Długi weekend majowy to moment, by poczuć przedsmak nadchodzących wakacji, wypocząć i nabrać sił do pracy. Polacy uwielbiają w tym czasie organizować grille i pikniki, spędzać czas z bliskimi w otoczeniu natury; powracać do dobrze znanych miejsc i eksplorować nowe, jeszcze nieodkryte. W tym roku kalendarz układa się wyjątkowo korzystnie, co daje możliwość zorganizowania dłuższego wyjazdu.  Gdzie warto wybrać się na majówkę w 2023 roku?

W jaki sposób najlepiej zorganizować majówkę w 2023 r.?

Rzut oka na kalendarz pozwala stwierdzić, że w wielu wypadkach bez problemu uda się zorganizować wypoczynek. 1 maja wypada w poniedziałek, a 3 maja w środę. Wystarczy wziąć zaledwie jeden dzień urlopu  (2 maja), by wydłużyć wolne do pięciu dni. Jeżeli zdecydujesz się wziąć wolne także 4 i 5 maja, to wliczając weekendy zyskujesz aż 9 dni wolnego. To wyjątkowa szansa, by zaplanować dłuższy wyjazd jeszcze przed sezonem letnim.

Tatrzańskie szlaki w maju

Szlaki turystyczne w Tatrach

Wiosna to szczególny czas w Tatrach.  Z jednej strony najwyższe szczyty mogą być wciąż oblodzone jak w lutym – wysokogórskie szlaki pokonasz jedynie mając odpowiednie przygotowanie, raki i czekan. Z drugiej w dolinach panuje już zupełnie inna pogoda: wszystko rozkwita, turyści spacerują w lekkich dżinsach i sandałach, chłodzą się zimnym piwem. Jak najbardziej warto planować górskie wędrówki – bardzo ważne jest jednak odpowiednie ubranie, sprzęt, buty trekkingowe i świadomość swoich możliwości. Na bieżąco należy również sprawdzać prognozę – warunki w Tatrach mogą zmieniać się bardzo szybko, dlatego trzeba brać pod uwagę ryzyko burzy i stopień zagrożenia lawinowego. Jeżeli masz ambicje, by wchodzić wyżej, dobrym rozwiązaniem może być wspinaczka pod okiem doświadczonego przewodnika.

Przykładowe trasy:

  • Dla niedoświadczonych turystów i rodzin z dziećmi: Dolina Kościeliska, Rusinowa Polana, Dolina Strążyska, trasa na Przysłop Miętusi.
  • Dla ambitniejszych, samodzielnych wędrowców: Hala Gąsienicowa,  Dolina Pięciu Stawów.
  • Tylko dla najbardziej doświadczonych wspinaczy: Rysy, Orla Perć, Kościelec, Wrota Chałubińskiego, Świnica, Czerwone Wierchy.

Majówka 2023 r. nad morzem

Wiosną nad morzem panują idealne warunki do pełnego relaksu. W nadbałtyckich kurortach nie ma takiego tłoku i gwaru jak w sezonie letnim, więc można wypoczywać w ciszy i spokoju, wędrować kilometrami przez prawie puste plaże. Powietrze jest bardzo przyjemne, świeże, szumowi fal towarzyszy śpiew ptaków. O tej porze roku woda nie jest jeszcze, co prawda, tak nagrzana, by planować pływanie w Bałtyku, spokojnie jednak można wylegiwać się w słońcu na leżaku, a także przy lepszej pogodzie zamoczyć nogi.

Majówka nad morzem

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej wybrać się na majówkę nad morze? Dobrym pomysłem może być wyspa Wolin – w tym regionie klimat jest najłagodniejszy na polskim wybrzeżu, a temperatury wody najwyższe. Świnoujście i Międzyzdroje to dwa tętniące życiem miasta, gdzie znajdziesz wiele atrakcji. W Świnoujściu warto zobaczyć latarnię morską, Stawa Młyny i Fort Gerharda, a w Międzyzdrojach Promenadę Gwiazd, molo i oceanarium. W czasie majówki organizowane są liczne koncerty; kawiarnie i knajpki otwierają swoje ogródki, zaczynają działać smażalnie i budki z lodami. Bliskość Wolińskiego Parku Narodowego powoduje, że w okolicy można zaplanować bardzo ciekawe spacery i dłuższe piesze wycieczki.

Weekend majowy na Mazurach – w Krainie Wielkich Jezior

Planując weekend majowy na Mazurach, możesz doświadczyć wiosny w najpiękniejszej formie. O tej porze roku w lasach przyroda jest w pełnym rozkwicie, można zobaczyć ciekawe gatunki fauny i flory. Warto planować długie spacery i wycieczki rowerowe nad brzegami jezior, wśród otaczającej je zieleni – lub po prostu wynająć mały domek w otoczeniu natury, rozpalić grilla i leniwie spędzać czas na rozmowach, śpiewach i  wygłupach z bliskimi. Z całą pewnością nie będziesz narzekać na nudę – w pobliżu mazurskich miast i miasteczek możesz zwiedzać gotyckie zamki, odkrywać muzea.

Majówka na Mazurach 2023

Pobyt na Mazurach wiosną to także idealna okazja by wybrać się na żagle. Okolice Giżycka to prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa. Także osoby, które nie mają patentów, bez problemu mogą wynająć jacht lub łódź ze sternikiem czy po prostu popływać na kajakach.

O czym warto pamiętać rezerwując noclegi na majówkę?

Dobra wiadomość jest taka, że nadal można znaleźć bardzo wiele atrakcyjnych ofert noclegów –  są one dostępne we wszystkich regionach Polski. Niektórzy właściciele na kilka dni przed terminem proponują nawet duże zniżki. Polacy w ostatnich latach szczególnie upodobali sobie domki letniskowe, które są bardzo opłacalne w porównaniu z hotelami zwłaszcza w przypadku  wyjazdów rodzinnych. Wybierając noclegi z oferty e-wczasy.pl masz pewność korzystnej ceny – kontaktując się bezpośrednio z obiektem, nie płacisz kosztów prowizji.