Bieszczadzkie szlaki zachwycają o każdej porze roku. Kto raz przyjedzie w te strony, będzie powracać co roku… Albo nawet częściej!

Dla tych, którzy wycieczkę w Bieszczady mają jeszcze przed sobą, przygotowaliśmy spis najciekawszych atrakcji. Jesteśmy pewni, że na tej liście każdy fan górskich widoków znajdzie coś dla siebie.

Tarnica 

Nie ma osoby, która nie słyszałaby o najsłynniejszym i najwyższym szczycie bieszczadzkim po polskiej stronie. Należąca do Korony Gór Polskich Tarnica ma 1346 m n.p.m, a na jej szczycie ustawiono krzyż upamiętniający wizytę Karola Wojtyły w 1953 roku. Do dziś stanowi on cel pielgrzymek.

Wejście na szczyt Tarnicy to oczywiście cel większości wypraw, ale już sama wędrówka i widoki towarzyszące po drodze stanowią atrakcję. Pejzaż roztaczający się z samej góry to świetna nagroda za trud wspinaczki. Z Tarnicy możemy podziwiać kocioł górnej Wołosatki, Ostrą Horę, Połoninę Równą, a także najwyższy szczyt Bieszczad – znajdujący się po ich ukraińskiej stronie Pikuj. 

Na samą górę prowadzą dwa szlaki. Niebieski, krótszy i trudniejszy, można pokonać w dwie godziny, ale trasa jest dość stroma i uboga pod względem widokowym. Druga droga, szlak czerwony, prowadzi z Ustrzyk Górnych i zajmuje około trzech godzin. Pierwszy etap wymaga pewnego wysiłku, ale dalsza część drogi wiedzie bezleśnym Szerokim Wierchem, z którego roztaczają się piękne widoki.

Połonina Caryńska i Wetlińska

Jeden z najbardziej popularnych bieszczadzkich szlaków prowadzi na Połoninę Caryńską. Choć trasa wymaga dobrej kondycji, widoki wynagradzają wysiłek – wycieczka uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Bieszczadach. Na Połoninę Caryńską składają się cztery wierzchołki, ale do zwiedzania udostępnione są trzy z nich. Można się na nie dostać szlakiem od strony Ustrzyk Górnych lub Brzegów Górnych. Trasa prowadzi wciąż w górę, ale spacer po grzbiecie Połoniny jest już czystą przyjemnością. Na przejście całego szlaku warto przeznaczyć około czterech godzin. 

Połonina Caryńska
Połonina Caryńska

Połonina Wetlińska to również bardzo popularny cel wycieczek i nic w tym dziwnego, bo ze szczytu roztaczają się piękne widoki, a trasa nie jest mocno wymagająca. Co ciekawe, jesienią i zimą widać stąd nawet Tatry! Spowodowane jest to inwersją temperatury, która zwiększa widoczność nawet do 200 km. 

Połonina Wetlińska
Połonina Wetlińska

Żółty szlak na Połoninę Wetlińską jest krótki, ale urokliwy. Wiedzie od Przełęczy Wyżnej, na której znajduje się parking i przystanek autobusowy. Trasa na początku jest łagodna, potem zaczyna być trochę bardziej stromo i osoby mniej przygotowane kondycyjnie z pewnością to odczują.

Wejście na szczyt Połoniny Wetlińskiej nie jest jednak trudne i nawet osoby rzadziej wędrujące po górach poradzą sobie bez problemu. A pokonać tę trasę warto, bo na jej końcu czekają widoki na Połoninę Caryńską, Tarnicę i pasmo Otrytu – sceneria idealna do zdjęć.

Chatka Puchatka

Będąc przy Połoninie Wetlińskiej, trzeba wspomnieć o Chatce Puchatka, znajdującej się pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały, właśnie na Połoninie. To najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, wybudowane po II wojnie światowej przez wojsko i pierwotnie służące jako posterunek obserwacyjny. Schronisko uważane jest przez turystów za miejsce kultowe.

Chatka Puchatka

Wiosną 2020 roku ma ruszyć przebudowa budynku ze względu na stan techniczny oraz brak odpowiednich warunków sanitarnych i elektryczności. Jeśli więc chcecie zobaczyć Chatkę Puchatka w jej niezmienionym kształcie, to ostatnia okazja.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

To najwyżej położona wąskotorowa kolej w Polsce i jedna z najchętniej odwiedzanych bieszczadzkich atrakcji. Kolejka kursuje od maja do października na dwóch trasach: z Majdanu koło Cisnej do Przysłupia oraz Balnicy.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Co takiego ma w sobie, że każdego sezonu na wycieczkę wybierają się rzesze turystów? Cóż, nie wszędzie można odbyć przejażdżkę zabytkowymi wagonami ciągniętymi przez lokomotywy z lat 70. i 80. podziwiając z okna piękne widoki. Trasa wiedzie lasami oraz zboczami gór, co pozwala na bliskie spotkania z naturą. To świetna atrakcja dla całej rodziny.

Jezioro Solińskie, Solina

Zastanawiacie się, gdzie w Bieszczady na wakacje? Solina wydaje się idealnym miejscem, bo jest tu wszystko: blisko góry, jezioro, plaże i trasy piesze oraz rowerowe. Odpoczniecie tu od miejskiego zgiełku, a każdy dzień możecie spędzić inaczej. 

Jezioro Solińskie

Największą atrakcją Soliny jest słynna zapora na Jeziorze Solińskim o długości 650 metrów i wysokości 80 metrów. W jej korpusie znajduje się hydroelektrownia, udostępniona dla turystów. Można ją zwiedzać indywidualnie i w grupach z przewodnikiem kilka razy dziennie. 

Zobacz noclegi w Solinie

Jezioro Solińskie to również idealne miejsce dla fanów żeglarstwa. Dzięki tafli wody położonej na wysokości kilkudziesięciu metrów występują tu silne podmuchy wiatru sprzyjające uprawianiu sportów wodnych. Można również wypożyczyć rower wodny i wybrać się na rejs wzdłuż brzegów zalewu lub dopłynąć na jego drugą stronę.

Ustrzyki Dolne

To bieszczadzkie miasteczko jest miejscem wprost stworzonym dla fanów białego szaleństwa. Jest tu świetnie przygotowana infrastruktura narciarska i pięć tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Ale także latem jest tu co robić. Ustrzyki Dolne otacza pięć pieszych szlaków o łącznej długości 25 kilometrów. Można stąd dojść na Kamienną Lawortę, czyli górujący nad Ustrzykami szczyt, na którym mieści się również Stacja Narciarska Laworta.

Ustrzyki Dolne

Miasteczko jest ponadto bazą wypadową w Bieszczady oraz nad Jezioro Solińskie, ale i w samych Ustrzykach można trochę pozwiedzać. Warto wybrać się do Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a także Muzeum Młynarstwa i Wsi, dzięki któremu lepiej poznacie proces mielenia zboża.

Nie czekaj, odwiedź Bieszczady!

Bieszczady kryją w sobie wiele tajemnic, a ogrom atrakcji i malownicze widoki zachęcają do ich odkrywania przez cały rok. Nawet jeśli znacie wymienione miejsca, może to czas, aby odwiedzić je ponownie…? 🙂

Nasze propozycje noclegu: