Menu

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Cieszyn

Jednym z najciekawszych i jednocześnie mniej typowych miejsc w Cieszynie jest Muzeum Drukarstwa. Znajduje się ono tuż pod wzgórzem zamkowym, na południe od niego. Jak głosi hasło reklamowe muzeum, zwiedzający „nie znajdzie w nim nieboszczyków pod ścianą”. Chodzi o to, że wszystkie prezentowane maszyny są całkowicie sprawne. Na co dzień pracują (i nie psują się, nie ma to jak stara technika!), dlatego mogą być nie tylko wykorzystywane do aktywnych pokazów podczas zwiedzania, ale też na co dzień do zwyczajnego użytkowania ich, jeśli by zaszła taka potrzeba.

 

Muzeum Drukarstwa powstało w roku 1996 i od tego czasu zyskuje sobie coraz większe grono fanów. Wynika to z interaktywności programu oprowadzania – zwiedzający nie nudzą się, słuchając o suchych faktach dotyczących drukarstwa. Są wprowadzani bezpośrednio w jego świat, a każda opowieść potwierdzona jest nie tylko stosownym eksponatem, ale też prezentacją maszyny, która daną część pracy wykonywała przed laty i wciąż jest w stanie wykonywać. Warto wiedzieć, że muzeum znajduje się na Szlaku Zbytków Techniki Województwa Śląskiego.

 

Muzeum otwarte jest poza sezonem tylko przez cztery dni w tygodniu, od wtorku do piątku. W sezonie letnim również w weekendy. Zwiedza się je z przewodnikiem, a bilety kosztują od 5 zł (grupowe) / 10 zł (indywidualne) wzwyż, w zależności od tego, czy zechce się wziąć dodatkowo udział w warsztatach graficznych (wykonanie linorytu) bądź introligatorskich. Uczniom i studentom oferowane są dodatkowo warsztaty typograficzne.

 

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie
ul. Głęboka 50, Cieszyn
tel. +48 338 511 630


Zobacz lokalizację na mapie: