Menu

Kolejka na Gubałówkę

Rodzaj atrakcji: Rozrywka
Miejscowość: Zakopane
  Wstęp: płatny

Każdy kto jedzie do Zakopanego spodziewa się w tej miejscowości określonych atrakcji. Bez wątpienia jedną z nich jest kolej linowo-terenowa, którą dostać można się na niewielką wprawdzie, ale za to niezwykle widokową górę. Chodzi oczywiście o Gubałówkę, z której roztacza się panorama nie tylko samego Zakopanego, ale również otaczających je monumentalnych szczytów Tatr. Zobaczyć można między innymi Śpiącego Rycerza, czyli Giewont w całej okazałości, a także inne góry, nie tylko te znajdujące się po polskiej stronie, ale też po stronie słowackiej, na przykład w Tatrach Bielskich.


Kolejka na Gubałówkę ma długą historię. Powstała jako druga w naszym kraju, po kolejce na Kasprowy Wierch, w roku 1938, a więc niedługo przed wybuchem II wojny światowej. W 2001 roku przeszła całkowitą renowację i obecnie uchodzi za najnowocześniejszą kolej tego typu w Polsce. Podlega zarządowi Polskich Kolei Linowych, podobnie jak wspomniany Kasprowy, ale również Palenica, Góra Żar, Mosorny Groń i Góra Parkowa.


Kolejka kursuje codziennie, przez cały rok. Godziny jej otwarcia zależą jednak od sezonu – zimą i latem jest otwarta dłużej, najdłużej do 21.45, w wakacje ponadto zaczyna wcześniej jeździć – o 8.00, gdy przez pozostałe miesiące w roku ma to miejsce o 9.00. Ceny biletów są zróżnicowane, wszystko zależy, czy decydujemy się jechać tylko w górę, tylko w dół, czy może i w górę, i w dół. Bilet normalny kosztuje od 13 zł do 19 zł, ulgowy natomiast od 11 zł do 15 zł. Za darmo wjeżdżają dzieci do 4 roku życia. Zniżki przysługują dzieciom do lat 10, uczniom, studentom, osobom po 65 roku życia, posiadaczom kart PTTK, ISIC i Euro 26 oraz grupom zorganizowanym (powyżej 10 osób).


Zobacz lokalizację na mapie: