Menu

Dworek Sierakowskich w Sopocie

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Sopot
  Wstęp: płatny

Sierakowscy to Polska rodzina szlachecka posiadająca tytuł hrabiowski. Najstarsza wzmianka o przodku rodziny nazwiska Sierakowskich pochodzi z Bulli papieskiej Innocentego II z 1336 roku. Tzw. złota bulla gnieźnieńska, gdzie występuje ziemianin Sirak z rodu Nałęczów, mający swoje dobra w powiecie Żnin (niedaleko Gniezna)

Do najwybitniejszych postaci tej rodziny należy z pewnością Helena Sierakowska ur. 1886 zm. 1939r. znana działaczka społeczno-polityczno- oświatowa oraz Andrzej Sierakowski, ostatni z Sierakowskich po ojcu z linii waplewskiej, inżynier architekt, kształcił się w szkołach polskich przed 1939 rokiem. Opracowywał głównie projekty architektury przemysłowej. Za swe prace otrzymał trzy nagrody Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Złoty Krzyż Zasługi. Po wyjeździe w 1968 roku do Kanady był profesorem na uniwersytecie w Montrealu, przy czym po pracy uniwersyteckiej zajmował się głównie projektowaniem lotnisk.

Warto wspomnieć że od początków swojego istnienia rodzina pragnęła przysłużyć się państwu Polskiemu co niejednokrotnie czyniła. Trudne czasy rozbiorów, zaborów i pierwszej  i drugiej Wojny Światowej pogmatwały trochę losy tej rodziny.

W 1797 majątek kupił radca dworski Ficht. Pod koniec roku, w wyniku zamiany gruntów z wdową po Fichcie, nowym właścicielem posesji został Kajetan hr. Sierakowski, kasztelan płoński, poseł na Sejm Czteroletni, zwolennik Konstytucji 3 Maja, senator Królestwa Polskiego. Rozbudował dworek, nadając mu zachowany do dziś kształt, i urządził ogród. W 1805 r. posiadłość przekazał w prezencie swojej żonie, Helenie z Dzieduszyckich, na letnią rezydencję( na co dzień małżeńswto zamieszkiwało okazały pałac w Waplewie).

Zobacz również: Latarnia morska w Sopocie oraz Szlak Niebieskich Drzew w Sopocie

Klasycystyczny Dworek Sierakowskich, obok Dworu Hiszpańskiego, należy do najstarszych zabytków budownictwa sopockiego. Na parterze zachowały się zabytkowe detale: kaflowe piece z końca XVIII w., kilkoro zdobnych drzwi dwuskrzydłowych, liczne okucia metalowe, stiukowe fasady, rozeta i malowidła na suficie. Od 1974 roku dworek Sierakowskich – jako siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu – pełni rolę jednego z najaktywniejszych w mieście ośrodków życia kulturalnego. Ściany pokoi dworku służą galerii sztuki współczesnej, w której co roku organizuje się około 15 wernisaży.

(źródło: trójmiasto.pl)


Zobacz lokalizację na mapie: