Polskie wybrzeże to niewątpliwie jeden z najchętniej wybieranych kierunków na letni wypoczynek. Szerokie, piaszczyste plaże zachęcają do relaksu w akompaniamencie szumu morskich fal. Nad Bałtyk przyciągają także liczne urokliwe miasta i miasteczka, różnorodność atrakcji oraz zachwycająca natura. Taki odpoczynek nad morzem cenią zarówno rodziny z dziećmi, podróżujący w gronie znajomych, jak i ci, którzy lubią aktywnie spędzać czas. To właśnie wzdłuż wybrzeża biegnie jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce!

Polskie wybrzeże na dwóch kółkach

Ścieżka oznaczona jako EuroVelo 10 (R10) prowadzi od Świnoujścia aż po Hel i na koniec Mierzei Wiślanej. To ponad 430 km tras rowerowych, biegnących zarówno wzdłuż plaży, jak i przez lasy czy pola. Szlak łączy także te najbardziej popularne nadmorskie wsie i miasteczka, w których tak chętnie wypoczywamy latem. To doskonała inspiracja do poznania polskiego wybrzeża z nieco innej perspektywy! Plan takiej podróży dostosować można do indywidualnych umiejętności, a wakacje nad morzem spędzone na dwóch kółkach bez wątpienia jeszcze na długo pozostaną we wspomnieniach.

Kołobrzeg. Rowerowa stolica polskiego wybrzeża

Wakacje nad Morzem Bałtyckim warto rozpocząć Kołobrzegu. Ze względu na świetnie przygotowaną infrastrukturę, miasto często określane jest nawet mianem rowerowej stolicy polskiego wybrzeża. Korzystając z dostępnych ścieżek, zwiedzić możemy najpierw sam Kołobrzeg, by potem wyruszyć w dalszą drogę.

Kołobrzeg molo. Widok z góry

 

Na niespieszny spacer warto wybrać się na promenadę nadmorską, przy której usadowiły się liczne punkty gastronomiczne oraz sklepiki z pamiątkami. To ulubione miejsce mieszkańców i turystów, którzy wolnym krokiem przemierzają deptak wzdłuż morza. Latem na plaży wynająć można kosze plażowe i leżaki, które zdecydowanie umilają wypoczynek na piasku. Swoje kroki skierować warto także na liczące ponad 200 metrów molo, na końcu którego cumują stateczki wycieczkowe. Koniecznie zobaczyć trzeba również symbol Kołobrzegu – latarnię morską, która została zbudowana w Forcie Ujście po II Wojnie Światowej. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania, a ze szczytu rozpościera się piękna panorama miasta i kołobrzeskiego portu wojennego.

Kołobrzeg można również zwiedzać szlakiem Marianów. Rozsiane po całym mieście figurki mew stały się już symbolem Kołobrzegu, a każda z nich ma swoje imię i charakterystyczny atrybut. Spotkamy tu więc Mariana Marylkę w dużym kapeluszu, Mariana Kapitana z fajką czy Mariana Pirata, czujnie pilnującego swojego skarbu. Jedną z nowszych figurek jest Marian Rowerzysta.

Mielno. Gwarny nadmorski kurort

By dotrzeć rowerem z Kołobrzegu do Mielna, trzeba pokonać nieco ponad 35 km. Trasa wiedzie przez malowniczy Ekopark Wschodni, urokliwe Ustronie Morskie, Sarbinowo oraz Chłopy z ciekawą Skarbnicą Wioski Rybackiej i przystanią rybacką. Po drodze zobaczyć można też latarnię morską w Gąskach.

Mielno. Widok z lotu ptaka

Mielno to gwarna i tętniąca życiem miejscowość, w której liczne bary, knajpki i dyskoteki zapraszają w swoje progi aż do późnych godzin nocnych. Nadmorskie miasteczko może też pochwalić się 2-kilometrową Promenadą Przyjaźni, szeroką plażą oraz malowniczo położonym jeziorem Jamno, brzegiem którego biegnie deptak wprost idealny na długie spacery. Będąc w Mielnie, warto zobaczyć także tutejszy Pomnik Morsa, który poświęcony jest wszystkim amatorom zimowych kąpieli w morzu. W poszukiwaniu odrobiny wytchnienia wybrać można się do pobliskiego lasu, gdzie przebiega Leśna Pętla Przygód i Tajemnic. Wędrując ścieżką edukacyjną, zobaczymy m.in. duże figury szyszek i bunkry z czasów II Wojny Światowej, wejdziemy także na taras widokowy.

Dąbki. Złap oddech

32 – kilometrowy odcinek między Mielnem a Dąbkami to świetnie przygotowana ścieżka rowerowa, a u celu czeka szeroka i piaszczysta plaża, chętnie wybierana przez miłośników kąpieli – tych słonecznych, jak i morskich. Dąbki to również raj dla amatorów wędkowania – nadmorska wieś leży nie tylko nad Bałtykiem, ale też nad jeziorem Bukowo, które zamieszkuje ponad 20 gatunków ryb. Działa tutaj również niewielka przystań żeglarska, w której wypożyczyć można sprzęt wodny. Klimat najbliższej okolicy tak dobrze działa na samopoczucie, że Dąbki zostały uznane jako uzdrowisko specjalizujące się w leczeniu chorób dróg oddechowych czy kardiologicznych.

Dąbki. Widok z lotu ptaka

Wicie. Z dala od tłumów

Malownicza trasa biegnie dalej z Dąbek do niewielkiej wsi Wicie. Po nieco ponad 20 kilometrach dotrzeć można do kameralnej miejscówki, w której nawet latem odpocząć można od zgiełku i hałasu. Na odwiedzających czeka tu piękna plaża, do której prowadzi ścieżka ozdobiona kolorowym muralem przedstawiającym stare kamieniczki. Wypoczywać można tutaj również nad jeziorem Kopań. Najmłodszych ucieszy zapewne wizyta w uroczym minizoo, a starsi wyruszyć mogą na wycieczkę Szlakiem Wiatraków lub Szlakiem Zabytków Średniowiecza.

Ustka jest na fali

By dotrzeć rowerem do Ustki, zostawiamy za sobą na chwilę wybrzeże Bałtyku. Po pokonaniu ponad 35 km docieramy do jednej z najpiękniejszych nadmorskich miejscowości. Wpadająca do morza rzeka Słupia dzieli miasto i jednocześnie plażę na wschodnią oraz zachodnią. Przy tej pierwszej biegnie urokliwa promenada, która świetnie nadaje się na niespieszne spacery wzdłuż morza. Wczasowicze mogą odwiedzić tutaj także latarnię morską, ze szczytu której podziwiać można fantastyczną panoramę miasta i okolicy. Przy Falochronie Wschodnim dumnie stoi ustecka syrenka, a z nabrzeża odpływają stateczki wycieczkowe. Po zachodniej stronie rzeki na zwiedzających czekają z kolei Bunkry Blüchera, czyli zespół schronów z czasów II Wojny Światowej. Brzegi rzeki łączy ruchoma kładka nad kanałem portowym.

Ustka Port. Widok z lotu ptaka

 

Będąc w Ustce, warto pospacerować również uliczkami najstarszej części miasta, by zobaczyć charakterystyczne dla tego regionu domy szachulcowe. Zwiedzanie urozmaicić można też krótką wizytą w tutejszych Muzeum Chleba. Nad Bałtykiem zdecydowanie nie ma czasu na nudę!