Polskie góry cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Najpopularniejszym podhalańskim miastem jest Zakopane. Turyści bardzo chętnie zwiedzają również Karpacz, Szklarską Porębę oraz Bukowinę Tatrzańską. Wypad w góry nie zawsze musi wiązać się z zatłoczonymi szlakami. Oto 8 mniej znanych miejscowości w górach, które powinien odwiedzić każdy, kto ceni sobie ciszę i spokój!

Wierchomla Mała

To niezwykle malownicza wioska – na obszarze 828 ha mieszka tu zaledwie 90 mieszkańców. Wieś położona jest u stóp Pustej Wielkiej, czyli szczytu w Beskidzie Sądeckim. Wierchomla Mała to idealny kierunek podróży dla wszystkich tych, którzy mają dość miejskiego zgiełku. W takich miejscach, jak to, można wręcz wsłuchiwać się we własne myśli!

Na fanów zimowych sportów czeka tu nowoczesna stacja narciarska „Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla” z 10 wyciągami krzesełkowymi. Kolejną atrakcją miejscowości jest Bacówka nad Wierchomlą, czyli schronisko PTTK.

Trybsz

Trybsz to kolejna niezwykle urokliwa wieś, którą zamieszkuje około 820 osób. Przybywający tu turyści nie muszą obawiać się tłumów. Miejscowość ta słynie z rzadko spotykanego spokoju oraz pięknych widoków niczym z pocztówki!

Będąc w Trybszu warto odwiedzić drewniany kościół św. Elżbiety Węgierskiej, który został wzniesiony w 1567 roku. Dużym atutem tej podhalańskiej wioski jest również fakt, iż leży ona w pobliżu rezerwatu przyrody Przełom Białki pod Krempachami.

Maniowy

Szukasz wolnej od tłumu turystów miejscowości położonej nieopodal Jeziora Czorsztyńskiego? Wybierz się na zwiedzanie Maniów, czyli jednej z najstarszych wsi w Polsce! W okolicy Jeziora Czorsztyńskiego działają wypożyczalnie łodzi, rowerków wodnych i żaglówek.

Niezapomniane chwile można również spędzić płynąc statkiem wycieczkowym “Biała Dama”Miejscowość otoczona jest lasami – tutaj pooddychasz świeżym powietrzem.

Czarna Góra

Czarna Góra to kolejna niewielka, lecz niezwykle spokojna miejscowość leżąca w gminie Bukowina Tatrzańska. Na co dzień mieszka tu 1.500 mieszkańców. Czarna Góra to coraz częściej wybierana przez turystów miejscowość na urlop. Zastanawiasz się dlaczego?

Powodów jest kilka: spokój, ulice bez korków, sklepy bez kolejek oraz świeże powietrze. Nie sposób nie wspomnieć o walorach turystycznych tego miejsca: nowoczesny wyciąg narciarski, trasy przeznaczone do wędrówek pieszych i rowerowych oraz rozciągające się dookoła widoki na Tatry, Pieniny, Spisz i Gorce.

Poczuj ten klimat! Zobacz gdzie znaleźć miejscówkę:

Stronie Śląskie

Jeśli jesteś miłośnikiem sportów zimowych, a w szczególności narciarstwa zjazdowego, nie czekaj – już dziś zarezerwuj nocleg w wybranym przez siebie obiekcie noclegowym w Stroniu Śląskim. Narciarze mają do wyboru wyciągi narciarskie w: Siennej Ośrodek Górski – “Czarna Góra”, w Kamienicy – “Kamienica”, w Nowym Gierałtowie, Nowej Morawie oraz Bielicach.

Zobacz noclegi w Stroniu Śląskim

Do ciekawych obiektów architektonicznych miejscowości należy zaliczyć Kościół Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa. Jeden dzień warto poświęcić na zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.

Tylicz

Tylicz zaprasza turystów na urlop o każdej porze roku. Stąd podziwiać można Szwarcową, Łan oraz Szubienicę. Jeśli cenisz sobie kontakt z naturą, wizyta w Tyliczu będzie strzałem w dziesiątkę!

Piesze wędrówki po Bieszczadach, krystaliczna i czysta woda oraz górska roślinność – wszystko to czeka na wczasowiczów w tej miejscowości. Warto dodać, że Tylicz jest oddalony zaledwie 6 km od Krynicy-Zdrój.

Istebna

Istebna to wyjątkowa wioska, w której turyści zaobserwować mogą wciąż żywą tradycję góralską. Miejscowość ta doceniana jest przez turystów przede wszystkim za wspaniałe krajobrazy, które widoczne są niemalże z każdego zakątka!

Zabytkowa architektura dodaje temu miejscu wyjątkowego klimatu, którego nie spotkasz nigdzie indziej. Dla miłośników białego szaleństwa mamy dobrą informację. W Istebnej znajdują się dwa wyciągi narciarskie: Wyciąg Narciarski Zagroń oraz Wyciąg Narciarski Złoty Groń.

Może Cię zainteresować również: noclegi Istebna

Kasina Wielka

Jeśli myślisz o spokojnym wypoczynku w górach, to koniecznie zarezerwuj nocleg w Kasinie Wielkiej. Ta urocza miejscowość położona w Beskidzie Wyspowym oferuje turystom wiele atrakcji, w tym również stoki.

Ciekawą atrakcją w Kasinie Wielkiej jest Kościół św. Marii Magdaleny oraz zabytkowy budynek stacji kolejowej, który pochodzi z 1884 roku. Turyści, którzy uwielbiają piesze wędrówki nie będą się tu nudzić. Na żądnych przygód czeka tu czerwony szlak na Lubogoszcz oraz niebieski na Mogielicę.