na mapie Polski, które powinieneś zobaczyć. Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach, położone ok. 25 km od Zakopanego. Morskie Oko każdego roku odwiedzane jest przez miliony turystów! To, co przyciąga tu zwiedzających, to przede wszystkim piękne widoki: stąd można podziwiać szczyty Tatr Wysokich oraz Rysy. Na tę wyprawę koniecznie zabierz aparat – będzie co fotografować!

Aby dostać się na szlak prowadzący nad Morskie Oko trzeba wyjechać z Zakopanego autem lub bardziej ekologicznie busem do miejscowości Palenica Białczańska. Z Palenicy droga jest asfaltowa i prowadzi lekko pod górę, czas jej przejścia  to ok 2,10h

Gdzie nocować w Zakopanem i okolicy? Oto niektóre propozycje:

Sprawdź noclegi w Zakopanem

Śnieżka

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy. Na szczycie Śnieżki panuje absolutnie wyjątkowy klimat – podobny do tego, który występuje za kołem podbiegunowym. Tak cudowne warunki atmosferyczne sprawiły, że na Śnieżce łatwo zaobserwować roślinność alpejską. Cechą charakterystyczną Śnieżki jest również fantazyjna budowla przypominająca latające talerze – to nic innego, jak obserwatorium meteorologiczne. Na Śnieżkę – Królową Karkonoszy dostaniesz się z Karpacza, najlepiej zacząć od miejsca gdzie znajduje się Świątynia Wang. 

Szukasz bazy wypadowej na Śnieżkę? Zobacz noclegi w Karpaczu

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska to najdłuższa (10 km) i największa dolina leżąca na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spacerując górną częścią doliny podziwiać można Dolinę Starorobociańską, Chochołowską Wyżnią i Jarząbczą. Dolina wzięła swoją nazwę od znajdującej się w pobliżu uroczej miejscowości – Chochołów.

Sokolica

Chcesz poznać jeden z najpiękniejszych szczytów w Pieninach? Pakuj walizki i wybierz się na podbój Sokolicy! Na szczycie Sokolicy znajduje się symbol Pienin, czyli sosna karłowata. Zastanawiasz się, skąd wzięła się nazwa Sokolica? Maniacy gór mówią, że nazwę szczytu zawdzięczamy temu, że kiedyś gniazdowały w niej sokoły.

Góry Stołowe

Dlaczego Góry Stołowe nazywają się „stołowymi”? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta: góry widziane z pewnej odległości wyglądem przypominają płaski stół. Góry Stołowe są górami płytowymi – to wyjątkowy egzemplarz nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. To, co można tu spotkać, to przede wszystkim skały o ciekawych kształtach. Rozmiar niektórych formacji potrafi zaskoczyć – przekonajcie się sami!

Planujesz wybrać się w Góry Stołowe? Oto niektóre propozycje noclegu:

Zobacz więcej noclegów w Górach Stołowych

Połonina Caryńska

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady...? My jesteśmy na TAK, a wy? 🙂 A skoro Bieszczady to i Połonina Caryńska. Połonina znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a to wszystko za sprawą żyjącej tu dzikiej zwierzyny oraz unikatowych kompleksów leśnych. Najwyższym punktem połoniny jest Kruhly Wierch.

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły to nic innego, jak polodowcowe kotły. Ponad nimi znajduje się telewizyjna stacja przekaźnikowa. Śnieżne Kotły same w sobie zapierają dech w piersiach, a dodatkowego uroku dodaje temu miejscu roślinność… alpejska. Turyści mogą tu podziwiać skalnicę śnieżną oraz rozrzutkę alpejską.

Babia Góra

Aby wspiąć się na szczyt Babiej Góry, należy się solidnie przygotować. Panuje tu dość duża zmienność pogody, dlatego warto spakować do plecaka deszczówkę. Charakterystyczną cechą Babiej Góry jest krajobraz alpejski z kosodrzewinami i gołoborzami.