Podróżowanie wcale nie musi być drogie. Wprost przeciwnie – dzięki sprytnemu planowaniu wyjazdów możemy zaoszczędzić nawet połowę z przewidywanych kosztów. Jak to zrobić? W poniższym artykule podpowiemy Wam, jak zaoszczędzić pieniądze podczas zwiedzania kilku największych miast w Polsce.

Poznań

Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Poznania są koziołki, które codziennie o godzinie 12:00 urządzają mały pokaz na wieży ratusza na Starym Rynku i dokładnie przez minutę bodą się różkami ku uciesze widzów. Poza tym, na wspomnianym już rynku, często odbywają się różne wydarzenia kulturalne, na które wstęp jest wolny. Mamy okazję zobaczyć tematyczne przedstawienia, pokazy albo posłuchać muzyki na żywo. Wszystko to w otoczeniu urzekających, kolorowych kamienic.

W pobliżu Starego Rynku znajdziemy także dwa duże muzea – Muzeum Narodowe oraz Muzeum Sztuk Użytkowych. To pierwsze możemy odwiedzić za darmo w soboty, a drugie we wtorki.

Poznań Stary Rynek

Kraków

Miasto Królewskie, w którym ciągle czuć klimat dawnych czasów. A co jest jego symbolem? Oczywiście Wawel. Już sam spacer po wzgórzu wawelskim może okazać się nie lada atrakcją, gdyż zamek prezentuje się okazale nawet z zewnątrz, a z murów obronnych możemy podziwiać zakole Wisły lub Kopiec Kościuszki. Ponadto, bez biletu możemy zwiedzić część Katedry Wawelskiej oraz reprezentacyjny Dziedziniec Arkadowy.

Będąc w Krakowie warto też odwiedzić Rynek Główny, który jako jeden z pierwszych 12 obiektów został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W jego obrębie znajduje się m.in. kościół Mariacki oraz Sukiennice.

Kraków

Sprawdź, gdzie nocować w Krakowie

Wrocław

Stolica Dolnego Śląska kusi wieloma atrakcjami, z których przynajmniej część jest całkowicie darmowa. Każdy, kto zagości we Wrocławiu, powinien udać się w kierunku Hali Ludowej (której wnętrza również możemy oglądać bez biletu) i jej okolic. Jedną z najciekawszych i z pewnością najbardziej widowiskowych propozycji są pokazy fontanny multimedialnej na Pergoli.

Z kolei świetnym sposobem na zwiedzanie Wrocławia jest poruszanie się szlakiem krasnali wrocławskich. Małe skrzaty są umieszczone w ogólnodostępnych miejscach, a ich poszukiwania z pewnością pozwolą nam lepiej poznać miasto.

Wrocław

Gdańsk

Najbardziej reprezentatywna miejscowość polskiego wybrzeża posiada szereg atrakcji i zabytków, które możemy oglądać za darmo. Interesującą opcją jest spacer po Górze Gradowej, z której rozpościera się ładny widok na panoramę miasta. Poza tym, na wzgórzu zlokalizowano darmową wystawę opowiadającą o historii Gdańska – szczególnie skupiając się na jej wojennych epizodach.

Z kolei zwiedzając bardziej zabytkową część miasta nie sposób ominąć Wielkiej Zbrojowni. Historyczny budynek należy teraz do Akademii Sztuk Pięknych i w jego wnętrzach często prezentowane są prace studentów tej uczelni. W obrębię Starego Rynku znajduje się też Bazylika Mariacka zwana „Koroną Gdańska”. Jest to największa świątynia z cegły w Europie i chociażby z tego powodu warto ją odwiedzić. Całkowicie za darmo można ją zwiedzać od grudnia do marca, oczywiście z uszanowaniem harmonogramu mszy świętych.

Gdańsk

Sprawdź noclegi w Gdańsku 

Zakopane

Zakopane nazywane jest „zimową stolicą Polski”, ale także poza sezonem znajdziemy tutaj mnóstwo atrakcji. I chociaż miejscowość nie należy do najtańszych, to możemy cieszyć się jej urokami za półdarmo.

Obowiązkowym punktem na mapie Zakopanego jest Wielka Krokiew, która robi ogromne wrażenie, nawet jeśli podziwiamy ją od dołu oraz Krupówki, czyli główna arteria tego miasta, pełna kramików i sklepów z pamiątkami. Jednak Zakopane nieodłącznie związane jest z otaczającymi je Tatrami, a góry możemy przecież zdobywać bez żadnych dodatkowych kosztów. Gęsta sieć szlaków jest dostępna dla każdego, więc warto wybrać się chociaż na krótki trekking.

Tatry

Noclegi w Zakopanem – nasze propozycje:

Warszawa

W zestawieniu miast nie może zabraknąć największej metropolii w naszym kraju, czyli Warszawy. Zwiedzenie wszystkich darmowych atrakcji w stolicy Polski zajęłoby przynajmniej kilkanaście dni, więc wymienimy te najbardziej znane. Łazienki Królewskie ze swoimi tematycznymi ogrodami są dostępne cały rok dla spacerowiczów, podobnie jak ogrody umieszczone na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Znajdzie się także coś dla miłośników sztuki, gdyż praktycznie każde muzeum w Warszawie ma w swoim grafiku przynajmniej jeden dzień, w którym zbiory (albo ich część) można zwiedzać za darmo.

Oczywiście, w sezonie znajdziemy także mnóstwo imprez plenerowych i wydarzeń kulturalnych, które nie wymagają zakupu biletu, a z pewnością urozmaicą nasz pobyt w mieście.

Warszawa