Menu

Kołobrzeg - wczoraj i dziś

Kołobrzeg to bardzo ciekawe i najczęściej odwiedzane przez turystów miasto na Pomorzu Zachodnim. Mieszczuchom jawi się jednak jako mieścina, w porównaniu do takich miast jak Gdańsk, Gdynia, Sopot czy Świnoujście. Jednak te opinie są nieco niesprawiedliwe.

 

Status uzdrowiska Kołobrzeg uzyskał w 1967 roku, jednak historia Kołobrzegu jako miasta, zaczyna się w 1255 kiedy to osadzie przyznano prawa miejskie. Warto też zaznaczyć, że wszystko zaczęło się już kilkaset lat wcześniej bo w VIII w. Na początku ludność osiedlała się na terenie wsi Budzistowo, która dzisiaj należy do jednej z dzielnic Kołobrzegu. Osada na terenie dzisiejszego Starego Miasta już od początku swój rozwój wiązała z morzem. Słynęła miedzy innymi z warzelnictwa soli oraz połowu śledzi - przez tereny Kołobrzegu przechodził przecież szlak "białego złota", ludność w tamtych czasach prowadziła ożywiony handel z Wikingami. Kiedy przyszły czasy Piastów w Polsce, Mieszko I zdobył gród, czyniąc z niego punkt wojskowy Piastów na Pomorzu Zachodnim. Tak oto Kołobrzeg zaczął należeć do Polski.

 

W Kołobrzegu zajmowano się głównie rybołówstwem, pozyskiwaniem soli , rzemieślnictwem i oczywiście handlem, jednak charakter i ranga miasta diametralnie zmieniły się w 1000 r. gdy Bolesław Chrobry i Otton III uczynili Kołobrzeg siedzibą Biskupstwa. Miasto dzięki temu przeżywało silny rozkwit. Port kołobrzeski należał największych w regionie, a w XIV wieku miasto weszło w skład prestiżowej Ligi Hanzeatyckiej Miast Nadbałtyckich. Niestety od 1653r. miasto dostało się pod brandenburską kuratelę i od tego czasu zaczęło podupadać i tracić na znaczeniu, Brandenburczycy postanowili zamienień portowe miasto w twierdzę. Do powolnego upadku miasta przyczynił się kryzys na rynku solnym, ponieważ sól morską zaczęła wypierać sól wydobywana w Wieliczce. Kołobrzeg na nowo stał się więc miasteczkiem „gdzieś” na Pomorzu Zachodnim... Słynne oblężenie Kołobrzegu przez wojska Napoleońskie (razem z oddziałami Polskimi ) w 1807 roku przyniosły spore zniszczenia w mieście. Twierdza Kołobrzeg wyszła jednak z tego oblężenia zwycięsko. Niestety dla Polaków miasto zostało pod zwierzchnictwem Niemiec. Na początku XIX w. zaczęto doceniać uzdrowiskowy klimat Kołobrzegu - w 1830 r. powstał pierwszy w historii miasta zakład kąpieli solankowych. Dzisiaj jest ich na terenie miasta bardzo wiele - prawie każde uzdrowisko lub sanatorium ma je w swojej ofercie. Jako pierwsi, uzdrowiskowy charakter miasta docenili Niemcy.

 

Kołobrzeg RatuszDzisiejszy Kołobrzeg to nowoczesne i rozbudowane miasto. Ponieważ podczas wojny został on prawie w 90% zniszczony, zabudowa Starego Rynku z powodzeniem stara się odtworzyć klimat staromiejski. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się piękny Park Nadmorski z którym sąsiadują nowoczesne hotele SPA, apartamentowce oraz sanatoria wszystkie te obiekty oferują odświeżające, odmładzające i regenerujące ciało i umysł zabiegi. W mieście i okolicach występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. W Kołobrzegu leczy się głównie choroby górnych dróg oddechowych i krążenia, choroby stawów, jak również zaburzenia przemiany materii (cukrzyca).

 

W Kołobrzegu funkcjonuje kilka parków, jednak do najpiękniejszych należy Park im. Stefana Żeromskiego.

zobacz także: atrakcje w Kołobrzegu

 

Oczywiście będąc w Kołobrzegu nie można nie wejść na molo. Warto tu wspomnieć że molo kołobrzeskie istniało już w XIX w. jako drewniany most w kształcie litery T, niestety jak prawie wszystko w Kołobrzegu zostało zniszczone podczas wojny. Obecne molo istnieje od 1971 r.

 

 

W Kołobrzegu można zobaczyć kilka ciekawych rzeczy. Niewątpliwie do najważniejszych zabytków miasta należy Bazylika konkatedralna pw. NMP, której powstanie badacze datują na 1300 r. Ten budynek jest bez wątpienia dumą i klejnotem współczesnego Kołobrzegu. Warto również przejść się ulicą Emilii Gierczak żeby zobaczyć jedyną w mieście ocalałą gotycką kamieniczkę mieszczańską z XV wieku. Przed kilkuset laty kamieniczka ta służyła za dom pewnemu kupcowi, na dole była sień i część handlowa na samej górze pomieszczenia magazynowe a na 1 piętrze część mieszkalna. Naprzeciwko tej kamieniczki stoi źródełko gdzie można się spokojnie napić czystej źródlanej wody. Do kolejnych ciekawych miejsc w Kołobrzegu można zaliczyć Basztę Prochową zbudowana na przełomie XIV i XV przed wojną zwaną Basztą Lontową. Jest to jedyna pozostałość po średniowiecznym systemie obronnym miasta. Do ciekawych architektonicznie ulic należy ulica Dubois. Prawdopodobnie to na tej właśnie ulicy przebiegały granice średniowiecznego Kołobrzegu sugeruje to lekko łukowy kształt . Dzisiaj stoi tu kilka nowoczesnych sklepików a nad nimi znajdują się pomieszczenia mieszkalne. To właśnie na końcu tej ulicy znajduje się Baszta Prochowa.

 

Co ciekawe w Kołobrzegu znajduje się jedyny w Polsce pomnik sanitariuszki. Można go obejrzeć w strefie uzdrowiskowej miasta przy ul. Gen. Sikorskiego. Pomnik wykonany jest z brązu i powstał w 1980r. Wzorem dziewczyny na pomniku była sanitariuszka szer. Ewelina Nowak, która poległa podczas walk o Kołobrzeg w marcu ,1945r. ścią gając z pola walki rannego żołnierza.

 

Dzisiejszy Kołobrzeg zachęca turystów bogata ofertą kulturalną. Mimo że nie jest ono stolicą województwa należy do najważniejszych miast na Pomorzu Zachodnim. Bez wątpienia każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Miasto jest organizatorem imprezy "inter-folk" czyli Międzynarodowe Spotkania z Folklorem. Jest to impreza cykliczna przypadająca zwykle na sierpień, ale tak naprawdę już od wczesnej wiosny Kołobrzeg budzi się z zimowego snu i otwiera się na turystów rozpoczynając sezon „Międzynarodowym Biegiem Zaślubin” – ( 15 marca, od 1986 r). Jest to impreza która ma na celu uczczenie Rocznicy Zakończenia Walk o Kołobrzeg i Zaślubin z Morzem, a także popularyzację biegania jako naturalnej formy ruchu. Bieg na dystansie 15 km. Oczywiście nie można zapomnieć także o festiwalu szantowym odbywającym się w pierwszy weekend lipca, o konkursie poetyckim „Bursztynowe Pióro”, a także o Międzynarodowym Konkursie Satyrycznym "Papkinada" – odbywającym się zwykle w październiku. To wszystko są imprezy cykliczne mniej znane przeciętnemu turyście. Z pewnością do najbardziej atrakcyjnej i znanej i promującej miasto imprezy należy zaliczyć "Sunrise Festival"( festiwal muzyki elektronicznej ) który ściąga do miasta tłumy młodzieży z całej Europy. Miasto tętni wtedy życiem. Oprócz tego do Kołobrzegu co roku przyjeżdża Lato z radiem, są również występy wielu znanych i popularnych kabaretów. Kończąc temat imprez można z całą pewnością powiedzieć, że nie można się tu nudzić ani narzekać na brak atrakcji. Prawie każdego wieczora słychać dźwięki dobiegające ze scen koncertowych bądź dyskotek rozstawionych na plaży między latarnią a molo. Co jest na pewno interesujące na większość imprez wstęp jest raczej wolny. Warto wspomnieć też o bardzo szerokiej ofercie noclegowej. Wybór jest naprawdę duży.

 

Jak grzyby po deszczu wyrastają w dzielnicy nadmorskiej okazałe nowoczesne apartamentowce z szeroko ofertą rozrywkową. Dziś to już prawie standard, że w prawie każdym nowo wybudowanym hotelu znajduje się basen, sauna, jacuzzi, kącik dla dzieci i oczywiście klub lub dyskoteka. Jeśli chodzi o ofertę gastronomiczną z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest ona naprawdę dobra. Chyba nigdzie w Polsce nie zje się tak pysznych gofrów jak na promenadzie w Kołobrzegu.

 

Oprócz tego liczne restauracje, kawiarnie i lodziarnie w centrum miasta oferują szeroki wybór smacznych potraw. Kołobrzeg jako miasto zmienia się z każdym rokiem, coraz bardziej otwiera się na swoich turystów Jego „dobrem” nie jest już tylko to, że leży na morzem. Władze miasta coraz bardziej starają się uatrakcyjnić pobyt swoim gościom. Tego lata zapraszamy więc do Kołobrzegu i życzymy miłej zabawy!

 

Zobacz nasze propozycje na udany wypoczynek w okolicy:
noclegi Kołobrzeg
noclegi Grzybowo
noclegi Ustronie Morskie