Menu

O czym należy pamiętać, jadąc nad morze?

Wakacje nad morzem nie dla wszystkich bywają przyjemne. O niektórych rzeczach lepiej więc pamiętać zawczasu – jeśli się o nich bowiem zapomni, narazić można się na nieprzyjemności, zazwyczaj w postaci problemów zdrowotnych. Plaża, słońce, woda. Jakie zagrożenia czyhają na turystę wyruszającego na wybrzeże i co takiego powinien on zrobić, żeby zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa?

 

Zdrowe – niezdrowe opalanie

 

Wszystko jest zdrowe, ale z umiarem. Słońce ma dobroczynny wpływ na nasze kości i znakomicie działa na poprawę humoru – promienie karmią nas witaminą D, a ta odpowiedzialna jest za wzmacnianie organizmu. Nadmierne jednak przebywanie na słońcu może nam zaszkodzić, i to poważnie. Najbardziej cierpią zazwyczaj: skóra (oparzenia, przebarwienia, wysuszenie, a potem w konsekwencji – różnego typu choroby) oraz głowa. Co zrobić, żeby ładnie się opalić, a jednocześnie zachować zdrowie?

 

Leżenie „plackiem” na plaży powinno odbywać się albo do godziny 11.00, albo po godzinie 15.00. W najgorszy upał trzeba chłodzić się w wodzie i kryć w cieniu. Jeśli jednak wychodzi się w południe na plażę, leżeć bezczynnie powinno się nie dłużej niż kwadrans. Druga ważna rzecz to kremy z filtrem. Myśl o opalaniu na oliwę, smalec lub jakiekolwiek inne tłuszcze trzeba odłożyć na bok. Chyba że chce się spalić, cierpieć z bólu, a potem wyglądać jak wąż ze zsuwającą się skórą… Im jaśniejsza karnacja, tym większy filtr jest potrzebny.

 

Zakryj głowę!

 

O udar wcale nie jest trudno, naprawdę. Wystarczy wyjść w samo południe z odkrytą głową i spędzić na słońcu kilka godzin, żeby potem mdleć, mieć gorączkę i wielkie dreszcze. Jeśli nie chcemy walczyć o zdrowie lub nawet życie podczas wakacji nad morzem, załóżmy czapkę.

 

Co zrobić, jeśli zarówno czapka, jak i kapelusz się nie sprawdzają, a włosy w ciągu zaledwie kilku minut pokrywają się potem? Warto zamienić jedno lub drugie nakrycie głowy na zwykłą bawełnianą chustkę. Ta wprawdzie nie osłoni oczu, bo nie ma daszka ani ronda, najlepiej jednak zabezpieczy włosy. Dlaczego muzułmanki mają piękne, grube i silne włosy? Właśnie dlatego, że owijają je na co dzień w chustki.

 

Akcesoria do pływania

 

Nad morze jedzie się nie tylko po to, żeby wylegiwać się na plaży – to również znakomita okazja, aby pływać do woli, bez jakichkolwiek ograniczeń. Ci, którzy w wodzie czują się jak ryby, będą pamiętali o zabraniu ze sobą akcesoriów takich jak płetwy, okularki czy maska. Jeśli jednak ktoś nie pływa zbyt dobrze, powinien wiedzieć o kilku rzeczach. Przede wszystkim o tym, że pływanie w morzu jest i proste, i trudne zarazem. Proste, ponieważ mamy do czynienia ze słoną wodą, a ta łatwiej nas wyniesie do góry. Trudne, bo fale są bezlitosne i czasem trudno się na nich utrzymać. Żeby czuć się w miarę bezpiecznie w morzu, warto wyposażyć się albo w rękawki, albo w makaron z gąbki. W ostateczności można kupić koło ratunkowe, to jednak krępuje ruchy i uniemożliwia szybkie pokonywanie odległości.

 

Autor tekstu:
Anna Szczepanek

 

Podobne artykuły:
Nauka pływania w morzu