Kaszuby (Kaszëbë) to bardzo ciekawy i zróżnicowany pod względem krajobrazowym region, który obejmuje zachodnią część województwa pomorskiego od Bałtyku aż po Bory Tucholskie; zakątek polski z własną odrębną kulturą i tradycją.

Znajdziesz tu zapierające dech w piersiach klifowe wybrzeże, szerokie piaszczyste plaże i modne kurorty, ale też niewielkie wsie i miasteczka z tradycyjną zabudową zagubione wśród lasów i wzgórz. Podczas najbliższych wakacji warto odwiedzić niektóre z nich.

Kaszuby – region o fascynującej kulturze i historii

Kaszubi to naród z wyraźnie rozwiniętą tożsamością, własnym językiem, tradycjami i folklorem, a nawet własnym hymnem i flagą. Choć pierwsze wzmianki o Kaszubach pochodzą z XIII wieku, nie zachowało się zbyt wiele informacji o początkach tego ludu na ziemiach polskich. Przez wieki żyli na terytoriach raz podległych państwu polskiemu, a raz pruskiemu, zazwyczaj uchodząc za obcych.

Za twórcę idei kaszubskiej odrębności uważany jest Florian Ceynowa nazywany “budzicielem Kaszub”, lekarz i społecznik, który bezpłatnie leczył ubogą ludność wiejską, a w 1846 r. trafił do niemieckich więzień za próbę wywołania powstania. W języku kaszubskim powstawały ważne dzieła literackie, z których najbardziej znanym jest wydana w 1938 r. epopeja “Życie i przygody Remusa”. Co ważne, od 2005 r. kaszubski ma status języka regionalnego.

Herb Kaszub według Kaszëbsczi Jednotë – na złotym polu, czarny gryf z czerwonym językiem, ze złotym orężem i koroną.

Kaszuby – tam, gdzie krajobraz ukształtowały golemy

W powszechnym odbiorze Kaszuby mogą się kojarzyć przede wszystkim z paleniem tabaki, folklorem i pięknym wzornictwem (kaszubskie hafty wyróżniają się kompozycją kolorystyczną opartą na 7 podstawowych kolorach). W całym kraju znana jest również pyszna lokalna kuchnia, bazująca na obfitości ryb, kaszy, grzybach i sycących zupach.

Kaszuby to także region bardzo ciekawy pod względem turystycznym. Według legendy krajobraz Kaszub miał zostać ukształtowany przez golemy – baśniowe stwory o nadludzkiej sile, które wykopały jeziora i usypały pagórki. Do dzisiaj w miastach i miasteczkach można rzeźby obrazujące te ludowe wierzenia.

Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć na Kaszubach

Ponieważ atrakcje północnej części Kaszub, zwłaszcza zabytki Trójmiasta i ciekawe miejsca w nadbałtyckich kurortach na Półwyspie Helskim czy słynne “ruchome” wydmy w Słowińskim Parku Narodowym zostały już bardzo dokładnie opisane, w tym artykule skupimy się na nieco mniej znanych, a również niezwykle interesujących propozycjach. Tym samym chcemy zachęcić do odkrywania także mniej popularnej, południowo-zachodniej części regionu – odkrywania urokliwych miasteczek i wsi ukrytych wśród lasów i jezior…

  • Jezioro Żarnowieckie – położone 5 km od Dębek “Kaszubskie Oko” – zachwyca czystą wodą i pięknem nieskażonej przyrody. To dobre miejsce na wypoczynek na plaży lub na wędkowanie, brzegi częściowo porastają szuwary, okolica stwarza doskonałe okazje do dłuższych spacerów. Zadowoleni będą także miłośnicy sportów wodnych –  infrastruktura przy Jeziorze Żarnowieckim jest bardzo dobrze zorganizowana. Znajduje się tu przystań jachtowa, drewniane molo oraz pomosty, można wybrać się na przejażdżkę motorówkami, wynająć kajak lub rower wodny.
  • Kościerzyna – średniej wielkości miasto z zabytkową starówką określane bywa jako brama do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego – to obszar wypełniony dzikimi terenami, którego serce stanowi Krzyż Jezior Wdzydzkich, czyli cztery przecinające się jeziora: Wdzydze, Jelenie, Radolne i Goluń. Park przecina ponad 200 kilometrów szlaków pieszych i rowerowych. Będąc w Kościerzynie warto odwiedzić także sąsiednią wieś Juszki, w której zachowały się tradycyjne drewniane domy kryte trzciną i skansen Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.
  • Kompleks klasztorny w Kartuzach oraz Muzeum Kartuskie – to bez wątpienia jedne z najcenniejszych zabytków na Pomorzu. XIV-wieczna gotycka świątynia jest wspaniałym świadectwem działalności zakonu Kartuzów, wyróżnia się ciekawym barokowym dachem w kształcie wieka trumny. Obecnie w dawnej kolegiacie znajduje się kościół parafialny.
  • Szwajcaria Kaszubska: jest potoczną nazwą centralnej części Pojezierza Kaszubskiego – to miejsce, które wyróżnia się bardzo malowniczym krajobrazem pełnym pagórków, jezior i lasów, oraz niewielkich, zabytkowych miasteczek. Jej najwyższym wzniesieniem jest Wieżyca (328,6 m.n.p.m) z wieżą widokową na szczycie, z której można podziwiać wspaniałą panoramę okolic.
  • Zamek Krzyżacki w Bytowie – został wybudowany przez Zakon na początku XV w. jednak już po bitwie pod Grunwaldem przeszedł w posiadanie przez wojska Władysława Jagiełły.  Obecnie w zamku mieści się muzeum i hotel.

Zaplanuj wymarzony wypoczynek na Kaszubach – wybierz domki

Znalezienie odpowiedniego nie powinno przysporzyć Ci większych problemów. Baza noclegowa, zwłaszcza w północnej części Kaszub jest bardzo dobrze rozbudowana. Dobrym pomysłem może być połączenie wypoczynku nad morzem, w jednej z popularnych miejscowości turystycznych z odkrywaniem tradycji i kultury regionu.

W kurortach nad Bałtykiem z całą pewnością znajdziesz ośrodek wczasowy lub pensjonat odpowiadający Twoim potrzebom. Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być także wynajęcie domku letniskowego w spokojnej okolicy otoczonej lasami i jeziorami – na przykład w pobliżu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego czy Szwajcarii Kaszubskiej.

Poprzedni artykułCałoroczne apartamenty nad morzem – gdzie pojechać poza sezonem
Następny artykułNarty we Francji – wielkie Alpy