Menu

Zamek w Chęcinach

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Chęciny

Zamek w Chęcinach wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m. npm.), na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat sięgają 1306 roku. Twierdza była jednym z miejsc koncentracji wojsk polskich udających się na wojnę z Krzyżakami.

 

Z malowniczego zamku w Chęcinach zostały już tylko okazałe ruin. Czasy świetności warowni przypadły na lata panowania króla Kazimierza Wielkiego

 

Był on siedzibą jego drugiej żony Adelajdy a także sióstr króla w tym Elżbiety Łokietkówy, Zofii Holszańskiej a poxniej żony Zygmunta Starego - królowej Bony. Z tą ostatnią mieszkanką Zamku wiąże się pewna legenda dotycząca  skarbów, które ponoć do dziś znajdują się w podziemnych lochach  pozostawione w pośpiechu przez królową Bonę, na wzgórzach pojawia się wieczorną porą rycerz cwałujący na czarnym koniu.

 

Warownia zaczęła podupadać dość wcześnie bo pod koniec XVI w.

 

Niestety w latach 1655-1657 zamek został doszczętnie zniszczony najpierw przez Szwedów, a następnie przez szturm oddziałów spiskowca Rakoczego. Zniszczenia dokończył w 1707r. kolejny potop szwedzki -wtedy to zamek opuścili ostatni mieszkańcy.

 

Informacje praktyczne:

Ceny biletów

10 zł - bilet normalny
6 zł - bilet ulgowy

Godziny otwarcia od 9:00 do 18:00 - cały rok 7 dni w tygodniu.

 

foto - autor: Stimoroll


Zobacz lokalizację na mapie: