Menu

Podziemne miasto Osówka

Rodzaj atrakcji: Rozrywka
Miejscowość: Sierpnica
Adres: Świerkowa 29d
  Wstęp: płatny

Podziemne miasto Osówka to jeden z wiekszych kompleksów wybudowany w Górach Sowich, w latach 1943-1945, w ramach programu Riese. Najciekawszy pod względem zróznicowania prac górniczych i budowlanych pod ziemią oraz na powierzchni ziemi. Obiekt nigdy nie został ukończony. To właśnie tutaj Niemcy chcieli wybudować podziemne miasto dla dwudziestu tysięcy uzbrojonych żołnierzy, z rezydencją Hitlera w Zamku Książ.

Kompleks Osówka udostępniony jest zwiedzającym przez cały rok od poniedziałku do niedzieli.

Podziemia czynne są:
- kwiecień-październik: w godzinach 10-18
- listopad-marzec: w godzinach 10-16

Do wyboru trasy przygotowano trasy:

TRASA HISTORYCZNA
Zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka z przewodnikiem. Turyści dowiadują się o powstawaniu obiektu, zdarzeniach na frontach II wojny światowej, o budowie kompleksów w Górach Sowich. Poznają losy ludzi pracujących przy projekcie Riese, oraz wiele ciekawostek związanych z Osówką, Górami Sowimi, Dolnym Śląskiem.

TRASA EKSTREMALNA
Zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka z przewodnikiem. Trasa historyczna plus dodatkowo przepływ łodzią desantową, pokonanie chodnika poszukiwaczy skarbów: za pomocą kładek, pomostów, mostka wiszącego nad wodą /nie ma innej możliwości. Preferencje dla ludzi sprawnych.

TRASA EKSPEDYCJA RIESE
Zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka, oraz części naziemnej z przewodnikiem. Najdłuższa i najbardziej rozbudowana trasa w kompleksie. Celem przybliżenia większego odcinka kompleksu Osówka, oraz większej ilości informacji tematycznych, przygotowano dla uczestników i przedstawiono w formie zadań historycznych i formy sprawnościowej Ekspedycję Riese.

TRASA EDUKACYJNA
Dzieci poznają podziemia oraz część naziemną obiektu. Wycieczka rozpoczyna się rozwiązaniem krzyżówki tematycznej, następnie do rozwiązania jest szarada historyczna.

Podziemia, kasa biletowa, restauracja:
Ul. Świerkowa 29d
58-340 Sierpnica (gm. Głuszyca)


Zobacz lokalizację na mapie: