Menu

Rezerwat Zajęcze Wzgórze

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Sopot
  Wstęp: bezpłatny

Rezerwat przyrody Zajęcze Wzgórze (utworzony w 1983 r.) - to rezerwat przyrody, położony na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w lasach w zachodniej części Sopotu. Jest to jedyny rezerwat przyrody w Sopocie. Prowadzi tędy Szlak Skarszewski – zielony znakowany szlak turystyczny.

Rezerwat wznosi się nad Doliną Owczą (przez którą biegnie ulica Wybickiego, zakończona stadionem lekkoatletycznym). Wszyscy miłośnicy pienych widoków docenią fakt, że na wzgórzu znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na Sopot i Zatokę Gdańską. Uwaga: punkt widokowy coprawda jest oznaczany na mapach, ale w rzeczywistości jest nieoznaczony i nieogrodzony.

Utworzony został w celu ochrony kwaśnej buczyny niżowej, która rośnie tu na glebach ubogich, wypierając stopniowo sadzoną sztucznie przez człowieka sosnę. Tutejszy drzewostan dębowo-sosnowo-bukowy liczy przeważnie około 150-200 lat. Znaleźć tu można pomnikowe okazy sosny, dębu szypułkowego i buka zwyczajnego. W runie leśnym przeważają: konwalijka dwulistna, kosmatka owłosiona, borówka czernica, siódmaczek leśny, śmiałek pogięty, szczawik zajęczy.


Zobacz lokalizację na mapie: