Menu

Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Wisła

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle istnieje od roku 1964. Wtedy to zostało otwarte i do dziś prezentuje zwiedzającym bogate zbiory związane z beskidzką wsią. Obejmuje cztery działy: etnografii, fotografii i oświaty, sztuki oraz historii.

 

Na co dzień prezentowane są w nim różnego rodzaju wystawy: stała, ale także tymczasowe, które zmieniają się z częstotliwością raz na miesiąc, raz na dwa miesiące. Wystawa stała prezentuje kulturę materialną górali Beskidu Śląskiego, począwszy od strojów, przez przedmioty codziennego użytku, na samym wyglądzie oraz wyposażeniu chaty skończywszy. Wystawy tymczasowe mają różny charakter, często są to ekspozycje graficzne, fotograficzne bądź malarskie. Samo muzeum również, obok tradycji góralskiej, prezentuje innego rodzaju zabytki, w postaci rękopisów czy starodruków pochodzących z obszaru, na którym się ono znajduje.


Już sam budynek Muzeum Beskidzkiego w Wiśle zasługuje na uwagę, ponieważ dawniej była to karczma. Dawniej, czyli w latach dziewięćdziesiątych wieku XVIII, pierwotnie drewniana, w XIX wieku przebudowana i wymurowana. Do dziś zachowały się jej dziewiętnastowieczne mury.


Muzeum otwarte jest przez cały rok od wtorku do niedzieli w następujących godzinach: wtorek, czwartek i piątek od 9.00 do 15.00, środa od 9.00 do 17.00, sobota i niedziela od 10.00 do 14.00. Bilety wstępu kosztują: 5 zł normalny, 3 zł ulgowy. Ponadto można zamówić usługę przewodnicką dla grup za 30 zł, a także lekcję muzealną w cenie 40 zł. Lekcje Muzealne obejmują tematyką zagadnienia związane z twórczością Wisły, a także historią szkolnictwa, turystyki oraz zwyczajach panujących w tej miejscowości na przestrzeni lat.


Zobacz lokalizację na mapie:


Wszystkie pokoje są z aneksem kuchennym. 250m do pięknej, szerokiej i nieprzeludnionej plaży, darmowy parking, duży plac zabaw dla dzieci. . Zobacz

Magnolia Apartamenty / Do…

Dźwirzyno

od 50 PLN

Super promocja na noclegi we Wrześniu w Zakopanem zadzwoń dziś jutro może być za późno tel 182074873 kom 605520512 !!! szczegóły na www.danuska.pl Zobacz

Willa Danuśka

Zakopane

od 30 PLN

Ośrodek znajduje się nad jeziorem Busko w gminie Wierzchowo na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Drawskiego. Domki 4 i 6 osobowe. Własna plaża!

Zobacz

Domki Letniskowe Kalem

Żabin

od 40 PLN