Menu

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Rodzaj atrakcji: Atrakcje naturalne
Miejscowość: Zakopane

Dolina Pięciu Stawów Polskich jest przez wielu uznawana za najpiękniejszą w Tatrach. Stosunkowo łatwy dostęp do niej (choć nie obędzie się bez górskiego podejścia, trzeba się na to przygotować, wybierając się na wycieczkę) sprawia, że jeśli tylko jest się już w Zakopanem lub w okolicach, warto się tam wybrać.

 

Nie ma znaczenia, jaka to pora roku – podczas każdej stawy prezentują się niezwykle okazale. Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć zachód albo wschód słońca nad stawami, warto żeby wiedział, że w dolinie można spać – znajduje się tam najwyżej w polskich Tatrach i w ogóle w Polsce położone schronisko (1671 m n.p.m.). Najlepiej wcześniej zarezerwować miejsca noclegowe, ponieważ najczęściej, zwłaszcza w sezonie i w weekendy, zdarza się, że śpi w nim kilkakrotnie więcej osób, niż przewiduje to limit łóżek. Co ciekawe, współczesny budynek schroniska, jest już aż piątym, które stoi w danym miejscu. Pierwsze schronisko powstało w latach 70. XIX wieku z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Z czasem jednak wymagana była jego rozbudowa i modernizacja, co zaowocowało kolejnymi zmianami. 


Najwygodniejsza ścieżka do Doliny Pięciu Stawów prowadzi spod Wodogrzmotów Mickiewicza, a więc z trasy z Palenicy Białczańskiej. Wchodzi się na zielony szlak, a ten doprowadza bezpośrednio pod Wielki Staw i pod schronisko. Inne szlaki wiodą m.in.: z Morskiego Oka, szlak niebieski, z przełęczy Krzyżne, szlak żółty, z Koziego Wierchu, szlak czarny, z Zawratu, szlak niebieski (ten sam, który wiedzie z Morskiego Oka – jego celem jest Zawrat).


Zobacz lokalizację na mapie: