Menu

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to najstarsze góry w Polsce. Góry te wypiętrzyły się podczas  fałdowania hercyńskiego a później zmieniały swoje oblicze zawdzięczając to ruchom górotwórczym w orogenezie alpejskiej – ponieważ jak już wspomniałam góry te są bardzo stare liczą sobie około sześćset milionów lat należą do gór niskich. Najwyższym szczytem tych gór jest tzw. Łysica 612 m. n. p. m. Sprawia to, że region Świętokrzyski nadaje się wspaniale do wycieczek - nawet z małymi dziećmi i zwierzętami.

 

Góry ŚwiętokrzyskieRegion gór Świętokrzyskich przyciąga co roku tłumy osób zainteresowanych niezbyt forsowną wspinaczką po nich. Warto również wspomnieć o atrakcjach jakie czekają na spragnionych odpoczynku i relaksu turystów. W gminie Chęciny żądnych przygód ludzi z pewnością zainteresuje zwiedzanie Jaskini Raj – jest to z pewnością jedna z najciekawszych jaskiń w Polsce- podziwiać tu można wspaniałą „kolekcję” stalaktytów i stalagmitów. Planując wycieczkę do jaskini warto jednak wcześniej odwiedzić stronę ów jaskini i przezornie będzie zamówić bilety telefonicznie lub przez internet, później można je tylko odebrać, z pewnością takie rozwiązanie bardzo ułatwi sprawę, czasem bowiem może zabraknąć biletów...

 

Gdy już ktoś znajduje się na terenie wcześniej wspomnianej gminy Chęciny, warto zobaczyć ruiny zamku Chęcińskiego, powstałego na przełomie XIII i XIV w. Był w latach swojej świetności siedzibą dla takich znamienitych osobistości jak Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, jego siostra Elżbieta Łokietkówna, Królowa Bona, małżonka króla Władysława Jagiełły - Zofia Holszańska z synem Władysławem Warneńczykiem. Ze względu na niedostępność zamku, zdeponowano tu skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, dla zabezpieczenia przed wrogim Zakonem. Podczas stuleci zamek przeżywał zawieruchy dziejów w tym 2 najazdy szwedów, oraz Rokosz Zebrzydowskiego. Obecnie nie prezentuje się już tak majestatycznie jak przed wiekami, w XVI wieku zamek zaczął stopniowo podupadać... i tylko drobne zabiegi renowacyjne są przy nim robione.

 

Jeśli już mowa o zamkach z pewnością w tym regionie można natknąć się na legendy dotyczące zamku Krzyżtopór już sama nazwa może budzić ciekawość Krzyż i topór zostały umieszczone w bramie wjazdowej i przetrwały do dziś jako pamiątka po mieszkającej w zamku rodzinie Ossolińskich. Zamek został wybudowany w XVI w. a według legendy jego układ nawiązuje do roku kalendarzowego. Jest tyle wież ile pór roku, tyle sal ile jest miesięcy w roku, tyle komnat ile tygodni liczy sobie rok (52) oraz tyle okien ile jest dni w roku. Czy to prawda? Trudno powiedzieć, zamek bowiem nigdy nie został ukończony a obecnie można podziwiać już tylko jego ruiny a szkoda...

 

Góry ŚwiętokrzyskieBędąc w pobliżu miejscowości Oblęgorek naprawdę warto zobaczyć muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Noblista mieszkał tam i tworzył, majątek ten został mu podarowany od społeczeństwa Polskiego w dowód uznania za jego zasługi na polu literackim.

 

Swoją uwagę, zwłaszcza dzieci przyciąga miejscowość Bałtów. Znajduje się w niej coś na kształt parku jurajskiego czyli muzeum naturalnej wielkości Dinozaurów. Przez miejscowość przepływa też rzeka, na której organizowane są spływy… tratwami. Zobacz: atrakcje Bałtowa

 

W Górach Świętokrzyskich nie można się nudzić. Jeśli kogoś nie interesuje wspinaczka w regionie jest kilka kąpielisk, z których można skorzystać, jednym z takich kąpielisk jest jezioro Sielpia. Jezioro jest czyste, otacza je przyjemny las, jest również możliwość wynajęcia domku w pobliżu plaży. Jezioro to jest sprawdzoną bazą do uprawiania zarówno sportów wodnych jak i wędkarstwa.

 

Będąc w województwie Świętokrzyskim dobrze jest zajrzeć i do samej stolicy - miasta Kielce. Jest to 200 tysięczna miejscowość, która swój początek jako osada miała już w XI w a dynamiczny rozwój zawdzięcza przemysłowi wydobywczemu rudy żelaza i miedzi. W Kielcach podziwiać można pałac biskupów Krakowskich, Bazylikę Katedralną, starówkę, Pałacyk Zielińskiego oraz dom Laszczyków. Do województwa Świętokrzyskiego można przyjeżdżać cały rok, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Góry nie należą do wysokich przyciągają więc początkujących miłośników wspinaczek a i na wypoczynek z całą rodziną znaleźć można wiele atrakcji i ciekawych miejsc.

 

Zapraszmy w region gór Świętokrzyskich!

 

Polecane noclegi w okolicy:

Sucholand - Miedziana Góra
Chatka Zuzia - Sandomierz
Szwajcaria Bałtowska - Bałtów