Menu

Giewont

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Zakopane
  Wstęp: bezpłatny

Marzeniem wielu osób wybierających się w góry jest zdobycie Giewontu. Często jest to pierwszy punkt na planie całej wyprawy.

 

Wyruszając z Zakopanego mamy wiele możliwości wejścia na ten szczyt. Możemy go atakować z Doliny Małej Łąki bądź też z Doliny Strążyskiej lub wyruszyć z Kopy Kondrackiej czy też Kuźnic. Wybór miejsca startowego zależy w dużej mierze od naszej kondycji i od stopnia trudności szlaku. Najczęściej wybierane jest wejście z Kuźnic. Po części szlak pokrywa się z drogą prowadzącą na Kopę Kondracką. Rozwidla się on przy schronisku, przy którym wiele osób decyduje się na krótki postój.

 

Do Kuźnic z łatwością dostaniemy się z Zakopanego, dlatego też warto zdecydować się właśnie na tę trasę.

 

W miarę zdobywania szczytu wchodzi się po coraz bardziej wyślizganych kamieniach, dlatego też przydatne będą dobre buty trekkingowe. Ważne, by miały one antypoślizgową podeszwę. To bardzo ważne zwłaszcza, jeśli idziemy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, a musimy pamiętać, że pogoda w górach zmienia się bardzo szybko. Wyżej zaczynają pojawiać się utrudnienia. To miejsce, w którym rezygnują mniej wytrwałe osoby. Są do podszczytowe łańcuchy. Musimy bardzo uważać, ponieważ pod nami znajduje się przepaść. Ze względu na dużą trudność w tym miejscu wszyscy przemieszczają się wolniej, co jest powodem powstawania kolejek.

 

Drugi powód to fakt, że ruch na tym odcinku odbywa się naprzemiennie a wierzchołek nie jest zbyt obszerny. Oczywiście, jeśli już dotrzemy na szczyt, będziemy mogli podziwiać piękne widoki oraz słynny metalowy krzyż. Warto odpocząć chwilę przed zejściem. Często musimy także uzbroić się w cierpliwość, aby opuścić wierzchołek Giewontu.

 

Po zajściu możemy powrócić do Kuźnic lub też zdecydować się na dalszą wyprawę. Możemy wejść na położoną całkiem blisko Kopę Kondracką, a następnie wejść na Kasprowy Wierch. Jednak jest to już wyprawa dla bardzo wytrzymałych osób, które mają wieloletnie doświadczenie w górskich wyprawach i wiedzą wiele o wszystkich szlakach.

Giewont Zakopane


Zobacz lokalizację na mapie:


EKOTURYSTYKA NAD SZMARAGDOWĄ ZATOKĄ położona jest nad czystym Jeziorem Bytyń Wielki na Pojezierzu Wałeckim. Cisza, spokój, ogród, przestrzeń i lasy.

Zobacz

Ekoturystyka Nad Szmaragd…

Nakielno

od 200 PLN

Zapraszamy do Zakopanego, oferujemy noclegi w sześciu regionalnych domkach całorocznych z płazów.

Zobacz

Osada Harenda

Zakopane

od 290 PLN

Zapraszamy gości do nowootwartej rezydencji w centrum Karpacza!

Zobacz

REZYDENCJA CLASSIC

Karpacz

od 90 PLN