„Bon turystyczny” to program realizowany przez ZUS i Polską Organizację Turystyczną, który miał na celu poprawę sytuacji branży turystycznej w związku kryzysem wywołanym pandemią. Uprawnia on do świadczenia w wysokości 500 zł na dziecko (1000 w przypadku dziecka niepełnosprawnego) do wykorzystania na usługi hotelarskie lub turystyczne. Choć program cieszy się ogromną popularnością, nadal wiele bonów pozostaje niewykorzystanych.

Ile bonów turystycznych zrealizowali Polacy?

750 tysięcy bonów turystycznych wciąż nie zostało aktywowanych. Program dopłat do wypoczynku okazał się ogromnym wsparciem dla rodziców, którzy pragną odkrywać walory turystyczne naszego kraju. Dzięki niemu zyskali oni dodatkowe środki na to, by opłacić by opłacić noclegi dla dzieci – na przykład w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym lub pobyt na obozie lub kolonii. Nie są to jednak jedyne opcje – bon może być również wykorzystany, by sfinansować koszty półkolonii, czy wstępy do obiektów sportowych czy instytucji kulturalnych. Bony honorowane są przez około 28 tysięcy różnego rodzaju podmiotów na terenie Polski, dlatego też każdy powinien znaleźć coś dla swojej rodziny: czy to będzie letni wypoczynek w urokliwym domku wypoczynkowym na Mazurach, zimowe szaleństwa na nartach, czy jednodniowa wycieczka do Energylandii.

Zobacz komfortowe i tanie domki nad morzem

Na początku sierpnia ZUS opublikował dane, z których wynika, że do tej pory rodzice wykorzystali już około 3,5 miliona bonów turystycznych, a kwota zrealizowanych przy ich pomocy płatności sięga 2,4 mld zł. To jednak oznacza, że 750 tysięcy bonów wciąż nie zostało aktywowanych, a niektórzy rodzice użyli jedynie część przysługującej im kwoty. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, pośpiesz się! Szkoda, aby środki przepadły – nie można ich wymienić na gotówkę!

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny?

Aktualizacja:

2 września br. Sejm przyjął ustawę pomocową, która ma na celu wsparcie polskiego sektora turystyki. Wśród nowych przepisów znalazła się propozycja przedłużenia ważności Polskiego Bonu Turystycznego o kolejne pół roku. Oznacza to, że bon turystyczny będzie można wykorzystać do końca I kwartału 2023 roku czyli do 31 marca!

Jak wykorzystać bon turystyczny po 31 marca 2023r?

Dobrym pomysłem może być wcześniejsze zaplanowanie wakacji w 2023r. Aby zrealizować bon na przyszły okres wystarczy po prostu zapłacić przy pomocy bonu turystycznego zaliczkę na wypoczynek w wybranym przez Ciebie terminie i miejsccu. Aby skorzystać z bonu, należy zarejestrować się w PUE ZUS i podać niezbędne dane. Po aktywacji na adres e-mail otrzymasz kod obsługi płatności.

Zobacz sprawdzone noclegi nad morzem z bonem turystycznym lub noclegi w górach z bonem turystycznym

Data aktualizacji: 19 grudnia 2023