Cóż może być bardziej przyjemnego dla rowerzysty niż trasa wiodąca wzdłuż plaż, klifów, przystani i portów? Poczuj wiatr we włosach i słone morskie powietrze, zaplanuj jazdę wzdłuż polskiego wybrzeża. Możesz przejechać je całe na rowerze – od Świnoujścia aż do Braniewa w pobliżu granicy z Rosją szlakiem EV-10 będącym częścią europejskiego szlaku EuroVelo.

Czym jest szlak rowerowy EV-10 (część europejskiego szlaku EuroVelo)?

Czy wiesz, że… możesz objechać Bałtyk dookoła wzdłuż wybrzeża? W ostatnich latach sieć szlaków rowerowych w Europie rozwija się bardzo dynamicznie. Aby zachęcić Europejczyków do częstszego korzystania z rowerów i rezygnacji z samochodów, Unia Europejska finansuje projekt EuroVelo Europejskich Szlaków Rowerowych. Bardzo interesującym wśród nich jest szlak EV-10m wiodący wzdłuż wybrzeża Bałtyku.

Cały szlak EV-10 mierzy ponad 9000 kilometrów i prowadzi przez dziewięć krajów: Rosję, Finlandię, Szwecję, Danię, Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Ciekawym wyzwaniem na tegoroczne wakacje może być przejechanie polskiego odcinka: od Świnoujścia na wyspie Wolin aż do Braniewa tuż przy granicy z Rosją. To około 600 km przepięknej trasy przez trzy województwa (zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie) i regiony obfitujące w liczne zabytki i walory przyrodnicze.

Po drodze odwiedzisz tętniące życiem kurorty nad Bałtykiem, zwiedzisz liczne atrakcje turystyczne i dotrzesz do niewielkich, urokliwych miejscowości, które są mniej popularne wśród wczasowiczów, a także bardzo ciekawe.

Szlak rowerowy EV-10 – najważniejsze informacje:

 •     Polski odcinek szlaku rowerowego EV-10 liczy łącznie 595 km;
 •     suma podjazdów: 3160 m;
 •     suma zjazdów: 3150 m;
 •     początek trasy: Świnoujście;
 •     koniec trasy: Braniewo w pobliżu granicy z Obwodem Kaliningradzkim;
 •     polecany rower: MTB lub trekkingowy.

Szlak rowerowy EV-10 nad Bałtykiem trasa

Proponujemy podzielić trasę na odcinki możliwe do pokonania w ciągu jednego dnia – przy ich planowaniu wzięliśmy pod uwagę dostępność noclegów nad morzem (takich jak domki letniskowe, hotele czy ośrodki wczasowe) w dogodnych lokalizacjach i atrakcji turystycznych.

 1. odcinek ze Świnoujścia do Rewalu – około 70 km;
 2. odcinek z Rewalu do Kołobrzegu – około 40 km;
 3. odcinek z Kołobrzegu do Darłowa – około 80 km;
 4. odcinek z Darłowa do Ustki – około 50 km;
 5. odcinek z Ustki do Łeby – około 75 km;
 6. odcinek z Łeby do do Pucka około 80 km;
 7. odcinek z Pucka do Gdańska – około 60 km;
 8. odcinek z Gdańska do Elbląga – około 70 km;
 9. odcinek z Elbląga do Braniewa – około 50 km.

Zobacz: 7 zupełnie różnych miejscowości nad morzem

Praktyczne wskazówki dla podróżujących rowerem wzdłuż Bałtyku

Trasa przeznaczona jest zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych kolarzy, dość płaska. Dobra infrastruktura, bliskość obiektów noclegowych, gastronomicznych i różnego rodzaju atrakcji to bez wątpienia jej zalety. Ze względu długość potrzebna jest jednak wytrzymałość i pewne przygotowanie kondycyjne   choć oczywiście każdy może przejechać choćby krótki odcinek w pobliżu miejscowości wczasowej, gdzie wypoczywa.

Ze względu na różnorodną nawierzchnię (będziesz jechać nie tylko po asfalcie, ale i piasku, ścieżkach leśnych i polnych) do pokonania całego szlaku EV-10 optymalny jest rower MTB lub trekkingowy. Niestety, należy przygotować się również na gorsze odcinki, w miejscach gdzie rower grzęźnie w piasku i trzeba go pchać. 

To jednak wysiłek, który zdecydowanie się opłaca. Widoki na trasie niejednokrotnie zapierają dech w piersiach. Wśród ciekawych miejsc, które zobaczysz po drodze, warto wymienić chociażby Woliński Park Narodowy, ruiny kościoła w Trzęsaczu, latarnię morską Niechorze, słynne “ruchome” wydmy czy Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie. To trasa, która pozwoli Ci doskonale poznać polskie wybrzeże i jego różnorodne oblicza – także te mniej znane.

Ruiny Kościoła w Trzęsaczu
Ruiny Kościoła w Trzęsaczu

Przed wyruszeniem w drogę sugerujemy pobranie pliku gpx z nawigacją – w niektórych miejscach może brakować odpowiednich oznaczeń. Choć polski odcinek szlaku kończy się w Braniewie, dla wielu osób znacznie dogodniejsze może być nieznaczne skrócenie jej i zakończenie w Elblągu lub Fromborku, które są o wiele lepiej skomunikowane. Dzięki temu wygodnie wrócisz do domu – na przykład pociągiem.

Data aktualizacji: 4 marca 2024