Muzeum Tatrzańskie im. dra Tutusa Chałubińskiego - atrakcje turystyczne Zakopane - e-wczasy.pl

Menu

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tutusa Chałubińskiego

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Zakopane
Adres: Krupówki 10
  Wstęp: płatny

Idea założenia Muzeum Tatrzańskiego zrodziła się w roku 1888 w gronie przyjaciół Tytusa Chałubińskiego (1820-1889), którzy pragnęli uczcić jego zasługi jako odkrywcy wartości leczniczych Zakopanego, wybitnego warszawskiego lekarza, uczonego i społecznika, wielkiego miłośnika Tatr i góralszczyzny. Aby zrealizować ten pomysł, założyciele powołali Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Jednym z zadań Towarzystwa było szukanie środków, sposobów urządzenia i rozwoju muzeum. Najstarsze zbiory, na które składały się kolekcje: botaniczna, geologiczna, zoologiczna oraz etnograficzna i zaczątek biblioteki, zgromadzone zostały drogą darów i kupna całych kolekcji z rąk prywatnych zbieraczy.

 

Muzeum jest bardzo bogate w zbiory historyczne, etnograficzne i przyrodnicze. Posiada kilka filii, szczególnie godne polecenia jest Muzeum stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba przy ul. Kościeliska 18.

 

W muzeum znajduje się największa specjalistyczna biblioteka,gromadząca publikacje książkowe i prasowe, dotyczące Tatr i Podtatrza, polskiego i słowackiego, a także archiwum stanowiące niewyczerpane źródło wiadomości dla setek badaczy tego regionu.

 

Zobacz również pozostałe atrakcje Zakopanego

 

Ekspozycje stałe - historyczna, etnograficzna i przyrodnicza ukazujące historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr i Podhala.

Zakopane, ul. Krupówki 10

tel. 18-20-152-05, 18-20-129-35, fax 18-20-63-87

Czynne : środa - sobota 9:00 - 17:00

niedziela 9:00 - 15:00

od 1 maja do 30 września gmach główny czynny również we wtorki w godz. 9:00 - 17:00

bilet normalny 7,00 zł, bilet ulgowy 5,50 zł

 

foto - autor: Reytan


Zobacz lokalizację na mapie:

Zapraszamy do komfortowych drewnianych domków góralskich i Karczmy Szlachtowskiej. Zobacz

Domki przy Karczmie Szlac…

Domek w górach z kominkiem. Wyciągi narciarskie w pobliżu, stadnina koni, zalew. Piękna okolica z czystym powietrzem i nieskażoną przyrodą.

Zobacz

DOMKI NA WZGÓRZU

DOMKI NA WZGÓRZU

Nowica

od 40 PLN

Zobacz
WOLNE POKOJE. Posiadamy pokoje 2, 3 osobowe oraz studia rodzinne 2+2 lub 2+3 każdy z łazienką i tv oraz balkonem.  Zobacz

Willa Polakówka

Willa Polakówka

Poronin

od 35 PLN

Zobacz