Za oknem wspaniała pogoda, a Ty wciąż nie masz pomysłu na wakacje? Wybierz się do Karpacza! Przekonaj się, jaka wiele do zaoferowania ma to miejsce. Karpacz jest idealny dla tych, którzy kochają naturę i traktują urlop jako czas relaksu, odpoczynku i ciekawych wrażeń. 

1. Śnieżka

Słyszałeś kiedyś, że Śnieżka jest wygasłym wulkanem…? To nieprawda. Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, której budulcem są przede wszystkim skały metamorficzne. Śnieżka słynie ze specyficznego klimatu i tendencji do szybkich zmian pogody. To właśnie dlatego ukształtowała się tu mało charakterystyczna dla naszego klimatu roślinność alpejska. Na Śnieżce znajduje się obserwatorium meteorologiczne oraz taras, z którego można podziwiać panoramę Karkonoszy. O widoczności decyduje przede wszystkim pogoda – przy dogodnych warunkach atmosferycznych widoczność sięga nawet 200 km! Wspinając się na Śnieżkę, pamiętaj o odpoczynku – to wcale nie jest taka prosta wyprawa! Złap chwilę oddechu w schronisku Dom Śląski.

Śnieżka, Karpacz

2. Świątynia Wang

Świątynia Wang, sprowadzona z Norwegii do Polski, to niezwykle cenny zabytek skandynawskiej architektury sakralnej pochodzący z XII wieku. Do dnia dzisiejszego to główne miejsce spotkań ewangelików zamieszkujących Karpacz oraz okolice. Świątynia Wang uznawana jest za kościół szczęśliwych małżeństw. To jedna z głównych atrakcji Karpacza. Warto zajrzeć również do wnętrza kościoła, które zdobione jest oryginalnymi zdobieniami oraz rzeźbami. 

Świątynia Wang, Karpacz

 

3. Zapora na Łomnicy

Zapora na Łomnicy to dziś jedna z popularniejszych atrakcji w Karpaczu. W 1897 roku rzeka Łomnica w czasie powodzi wyrządziła wiele szkód i strat, dlatego postanowiono ją poskromić. Po tym złośliwym incydencie natury wzniesiono zaporę, która z roku na rok przyciąga coraz większe grono turystów. W pobliżu znajduje się wiele ścieżek, które sprzyjają spacerom. Stąd można podziwiać najpiękniejsze zakątki Karkonoszy!

Zapora na Łomnicy, Karpacz

Wybierasz się do Karpacza?

Zadbaj o wybór sprawdzonych noclegów. Sprawdź nasze sprawdzone propozycje:

4. DZIKI WODOSPAD

Dla fanatyków natury i romantycznych krajobrazów mamy ciekawą propozycję: Dziki Wodospad, który powstał na wspomnianej wcześniej rzece Łomnicy. Miejsce to wygląda jak z bajki zarówno w lecie, jak i zimą. W zależności od pory roku, spotkasz tu bujną zieloną roślinność lub pokryte śnieżnymi płatkami korony drzew. Wybierając się nad Dziki Wodospad koniecznie weź ze sobą aparat – naprawdę warto!

Dziki Wodospad, Karpacz

5. Mały Staw

Teraz coś dla tych, którzy uwielbiają podziwiać wodę, która rozpościera się dookoła pagórków, wzniesień i skał. Mały Staw, zdaniem wielu, to jeden z najpiękniejszych zbiorników wodnych w Karkonoszach. Ciekawostką jest to, iż jezioro to jest domem reliktu pochodzącego z czasów epoki lodowcowej – mowa tu o wirku słodkowodnym. Nad Małym Stawem znajduje się schronisko “Samotnia”, w którym można wykupić nocleg. Warto spędzić tu choć jedną noc i wstać o świcie, by podziwiać mieniące się skały w blasku dopiero budzącego się słońca.

Schronisko Samotnia – Karkonosze – Sudety – Góry

Nocleg w Karpaczu

Jeśli jesteś miłośnikiem wspinaczek górskich, to zapewne zdecydujesz się na nocleg w schronisku – to naturalne. Jednak okazuje się, że Karpacz odwiedzany jest przede wszystkim przez turystów stacjonarnych, a więc takich, którzy preferują raczej wypoczynek polegający na korzystaniu z atrakcji oferowanych przez miasto. Często też decydują się na wycieczki górskie, jednak nie są to zbyt wymagające wyprawy.

Planując wakacje lub urlop w Karpaczu, warto zarezerwować nocleg w takim punkcie, który nie będzie oddalony ani od centrum, ani od najważniejszych szlaków turystycznych. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na docieranie do miejsc, które możesz mieć na wyciągnięcie ręki!