Menu

Dworzec Dobrych Myśli

Rodzaj atrakcji: Rozrywka
Miejscowość: Ustroń
Adres: ul. Dworcowa 4
Czynne: Codziennie od 10.00 - 18.00
  Wstęp: płatny

W zabytkowym budynku Dworca Kolejowego w Ustroniu mieści się Dworzec Dobrych Myśli. Jest to niezwykłe miejsce, w którym swoją przystań odnalazły tysiące misiów i lalek. Galeria jest otwarta od 29.05.2021 roku i przyciąga nie tylko dzieci, ale także dorosłych, podsuwa im przed oczy obrazy i wspomnienia z dzieciństwa, kiedy odnajdują swojego misia.

 

Właścicielem Dworca Dobrych Myśli i największej w Europie kolekcji misiów jest Bruno Zielonka. To pasjonat misiowo-zakręcony, który zgromadził ich do tej pory ponad 10 000, a zbiór ten ciągle się powiększa. Obecnie na wystawie oglądać można około 3 000 misiów, a kolekcja ta jest zmieniana co roku. Trzeba nadmienić, że właściciel zbiera nie tylko pluszaki, ale także wszystko, co je przedstawia: kartki pocztowe, obrazy, bombki choinkowe, talerze ozdobne, monety, puzzle itd. Na wystawie odnaleźć można najmniejszego misia w Polsce lub poznać najstarszego w kolekcji. Ponadto, bez trudu rozpoznacie misia Uszatka, Colargola, Kubusia Puchatka czy Janosha.

 

Oprócz misiów na Dworcu można obejrzeć także ponad 600 lalek typu Barbie Anity Michałowskiej. Ta pasjonatka, nie tylko własnoręcznie szyje stroje dla tych zgrabnych modelek, ale także samodzielnie wykonuje dla nich biżuterię. Ewa i Jagoda Liszka zgromadziły kolekcję około 2000 lalek w strojach regionalnych, narodowych i historycznych z całego świata. Oczywiście, można w tej kolekcji odnaleźć Polskie laleczki z różnych zakątków naszego kraju. Wszystkie te trzy kolekcje – misiów i lalek - wpisane są do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.

 

Na Dworcu Dobrych Myśli zobaczycie także kolekcję pluszowych małp, małpek i małpiszonów, które zebrał Paweł Galas. To nie wszystko, bo zgromadził on również zabawki z okresu PRL-U, które wielu z nas są dobrze znane z popularnych wówczas kreskówek. Fryderyk Różański to inny pasjonat, który z niezwykłą dbałością o szczegóły, odtwarza stroje z różnych epok historycznych. Prezentują je lalki i misie. Oprócz powyższych atrakcji można zobaczyć wystawę „Malarstwo przez tysiąclecia”- są to pastisze znanych malarzy. „Malarstwo miniaturowe” to małe obrazki malowane przez lokalnych artystów i malarzy oraz wszystkich, którym w duszy misiu gra.

 

Wystawę można odwiedzać codziennie od 10.00 - 18.00. Trzeba zaznaczyć, że Dworzec Dobrych Myśli dostępny jest dla odwiedzających także w dni świąteczne. Na miejscu jest Kawiarenka Marzeń, w której można zrobić drobne pamiątkowe zakupy. Ponadto można wpisać się do Księgi Pamiątkowej albo przeczytać misiową gazetkę DuBu, siedząc w wygodnym fotelu i smakując aromatyczną kawę lub herbatę.

Ustroń,
ul. Dworcowa 4

 


Galeria zdjęć:


Zobacz lokalizację na mapie: