Wakacje nad Bałtykiem to marzenie wielu osób, które chcą cieszyć się słońcem, plażą i morskimi kąpielami. Jednakże nawet podczas najlepiej zaplanowanych wakacji, pogoda może płatać figle, a deszczowe dni są nieuniknione. Co zrobić, gdy pada deszcz w Kołobrzegu, a temperatura spadnie? Czy oznacza to koniec wakacyjnej zabawy?

Na szczęście Kołobrzeg oferuje wiele alternatyw dla plażowania, które sprawią, że deszczowe dni nie będą stracone. Miasto jest pełne fascynujących miejsc do zwiedzania, które zadowolą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Od interaktywnych muzeów, przez edukacyjne ekspozycje, po relaksujące kawiarnie z widokiem na morze – Kołobrzeg ma coś dla każdego. Poniżej przedstawiamy kilka atrakcji, które warto odwiedzić, gdy pogoda nie sprzyja plażowaniu. Dzięki nim, deszczowe dni mogą stać się równie ekscytujące i pełne wrażeń, co słoneczne chwile spędzone na plaży.

Muzeum Minerałów w Kołobrzegu

Podczas złej pogody warto odwiedzić Muzeum Minerałów, które znajduje się w podziemiach latarni morskiej. To fascynujące miejsce oferuje kolekcję unikalnych minerałów z różnych zakątków świata, w tym z Maroka, Rosji, Brazylii oraz Madagaskaru. Wśród eksponatów można podziwiać skamieniałości, takie jak jaja dinozaurów oraz największą w Polsce muszlę przydaczni olbrzymiej ważącą 143 kg.

Ekspozycja w muzeum jest przygotowana w taki sposób, aby ukazać naturalne piękno minerałów. Zwiedzający mogą zobaczyć zarówno oszlifowane, jak i naturalnie przecięte okazy, które zachwycają różnorodnością barw i kształtów. W muzeum znajduje się także sklepik, gdzie można nabyć piękne minerały i kamienie w formie biżuterii lub dekoracji. To miejsce, które z pewnością zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych, oferując edukacyjne i estetyczne doświadczenie.

Adres: ul. Morska 1, Kołobrzeg
Godziny otwarcia: Poniedziałek – Niedziela: 10:00 – 16:00
Strona: latarnia-muzeum.pl

Muzeum Modeli Statków i Okrętów

To kolejna atrakcja na deszczowe dni, zlokalizowana w podziemiach latarni morskiej w Kołobrzegu. Zobaczyć tu można bogatą kolekcję modeli statków, które odzwierciedlają zarówno historyczne, jak i współczesne jednostki morskie. W muzeum można podziwiać modele słynnych statków, takich jak Santa Maria, flagowy statek Krzysztofa Kolumba, oraz Czarna Perła z filmu „Piraci z Karaibów”.

Kolekcja obejmuje również największy model zbudowany z zapałek, który ukazuje niezwykłe umiejętności i precyzję jego twórcy. Każdy model jest wykonany z dużą dokładnością, co pozwala zwiedzającym na szczegółowe zapoznanie się z historią żeglugi i ewolucją konstrukcji statków. Muzeum jest doskonałym miejscem dla miłośników marynistyki i modelarstwa, oferując edukacyjne i fascynujące doświadczenie dla całej rodziny.

Zwiedzanie muzeum to również okazja do poznania historii morskiej, dzięki precyzyjnie wykonanym modelom, które wiernie odwzorowują każdy szczegół swoich oryginałów. To miejsce z pewnością zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych, oferując interesujące spojrzenie na świat statków i okrętów.

Adres: ul. Morska 1, Kołobrzeg
Godziny otwarcia: Poniedziałek – Niedziela: 10:00 – 17:00

Noclegi – ważny wybór

Wybór odpowiedniego noclegu w Kołobrzegu jest kluczowy, o czym można przekonać się szczególnie podczas deszczowych dni, gdy większość czasu spędzamy w hotelu czy pensjonacie. Komfortowy i dobrze wyposażony obiekt może znacząco poprawić jakość wypoczynku, oferując dodatkowe atrakcje, które umilą czas, gdy pogoda nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu.

Apartamenty nad morzem to jedne z najpopularniejszych opcji noclegów (szczególnie wybierane przez osoby, które cenią sobie prywatność i niezależność), w Kołobrzegu również można dostrzec podobny trend. Dobrze wyposażone apartamenty w Kołobrzegu dają możliwość wypoczynku w komfortowych warunkach, często oferując dla gości dodatkowe atrakcji (np. gry planszowe). Wybierając nocleg, warto zwrócić też uwagę na lokalizację. Bliskość atrakcji takich jak muzea, restauracje i centra handlowe ułatwi przemieszczanie się i pozwoli w pełni korzystać z uroków miasta nawet w niepogodę.

Zobacz również: noclegi Kołobrzeg

Ukryta Kraina

Kolejną atrakcją, idealną na deszczowe dni, jest Ukryta Kraina. Ta interaktywna wystawa dla dzieci znajduje się w okolicach Portu Pasażerskiego. Na powierzchni ponad 400 m² dzieci i ich rodzice mogą odkrywać magiczny świat pełen interaktywnych postaci i żywych zwierząt. Każdy zwiedzający otrzymuje magiczną różdżkę, która pozwala na ożywienie postaci i odkrywanie tajemnic tego zaczarowanego miejsca.

W Ukrytej Krainie można spotkać m.in. Pana Wiewióra, ogromnego krokodyla Zębusia, który skarży się na ból zęba, oraz Panią Mysz, zapraszającą na filiżankę herbaty. Dzieci mają również okazję zobaczyć aksolotle, olbrzymie ślimaki Achatina oraz gekony lamparcie. Wizyta w Ukrytej Krainie to nie tylko świetna zabawa, ale także edukacja, umożliwiająca dzieciom poznanie biologii w przyjemny i angażujący sposób.

Adres: ul. Obrońców Westerplatte 18E, Kołobrzeg
Godziny otwarcia: Wrzesień – Czerwiec: Poniedziałek – Niedziela 10:00 – 17:00; Lipiec – Sierpień: Poniedziałek – Niedziela 10:00 – 20:00
Strona: ukrytakraina.pl

Aquapark Polanki

Aquapark Polanki to doskonałe miejsce na relaks i zabawę w wodzie, idealne do odwiedzenia podczas deszczowej pogody. Zlokalizowany przy ul. Wydmowej 1A w Kołobrzegu, kompleks oferuje szeroką gamę atrakcji wodnych dla całej rodziny. Na terenie aquaparku znajdują się zarówno baseny wewnętrzne, jak i zewnętrzne, w tym basen sportowy o długości 25 metrów, basen rekreacyjny oraz wodny plac zabaw dla dzieci.

Obiekt zapewnia również strefę SPA z saunami, lodową fontanną oraz strefą relaksu, co czyni go idealnym miejscem na odpoczynek i regenerację sił. Dla miłośników aktywności fizycznej dostępna jest także sala fitness. Polanki Aqua to miejsce, które oferuje różnorodne formy rozrywki i wypoczynku, umożliwiając spędzenie całego dnia na aktywnościach wodnych i rekreacyjnych.

Można spędzić tam sporo czasu. Restauracja na terenie aquaparku serwuje różnorodne potrawy, co pozwala na pełne korzystanie z uroków kompleksu bez konieczności opuszczania go na posiłki. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i przemyślanemu układowi przestrzeni, Polanki Aqua jest miejscem, które zadowoli zarówno najmłodszych, jak i dorosłych gości.

Adres: ul. Wydmowa 1A, Kołobrzeg
Godziny otwarcia: Poniedziałek – Niedziela

Polecane nad morzem

Muzeum Patria Colbergiensis

W samym sercu Kołobrzegu, w podziemiach ratusza, znajduje się Muzeum Patria Colbergiensis, które przybliża odwiedzającym tysiącletnią historię miasta i regionu.

Ekspozycja muzealna podzielona jest na kilka tematycznych sal, które przenoszą odwiedzających przez różne epoki historyczne. Znajdują się tu zbiory poświęcone medalierstwu, falerystyce, militaria z okresu wojny trzydziestoletniej, wojny siedmioletniej i kampanii napoleońskiej. Zwiedzający mogą podziwiać również kolekcje numizmatów miejskich, kartografii, rycin, malarstwa, szkła, porcelany, ceramiki oraz rzeźby. Muzeum Patria Colbergiensis szczególnie dba o prezentację dawnych rzemiosł, takich jak kotlarstwo, szewstwo, murarstwo, piekarstwo, tkactwo i rymarstwo​​.

Podczas wizyty w muzeum, odwiedzający mają okazję uczestniczyć w interaktywnych wystawach i warsztatach, które przybliżają historię Kołobrzegu w przystępny i angażujący sposób. Placówka aktywnie uczestniczy w różnych międzynarodowych wydarzeniach kulturalnych, takich jak Noc Muzeów, co sprawia, że jest miejscem tętniącym życiem kulturalnym przez cały rok​​.

Adres: ul. Armii Krajowej 12, Kołobrzeg
Godziny otwarcia: Codziennie (z wyjątkiem soboty) 10:00 – 17:00
Strona: colbergiensis.eu

Muzeum Figur Woskowych

Podczas deszczowego dnia w Kołobrzegu warto odwiedzić Muzeum Figur Woskowych, które oferuje wyjątkową okazję do spotkania z realistycznie wykonanymi figurami znanych postaci. Spotkać tam można zarówno współczesne, jak i historyczne figury celebrytów, polityków, sportowców oraz postaci z bajek.

Wśród eksponatów można znaleźć figury takich gwiazd jak Leonardo DiCaprio, Robert Lewandowski, Angelina Jolie, Cristiano Ronaldo, czy Donald Trump. Dla najmłodszych przygotowano wystawę bajkową, gdzie można spotkać postacie z bajek, takie jak Harry Potter, Smerfy, Myszka Miki i wiele innych.

Muzeum jest czynne codziennie od 10:00 do 17:00, a w sezonie letnim godziny otwarcia są wydłużone do 21:00, co pozwala na wygodne zwiedzanie nawet po całym dniu spędzonym na innych atrakcjach. Położenie muzeum blisko molo sprawia, że jest to idealne miejsce na urozmaicenie pobytu nad morzem, zwłaszcza w deszczowe dni​

Adres: ul. Rodziewiczówny 1A, Kołobrzeg
Godziny otwarcia: Poniedziałek – Niedziela: 10:00 – 17:00 (w sezonie do 21:00)

Miasto Myszy

To jeszcze nie wszystko. Jeśli pogoda nadal nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, można swoje kroki skierować do Miasta Myszy. To interaktywna wystawa, gdzie można zobaczyć około 500 żywych myszy różnych gatunków, w tym łaciate, białe, brązowe oraz rzadkie myszy pigmejskie. Każda sala wystawowa jest stylizowana na różne tematy, takie jak kosmos, zima, wakacje, miasto myszy czy podwodny świat. Dzięki temu dzieci mogą poznać życie tych małych gryzoni w różnych środowiskach i warunkach, co stanowi zarówno edukacyjną, jak i rozrywkową formę spędzenia czasu

Wystawa ma również na celu uwrażliwienie najmłodszych na życie i potrzeby zwierząt, ucząc empatii i szacunku do nich. Dzieci mogą obserwować, jak myszy żyją, co jedzą, jak się rozmnażają i jakie mają zwyczaje. To żywa lekcja biologii, która angażuje i bawi, a jednocześnie edukuje.

Miasto Myszy to idealne miejsce na rodzinne wyjście, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą spędzić czas w ciekawy i wartościowy sposób, niezależnie od pogody.

Adres: ul. Morska 2, Kołobrzeg
Godziny otwarcia: Codziennie: 10:00 – 19:00 (godziny mogą się różnić w zależności od sezonu)
Strona: miastomyszy.pl

Muzeum Bursztynu

Podczas deszczowych dni w Kołobrzegu, Muzeum Bursztynu to miejsce, które świetnie nadaje się na spędzenie czasu i odkrycie fascynującej historii tego niezwykłego minerału. Podziwiać tu można bogatą kolekcję bursztynów, w różnorodnych aranżacjach tematycznych.

Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu jest miejscem, gdzie można poznać tajemnice „złota Bałtyku”. Wśród eksponatów znajdują się bursztyny z inkluzjami, czyli z zachowanymi wewnątrz owadami i roślinami sprzed milionów lat. Dzięki interaktywnym wystawom i pokazom, zwiedzający mogą dowiedzieć się, jak powstaje bursztyn, jakie ma właściwości i jak był wykorzystywany na przestrzeni wieków. Muzeum organizuje również warsztaty i prelekcje, podczas których można nauczyć się rozpoznawać i obrabiać bursztyn​

Oprócz stałych wystaw, muzeum oferuje także prezentacje czasowe, które przybliżają różne aspekty związane z bursztynem i jego zastosowaniem we współczesnym rzemiośle oraz sztuce. To wyjątkowe miejsce pozwala nie tylko na poznanie historii bursztynu, ale również na docenienie jego piękna i wartości estetycznej.

Adres: ul. Waryńskiego 5, Kołobrzeg
Godziny otwarcia: Poniedziałek – Sobota: 11:00 – 16:00, Niedziela: 11:00 – 13:00
Strona internetowa: muzeumbursztynu.kolobrzeg.pl

Muzeum 6D – Maszoperia

Deszcz nie przeszkodzi również w skorzystaniu z kolejnej atrakcji jaką jest Muzeum 6D – Maszoperia. Zlokalizowane przy ul. Rodziewiczówny 15, muzeum oferuje interaktywną wystawę, gdzie angażowane są wszystkie zmysły. Zwiedzający mogą zobaczyć ponad 500 m² malowideł wykonanych w technologii 3D, które tworzą tło dla eksponatów przedstawiających życie i pracę dawnych maszopów, czyli rybaków bałtyckich​.

Muzeum 6D wyróżnia się nie tylko niezwykłymi wizualnymi efektami, ale również dodatkowymi specjalnymi efektami, takimi jak mgła, zapach bryzy morskiej, wiatr, bańki mydlane oraz ruchoma podłoga. Te elementy sprawiają, że zwiedzanie staje się prawdziwie immersyjnym doświadczeniem, które przenosi odwiedzających w czasy sprzed ponad stu lat. Przewodnikiem po muzeum jest niewidzialny lektor, który opowiada historię rybaków i legendy związane z Bałtykiem, co dodaje całości wyjątkowego klimatu​.

Muzeum jest dostępne dla osób w każdym wieku, oferując zabawę i edukację zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Możliwość dotykania eksponatów i interakcji z nimi sprawia, że jest to idealne miejsce na rodzinne wyjście. Muzeum 6D działa przez cały rok, a w sezonie letnim jest otwarte od 10:00 do 22:00, co daje szerokie możliwości zwiedzania​.

Adres: ul. Rodziewiczówny 15, Kołobrzeg
Godziny otwarcia: Codziennie, VII-VIII: 10:00 – 22:00, poza sezonem: 10:00 – 17:00
Strona internetowa: muzeum6d.pl

Oceanarium w Kołobrzegu

Podczas deszczowych dni warto odwiedzić również Oceanarium, zlokalizowane przy Alei I Armii Wojska Polskiego 6c. Oceanarium oferuje fascynującą podróż przez podwodny świat, prezentując różnorodne gatunki morskich stworzeń z różnych zakątków świata.

Zwiedzający mogą zobaczyć między innymi płaszczki, arwany, mureny, nadymki, piranie, rekiny rafowe, rogatnice oraz rozgwiazdy. Dwupoziomowa ekspozycja zapewnia doskonałą lekcję przyrody, ukazując bogactwo i różnorodność życia morskiego. Jest to szczególnie atrakcyjne miejsce dla rodzin z dziećmi, które mogą tu na własne oczy zobaczyć wiele egzotycznych ryb i dowiedzieć się więcej o ich naturalnych środowiskach​​​

Oceanarium w Kołobrzegu to nie tylko miejsce edukacyjne, ale również przestrzeń, w której można się zrelaksować i cieszyć się pięknem podwodnego świata. Wizyta w tym miejscu z pewnością uatrakcyjni wakacje nad polskim morzem i dostarczy niezapomnianych wrażeń zarówno małym, jak i dużym odwiedzającym.

Adres: Aleja I Armii Wojska Polskiego 6c, Kołobrzeg
Godziny otwarcia: Codziennie od 9:00 do 18:00
Strona internetowa: oceanarium.com.pl

Eleven Club – kawiarnia obrotowa

Kolejną propozycją na deszczowe dni (i wieczory) jest obrotowa kawiarnia Eleven Club, zlokalizowana na 11. piętrze hotelu Arka Medical SPA. Ta wyjątkowa kawiarnia oferuje panoramiczne widoki na morze oraz miasto, które można podziwiać podczas relaksu przy aromatycznej kawie. Wysublimowany klimat kawiarni sprawia, że jest to idealne miejsce na chwilę wytchnienia i delektowanie się specjałami lokalu, takimi jak wspaniałe ciasta, lody oraz desery.

Widok na Bałtyk oraz panoramę Kołobrzegu potęguje przyjemność z degustacji. Dzięki obrotowej konstrukcji, goście mogą podziwiać zmieniający się krajobraz bez konieczności ruszania się z miejsca.

To miejsce jest nie tylko oazą relaksu, ale również atrakcją turystyczną, oferującą unikalne doświadczenie panoramicznej kawiarni, którą można odwiedzić niezależnie od pogody. Kawiarnia jest otwarta dla wszystkich gości, a rezerwacje można dokonać telefonicznie lub bezpośrednio na miejscu.

Adres: ul. Sułkowskiego 11, Kołobrzeg

Poprzedni artykułCo powinno znaleźć się w apteczce każdego podróżującego?
Następny artykułWakacje w Międzyzdrojach – atrakcje i noclegi