Menu

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tutusa Chałubińskiego

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Zakopane
Adres: Krupówki 10
  Wstęp: płatny

Idea założenia Muzeum Tatrzańskiego zrodziła się w roku 1888 w gronie przyjaciół Tytusa Chałubińskiego (1820-1889), którzy pragnęli uczcić jego zasługi jako odkrywcy wartości leczniczych Zakopanego, wybitnego warszawskiego lekarza, uczonego i społecznika, wielkiego miłośnika Tatr i góralszczyzny. Aby zrealizować ten pomysł, założyciele powołali Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Jednym z zadań Towarzystwa było szukanie środków, sposobów urządzenia i rozwoju muzeum. Najstarsze zbiory, na które składały się kolekcje: botaniczna, geologiczna, zoologiczna oraz etnograficzna i zaczątek biblioteki, zgromadzone zostały drogą darów i kupna całych kolekcji z rąk prywatnych zbieraczy.

 

Muzeum jest bardzo bogate w zbiory historyczne, etnograficzne i przyrodnicze. Posiada kilka filii, szczególnie godne polecenia jest Muzeum stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba przy ul. Kościeliska 18.

 

W muzeum znajduje się największa specjalistyczna biblioteka,gromadząca publikacje książkowe i prasowe, dotyczące Tatr i Podtatrza, polskiego i słowackiego, a także archiwum stanowiące niewyczerpane źródło wiadomości dla setek badaczy tego regionu.

 

Zobacz również pozostałe atrakcje Zakopanego

 

Ekspozycje stałe - historyczna, etnograficzna i przyrodnicza ukazujące historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr i Podhala.

Zakopane, ul. Krupówki 10

tel. 18-20-152-05, 18-20-129-35, fax 18-20-63-87

Czynne : środa - sobota 9:00 - 17:00

niedziela 9:00 - 15:00

od 1 maja do 30 września gmach główny czynny również we wtorki w godz. 9:00 - 17:00

bilet normalny 7,00 zł, bilet ulgowy 5,50 zł

 

foto - autor: Reytan


Zobacz lokalizację na mapie:

Oferujemy Państwu do wynajęcia domki murowane 3-, 4- i 5-osobowe z łazienką i aneksem kuchennym.

Zobacz

Noclegi u Krzysia

Noclegi u Krzysia

Koczała

od 40 PLN

Zobacz
Serdecznie zapraszamy do nowo wybudowanych apartamentów w stylu skandynawskim. Zobacz

Łódź Wikingów

Łódź Wikingów

Rowy

od 0 PLN

Zobacz

Zapraszamy do Białego Dunajca, do Willi FLORYNKA. Oferujemy komfortowo urządzone pokoje oraz miejsca relaxu. Gwarantujemy wysoki standard usług.

Zobacz

Willa Florynka

Willa Florynka

Biały Dunajec

od 30 PLN

Zobacz