Menu

Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Rodzaj atrakcji: Kultura
Miejscowość: Wisła
Adres: Pawła Stellera 1, Wisła
  Wstęp: płatny

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle istnieje od roku 1964. Wtedy to zostało otwarte i do dziś prezentuje zwiedzającym bogate zbiory związane z beskidzką wsią. Obejmuje cztery działy: etnografii, fotografii i oświaty, sztuki oraz historii.

Na co dzień prezentowane są w nim różnego rodzaju wystawy: stała, ale także tymczasowe, które zmieniają się z częstotliwością raz na miesiąc, raz na dwa miesiące. Wystawa stała prezentuje kulturę materialną górali Beskidu Śląskiego, począwszy od strojów, przez przedmioty codziennego użytku, na samym wyglądzie oraz wyposażeniu chaty skończywszy. Wystawy tymczasowe mają różny charakter, często są to ekspozycje graficzne, fotograficzne bądź malarskie. Samo muzeum również, obok tradycji góralskiej, prezentuje innego rodzaju zabytki, w postaci rękopisów czy starodruków pochodzących z obszaru, na którym się ono znajduje.

Już sam budynek Muzeum Beskidzkiego w Wiśle zasługuje na uwagę, ponieważ dawniej była to karczma. Dawniej, czyli w latach dziewięćdziesiątych wieku XVIII, pierwotnie drewniana, w XIX wieku przebudowana i wymurowana. Do dziś zachowały się jej dziewiętnastowieczne mury.

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 10.00 – 15.00
Wtorek, czwartek, piątek: 9.00 – 15.30
Środa (1.XI – 31.III): 9.00 – 17.00
Środa (1.IV – 31.X): 12.00 -20.00
Sobota: 10.00-15.00
Niedziela: 8.30 – 13.30

Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem muzeum

Bilety

Ceny biletów wstępu:
• bilet ulgowy - 7 zł
• bilet normalny - 10 zł
• bilet rodzinny - 25 zł
• przewodnik dla grupy - 50 zł
• lekcja muzealna - 80 zł
• warsztaty muzealne - 100 zł

W przypadku grup, z powodu dużej frekwencji, prośba o wcześniejszą rezerwację

Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego
Pawła Stellera 1,
43-460 Wisła


Zobacz lokalizację na mapie: