Dolny Śląsk kryje wiele magicznych miejsc. Są wśród nich miasta, które po prostu trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Są również malownicze góry, zamki i piękne zakątki.

Prezentujemy Wam 12 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku.

1. Zamek Książ

Mieszczący się w Wałbrzychu Zamek Książ, trzeci co do wielkości polski zamek, to punkt obowiązkowy na turystycznej mapie Dolnego Śląska. O powstaniu zamku opowiada legenda, wedle której siedzibę warowną wzniósł cesarski rycerz Funkenstein już w roku 933. Miał on podarować władcy worek znalezionego przypadkiem węgla, co tak ucieszyło władcę, że rozkazał w cudownym miejscu wybudować gród, by ochronić czarny skarb.

Ile jest w tej opowieści prawdy – nie wiadomo, natomiast pierwsze historyczne wzmianki o zamku pojawiły się w zapiskach z roku 1288. 

Zamek Książ uchodzi za jeden z najpiękniej położonych zamków w całej Europie. Znajduje się w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego w malowniczej okolicy, która sama w sobie stanowi atrakcję. Część zamku udostępniona jest do zwiedzania. Znajduje się tu również hotel oraz strefa gastronomiczna.

W zabytkowych stajennych zabudowaniach nieopodal zamku mieści się również Stado Ogierów Książ, które grupuje konie rasy śląskiej. Działa przy nim stadnina, prowadząca działalność sportową i turystyczną, organizując między innymi lekcje nauki jazdy konno. 

2. Twierdza Srebrna Góra

To jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska i największa górska twierdza w Europie. Została wybudowana w XVIII wieku i w czasach swej świetności budziła grozę i podziw. Twierdza to tak naprawdę kompleks fortów: jest ich aż sześć, a także kilka bastionów wraz z Donjonem, najciekawszym obiektem fortyfikacyjnym nowożytności. 

Twierdzę można zwiedzać z przewodnikiem. W ramach standardowej oferty zwiedzający mogą spotkać się z żołnierzem, który przybliża historię fortyfikacji oraz okolicy, w której się znajduje. Program zwiedzania obejmuje dziedziniec, podziemne kazamaty, pokazowy wystrzał z pistoletu skałkowego lub muszkietu.

Będąc w Twierdzy warto zajrzeć na taras widokowy na koronie Donjonu, z którego rozpościera się panorama Gór Opawskich, Gór Bardzkich oraz Sowich. Ten widok zapiera dech w piersi.

3. Zamek Czocha

Zamek Czocha leży w Suchej kawałek za Wrocławiem, co sprawia, że nie jest mocno oblegany przez turystów, a to spora zaleta. Zamek jest przepięknie położony – otaczają go drzewa, a w okolicy znajduje się Zalew Leśniański, który również warto zobaczyć.

Zamek Czocha

Już same widoki wokół zachwycają, ale jeszcze ciekawsza jest historia zamku, którą można poznać podczas trwającego 1,5 godziny zwiedzania z przewodnikiem. Zdradzimy tylko, że budynek powstał w XIII wieku jako warownia graniczna. Według organizatorów wycieczka po zamku jest prawdziwą przygodą, pełną tajnych przejść, stylowych komnat, tajemnic oraz legend. 

4. Góry Stołowe

Góry Stołowe to prawdziwy ewenement – to jedyne pasmo o budowie płytowej w Polsce, a i w Europie góry tego typu są rzadko spotykane. Piaskowcowe płyty ułożone są poziomo i stąd właśnie wzięła się nazwa gór, ponieważ są “płaskie jak stół”.

W 1993 roku, by chronić pasmo, powstał Park Narodowy Gór Stołowych, na terenie którego można znaleźć aż 100 km pięknych szlaków.

Co ważne, tutejsze szlaki nie są trudne i nawet jeśli nie jesteście wprawieni w górskich wędrówkach, nie będziecie mieć problemu z ich pokonaniem. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki, który należy do Korony Gór Polski. Z Szczelińca rozpościera się piękny widok na Sudety.

5. Błędne Skały

Błędne Skały to wyjątkowa atrakcja Gór Stołowych. Warto zobaczyć to skalne miasto z prawdziwego zdarzenia, gdzie wskutek piętrzenia piaskowca utworzył się intrygujący zespół bloków skalnych przypominający labirynt – Błędne Skały.

Kompleks znajduje się na wysokości 853 metry n.p.m i zajmuje powierzchnię około 22 hektarów. Wiele skał w labiryncie ma swoje nazwy ze względu na ciekawe kształty: można tu zobaczyć Skalne Siodło, Kurzą Stopkę czy Wielką Salę.

Błędne Skały

Trasa zwiedzania o długości kilkuset metrów wiedzie pomiędzy skałami mierzącymi od 6 do 8 metrów, ale odległości między nimi niekiedy nie przekraczają kilkunastu centymetrów. Wycieczka do Błędnych Skał może więc okazać się prawdziwą przygodą. Warto zakończyć ją, wdrapując się na platformę Skalną Czaszę, gdzie znajduje się punkt widokowy. Można stąd dojrzeć Mały i Wielki Szczeliniec, miejscowość Machov, a jeśli widoczność jest dobra, nawet Karkonosze.

6. Góra Ślęża

Nie każdy wie, że nazwa krainy Śląsk powstała właśnie od rzeki Ślęzy oraz Góry Ślęży. Ten samotny szczyt stanowił niegdyś obiekt kultu pogańskiego – odbywało się tu coroczne święto Kupały, podczas którego palono ognisko zwane Sobótką. Dziś jest miejscem turystycznym, które wciąż jednak zachowało odrobinę dawnej magii.

Warto wejść na szczyt, który nie jest bardzo wysoki – ma 718 metrów. Ze względu na to, że wyrasta bezpośrednio z równiny, widać go z daleka. 

Góra Ślęża

Na szczyt prowadzą trzy szlaki, a pokonanie każdego z nich nie zajmuje więcej niż dwie godziny. Na końcu drogi znajdziecie schronisko z barem, ale najważniejsze są piękne widoki. Ujrzycie stąd Sudety oraz Nizinę Śląską z pobliskim Jeziorem Mietkowskim oraz nieco bardziej odległym Wrocławiem.

Na szczycie mieści się również kilka ciekawych zabytków do zwiedzenia, w tym kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku, wieża widokowa będąca przed II wojną światową wieżą służącą celom kartograficznym, a także rzeźba kultowa „niedźwiedź”

7. Karpacz

Położone pod Śnieżką miasteczko to ciekawe miejsce, w którym czeka na Was ogrom atrakcji. Bliskość Karkonoszy zachęca do odbywania górskich wycieczek, a kilka szlaków ma swój początek bezpośrednio w miasteczku.

Warto wybrać się oczywiście na Śnieżkę, najwyższy i najbardziej charakterystyczny szczyt Karkonoszy i całych Sudetów, na którym mieści się charakterystyczne Obserwatorium Meteorologiczne. Na górę prowadzi kilka szlaków o zróżnicowanej trudności. Można również wjechać gondolą od czeskiej strony lub wyciągiem.

Rozbudowana infrastruktura narciarska przyciąga w sezonie zimowym fanów białego szaleństwa. Sam Karpacz ma jednak również sporo do zaoferowania turystom. Najbardziej znaną atrakcją miasteczka jest świątynia Wang, skonstruowana w Norwegii w całości bez użycia gwoździ, wybudowana na przełomie XII i XIII wieku. Została przywieziona do Karpacza, choć pierwotnie miała stanąć w berlińskim muzeum.

Zwiedzając miasto, nie możecie pominąć również Dzikiego Wodospadu na Łomnicy. To malownicze miejsce, które powstało, by chronić miasto przed kataklizmami ze strony niebezpiecznej rzeki. Podobną genezę ma Zapora na Łomnicy, zbudowana w ramach wielkiego programu przeciwpowodziowego Prus w latach 1910-1915. Wokół zapory utworzyło się jeziorko zaporowe, a nadmiar wody z korony spada malowniczo w dół.

W Karpaczu możecie znaleźć również miejsce anomalii grawitacyjnej. Pozostawione butelki czy samochody na jałowym biegu zaczynają samoistnie toczyć się do góry. Czy to rzeczywiście anomalia, czy złudzenie optyczne? Najlepiej przekonać się samemu!

Gdzie nocować w Karpaczu? Nasze propozycje:

Noclegi w Karpaczu

8. Wrocław

Wrocław to stolica Dolnego Śląska i jedno z piękniejszych polskich miast. Ogrom atrakcji i ciekawych miejsc sprawia, że nikt nie będzie się tu nudzić.

Wizytę we Wrocławiu trzeba oczywiście rozpocząć na Rynku, jednym z największych w całej Europie, a potem wyruszyć na trasę tropem Krasnali. Pierwsze krasnale pojawiły się w mieście już w latach 80. XX wieku i stanowiły wyraz walki z komunizmem. Początkowo malowano je na murach, ale w 2005 roku przyjęły formę rzeźb, które można znaleźć w całym mieście. Obecnie jest ich ponad 400. 

Będąc we Wrocławiu trzeba także zobaczyć najsłynniejszy oraz największy polski obraz, czyli Panoramę Racławicką. Na tym samym bilecie można zwiedzić również stałe ekspozycje Muzeum Narodowego.

Ciekawym miejscem będącym symbolem Wrocławia jest Hala Stulecia, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Natomiast jeśli będziecie mieć chęć odpocząć nieco od miejskich zabudowań, polecamy wizytę we wrocławskim ZOO oraz Afrykarium, które robi wrażenie.

9. Góry Sowie

To najstarsza część Sudetów i jednocześnie najbardziej tajemnicze pasmo górskie w Polsce. Jest tak za sprawą podziemnych korytarzy, sztolni i budowli Projektu Riese, pozostawionych przez hitlerowców. Nie do końca znane jest ich przeznaczenie. Wiadomo, że w tym miejscu miała znaleźć się jedna z kwater Hitlera. Góry Sowie kryją więc nierozwiązane zagadki, ale stanowią również idealny cel rodzinnej wycieczki.

Najwyższym szczytem jest Wielka Sowa, na której znajduje się żelbetowa wieża widokowa z początku XX wieku, udostępniona do zwiedzania. 

Góry Sowie

Góry Sowie to również piesze wędrówki. Przechodzi tędy kilka szlaków prowadzących do największych atrakcji regionu. Można wybrać się na wycieczkę Głównym Szlakiem Sudeckim do Srebrnej Góry lub przejść szlakiem martyrologii, upamiętniającym więźniów filii obozu Gross-Rosen. Po drodze można zobaczyć ślady ich ciężkiej pracy nad elementami tajemniczego projektu Riese. Zimą natomiast warto przyjechać tu na narty – panują tu dobre warunki do uprawiania sportów zimowych.

10. Kłodzko 

Kłodzko jest pięknie położone nad Nysą Kłodzką, w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie królują malownicze widoki. To jedna z najstarszych miejscowości w tym regionie. Prawa miejskie uzyskała w okolicach roku 1275. Przyjeżdżając tu, warto przede wszystkim zobaczyć Starówkę i zagubić się wśród wąskich, tajemniczych uliczek. Centrum Starówki stanowi dobrze utrzymany Rynek, który jest ciekawym tłem do zdjęć. 

Pod Starówką ciągną się podziemne korytarze, które można zwiedzać. To Podziemna Trasa Turystyczna ukazująca życie mieszkańców w dawnych wiekach. Wyjście znajduje się u stóp Twierdzy Kłodzkiej, która również jest udostępniona dla turystów. To jeden z najciekawszych europejskich obiektów militarnych. W trakcie II wojny światowej twierdza pełniła funkcję więzienia hitlerowskiego, obozu pracy oraz miejsca kaźni. 

11. Zamek Chojnik

Na szczycie Góry Chojnik, w Karkonoszach, znajduje się malowniczy, choć także wzbudzający grozę zamek. Owiewa go nutka tajemnicy, a wedle legendy błąka się po jego murach duch pięknej, ale i nieustępliwej Kunegundy. Historia mówi, że swoją pychą spowodowała śmierć wielu śmiałków próbujących objechać mury zamku w zamian za jej rękę. Udało się jednemu, który wzgardził jednak dziewczyną, a ona z żalu odebrała sobie życie skacząc w przepaść.

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik nigdy nie został zdobyty, dzięki czemu można dziś podziwiać XIV, XV, XVI i XVII-wieczną architekturę w świetnie zachowanym stanie.

Ruiny zamku są udostępnione dla zwiedzających codziennie, a co roku latem odbywa się tu Turniej Rycerski o Złoty Bełt Zamku Chojnik. W ciepłe weekendy można także trafić na pokazy walk rycerskich, organizowane przez tutejsze bractwo.

12. Polanica-Zdrój

To uzdrowiskowo-wypoczynkowa miejscowość położona u stóp Gór Stołowych. W centrum miasta znajduje się Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych, Muszla Koncertowa oraz Kolorowa Fontanna podświetlana reflektorami. Obszar jest bardzo zadbany.

Wokół rozpościerają się dywany kwiatów oraz rododendrony i magnolie, które tworzą niepowtarzalny klimat. Jest tu również Uzdrowisko, które leczy głównie schorzenia kardiologiczne i gastronomiczne. 

Polanica-Zdrój

Ciekawą letnią atrakcją turystyczną jest tor saneczkowy. Płozy zastąpiono kółkami, a torem jest stalowa rynna. Sanki mogą rozpędzić się nawet do 40 km na godzinę, ale mimo to jazda jest całkowicie bezpieczna i, przede wszystkim, niezwykle przyjemna. 

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do odkrywania uroków Dolnego Śląska. To kraina kryjąca wiele sekretów i jeszcze więcej ciekawych miejsc, które warto odwiedzić.