Menu

Świnoujście

Świnoujście to jedyne w Polsce miasto położone na kilkudziesięciu wyspach. Granice miasta wyznaczają: Zalew Szczeciński, Morze Bałtyckie, granica panstwa z Niemcami oraz na wschodzie sięga aż do Międzyzdroji. Świnoujście jest jednym z największych w województwie zachodniopomorskim. Miasto zajmuje obszar blisko 200 km2 z każdym rokiem powiększając swój teren. Co ciekawe w skutek ustępowania morza w przeciągu ostatnich dwustu lat linia brzegu przesuneła sie o 1,5 km! Mimo ze Świnoujście leżą w krainie kilkudziesieciu wysp, zamieszkiwane sa tylko trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór.

 

Wyspa Uznam to centrum administracyjno-usługowe oraz dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi Świnoujścia.

 

Wyspa Wolin pełni funkcje dzielnicy przemysłowej. Znajdują się tu największe zakłady gospodarki morskiej a także węzły komunikacyjne, terminal promowy, dworzec PKS i PKP.

 

Wyspa Karsibór - to miejsce rozwoju agroturystyki, wedkarstwa i sportów wodnych. Znajduje sie tu równiez rezerwat ptaków - Karsiborska Kępa, gdzie wystepuje ok. 140 gatunków ptaków równiez te najrzadziej spotykane.

 

Położenie Świnoujścia oraz bardzo dobre połączenia ze Szwecją i Danią sprawiają wyjatkowo korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. Terminal promowy jest bardzo istotnym łącznikiem Europy środkowej ze Skandynawią. Również ważną role odgrywa przejście graniczne Polska-Niemcy. Po niemieckiej stronie granicy znajduje sie lotnisko Heringsdorf.

 

Zobacz także:
atrakcje Świnoujście
noclegi Świnoujście

 

Warunki naturalne - Świnoujście

Świnoujście otoczone jest niezwykle urozmaiconą roślinnoscią. Występują tutaj duże kompleksy borów sosnowych, buczyn pomorskich, lasów bukowo-dębowych oraz olsów. Na wyspach spotyka sie rozległe łąki i torfowiska. Oddziaływanie zarówno slodkowodnego jak i morskiego środowiska stworzylo warunki, w których świetnie przyjęła się roślinność pochodzenia atlantyckiego. Delta Wsteczna Świny to schronienie wielu gatunków ptaków - tych gnieżdzących sie naliczono blisko 140, a następne kilkadziesiąt migruje jesienią i zimą.

 

Świnoujście zajmuje obszar 195 km2. Tereny zurbanizowane i zabudowane stanowia ok. 9% powierzchni, 50% przypada na wody, 30% stanowią użytki rolne, leśne i grunty zadrzewione.

 

Świnoujście charakteryzuje się umiarkowanym klimatem morskim. Port świnoujski jest czynny przez cały rok - praktycznie nie zamarza (średnia temperatura stycznia wynosi 0,1°C). Sezon letni trwa 5 miesięcy - od maja do września, przy czym czerwiec i wrzesień są najpogodniejsze, w tym czasie przyległe wody osiągają temperaturę do 24°C. Jak wynika z corocznych prognoz pogody Świnoujście jest najcieplejszym polskim kąpieliskiem. Bogata flora i fauna na terenie Świnoujscia oraz okolic najlepiej świadczy o czystości środowiska naturalnego.

- zródlo: www.swionujscie.pl