Weekend majowy już niedługo, a Ty nadal nie masz planów? Sprawdź naszą propozycję 13 miejsc, które są doskonałym pomysłem na spędzenie długiego weekendu razem z najbliższymi. Niemal w każdym zakątku Polski można znaleźć niesamowite miejsca, które przyciągają do siebie historią. Sprawdź, jakie skarby są jeszcze do odkrycia!

Zaplanuj wyjazd na Mazury! Spływ kajakiem po rzece, odpoczynek nad jednym z ponad dwóch tysięcy jezior czy wieczorny spacer to tylko niektóre z atrakcji Mazur. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą nieprzemakalną kurtkę przeciwdeszczową, ponieważ pogoda nad jeziorem może być zmienna.

Rzeka Krutynia

Rzeka Krutynia - Mazury

Jeśli wybierasz się na majówkę razem z dziećmi, świetnym pomysłem będzie spływ kajakiem na rzece Krutynia. Jest to jeden z bardziej urokliwych szlaków wodnych, który świetnie nadaje się do spływu kajakiem dla całych rodzin z dziećmi. Szlak Krutyni, który wiedzie przez tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego, określany jest jako łatwy, przyjemny, a przy tym bardzo malowniczy. Sprawdź jakie noclegi dostępne są na mazurach, np. w Giżycku.

Odwiedź Pranie

Jezioro Pranie

Czy Teatrzyk Zielona Gęś jest Ci znany? Nad jeziorem Nidzkim, w Leśniczówce Pranie, znajduje się wyjątkowe Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Odbywają się tam wystawy, koncerty i spotkania autorskie. Od Leśniczówki rozchodzą się szlaki turystyczno-spacerowe, które wiodą przez lasy i zielone tereny nadające się na jazdę rowerem. Sprawdź noclegi nad jeziorem Nidzkim.

Wyrusz Szlakiem Zamków Gotyckich

Zamek w Malborku

Przez tereny Kaszub, Warmii i Mazur ciągnie się szlak 12 gotyckich zamków. Wśród twierdz znajdują się imponujące rozmiarem zamki krzyżackie, takie jak Malbork, Kętrzyn oraz Gniew, jak i zamki kapitulne oraz biskupie. Zobacz, jakie tajemnice kryją się w murach zamków i poszukaj noclegu np. w Rynie.

Chcesz aktywnie spędzić majówkę? Wybierz się na trekking w Tatrach lub w Bieszczadach. Przed Tobą długie godziny spędzone na świeżym powietrzu w otoczeniu dzikiej natury. Sprawdź noclegi w górach i nie zapomnij spakować odpowiedniego obuwia oraz mapy!

Zakopane

Zakopane jest najprawdopodobniej jedną z popularniejszych destynacji wybieranych na weekend majowy. Pomimo tego, warto wybrać się w te rejony, by poznać również mniej uczęszczane miejsca, np. jaskinie, Halę na Stołach, czy Rusinową Polanę. Szlaki turystyczne zróżnicowane są pod względem trudności. Kiedy nie czujemy się na siłach, by zdobywać szczyty, możemy wybrać się do Doliny Chochołowskiej lub Kościeliskiej, by tam podziwiać malownicze widoki na górskie szczyty. Zobacz, jaką ofertę noclegową przygotowało Zakopane.

Ustrzyki Górne

Bieszczady

Jeśli chcesz poczuć klimat Bieszczad, warto wybrać się na samotną wędrówkę traktem i przemierzyć połoniny. Poszukaj noclegów w Ustrzykach Dolnych i odpocznij do hałasu zatłoczonego miasta. Odległy zakątek na południowo-wschodnim krańcu Polski kusi dzikością i możliwością bliskiego obcowania z naturą. Szlaki turystyczne, które wiodą przez rozległe tereny Połoniny Caryńskiej oraz Wetlińskiej, gwarantują widoki, które na długo pozostają w pamięci. Alternatywnym sposobem na spędzenie czasu jest wyjazd nad sztuczny zalew w Solinie, wizyta w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku lub zwiedzenie Muzeum Budownictwa Ludowego, w którym mieszczą się obiekty mieszkalne należące kiedyś do Bojków i Łemków – ludność zamieszkującą wschodnią część polskich Karpat. Kiedy starczy nam czasu, można wybrać się również szlakiem zabytkowych prawosławnych cerkwi bądź zdecydować się na jazdę Bieszczadzką Kolejką Leśną.

Karkonosze

Zaprzyjaźnij się z Duchem Gór, który zamieszkuje tereny Karkonoszy i poznaj uroki tego regionu. Sprawdź noclegi w Szklarskiej Porębie lub w Karpaczu. Wodospad Szklarki, Wąwóz Kamieńczyka a także Szrenica, Śnieżka i Świątynia Wang to obowiązkowe punkty, które trzeba odwiedzić będąc w tym rejonie. Kiedy wynajmujemy nocleg przy granicy z Czechami, krótki wyjazd do Skalnego Miasta (Ardspach) w Sudetach może być świetnym pomysłem. Imponujące formy skalne, które często przybierają zadziwiające formy, to tylko część atrakcji. W Skalnym Mieście znajdują się także: szmaragdowe jezioro, skalny wodospad oraz małe jeziorko, na którym odbywają się rejsy tratwami.

Schronisko Samotnia - Mały Staw, Karkonosze

Pieniny

Co warto zobaczyć w Pieninach? Z pewnością warto wybrać się na spływ tratwami Przełomem Dunajca, by posłuchać regionalnych legend oraz by z bliska poczuć potęgę natury. Oprócz wędrówki szlakami, można również zdobyć najwyższy szczyt Trzy Korony, a także odwiedzić średniowieczny Zamek w Niedzicy oraz ruiny zamku w Czorsztynie. Zobacz, jaka oferta noclegowa czeka na Ciebie w Szczawnicy lub innych miastach regionu.

Dunajec - Pieniny, spływy

Morze wiosną?

Dlaczego nie! Pamiętaj tylko, żeby zabrać ze sobą krem z filtrem. Majówka nad morzem to idealna propozycja dla par, które chcą spędzić czas w romantycznej atmosferze. Długie spacery po plaży, obserwowanie wschodów i zachodów słońca, a także zdrowe powietrze z jodem – brzmi jak plan idealny. Wybierz nocleg nad morzem.

Łeba

Łeba wydmy

Wielbiciele spędzania czasu na łonie natury i podziwianiu naturalnych cudów przyrody nie mogą ominąć Łeby oraz Słowińskiego Parku Narodowego, który słynie z ruchomych wydm, a także terenów bagnistych, jezior, łąk oraz borów i lasów. Chodzenie po przemieszczających się piaskach może dostarczyć niezapomnianych wrażeń i malowniczych widoków na Morze Bałtyckie. Długie godziny spędzone na spacerach po plaży poprawią apetyt, a nic nie smakuje lepiej nad morzem jak świeżo złowiona rybka. Poszukaj idealnego noclegu w Łebie.

Wyspy Wolin i Uznam

Wolin punkt widokowy

Wybranie się na wyspy, to doskonały pomysł dla osób, które szukają mniej popularnego miejsca, w którym można spokojnie spędzić kilka wolnych dni i odpocząć od codziennych obowiązków. Wolin słynie z Jeziora Turkusowego, które zachwyca swoją barwą oraz wyjątkowością, natomiast na wyspie Uznam są doskonałe warunki do jazdy rowerem. Poszukaj noclegu w Świnoujściu!

Półwysep Helski

Półwysep Helski

Otoczony z jednej strony wodami Bałtyku, a z drugiej wodami zatoki Puckiej, Półwysep Helski to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Szerokie i piaszczyste plaże to największa atrakcja tego regionu. Poza tym chaty kaszubskie, Helskie Fokarium oraz ośrodki, które oferują naukę sportów wodnych na spokojnych wodach zatoki. Przejrzyj oferty noclegowe na Półwyspie Helskim.

Trójmiasto

Gdańsk - Starówka

Gdańsk, Gdynia oraz Sopot znane pod nazwą Trójmiasto są popularnym miejscem, chętnie wybieranym na spędzenie weekendu majowego. Do obowiązkowych miejsc w Gdańsku należą: Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, Żuraw nad Motławą, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna a także zabytkowe ulice i kamieniczki. Sprawdź noclegi w Gdańsku. Sopot z kolei słynie z najdłuższego w Europie molo o drewnianej konstrukcji oraz konkursów piosenki organizowanych w Operze Leśnej.

Gdzie jeszcze? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi alternatywnymi propozycjami pomysłów na spędzenie majówki poza domem.

Kazimierz Dolny nad Wisłą

Kazimierz Dolny

Miejsce spotkań artystów i miłośników sztuki. Miejscowość położona nad samym brzegiem Wisły warta jest odwiedzenia nie tylko ze względu na pobliskie wąwozy, ale również na przepiękne widoki rozpościerające się ze wzgórza oraz klimatyczny nastrój panujący w mieście. Sprawdź, jakie noclegi dostępne są w Kazimierzu Dolnym i czerp inspiracje z historii miejsca.

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Osoby, które z wypiekami na twarzy czytają legendy i poznają dawne historie z pewnością docenią Szlak Orlich Gniazd. Ponad dwadzieścia zamków – warowni jurajskich, które poznaje się podążając tym szlakiem, niesie ze sobą ogrom niezwykłych historii i tajemnic zaklętych w ich murach. Malownicze panoramy, które rozciągają się z wapiennych skał, na których zbudowane zostały zamki, gwarantują niesamowite widoki. Jak przemierzyć szlak? Pieszo, rowerowo bądź konno. Jednym z popularniejszych miejsc na szlaku są ruiny zamku Ogrodzieniec, który imponuje wielkością, a także zamek Pieskowa Skała.