Toszek to niewielkie miasteczko w południowej Polsce, w województwie śląskim. Jest miejscem przyjaznym i atrakcyjnym turystycznie, z dziedzictwem kulturowym, historycznym i przyrodniczym. To właśnie tutaj znajduje się Zamek w Toszku – miejsce, które zobaczyć trzeba!

Zamek w Toszku w czasach piastowskich był początkowo budowlą drewniano-ziemną – jej początki przypuszczalnie sięgają X lub XI wieku. Okres największego rozkwitu Zamku w Toszku miał miejsce w XV w, kiedy książe Przemysław wzniósł budowlę murowaną, natomiast z końcem XVI w. powstała tam renesansowa rezydencja. Zamek niestety spłonął w 1811 roku. Malownicza ruina została poddana częściowej renowacji w latach 1957–1963. Obecnie znajduje się tu Centrum Kultury „Zamek w Toszku”.

Mimo że po zamku zostało tylko część zabudowań, to jednak jest to miejsce, które ma swój wyjątkowy klimat – z pewnością warto je zobaczyć. Do zwiedzania została udostępniona baszta zamkowa z punktem widokowym. Znajduje się tu także kawiarnia.

Zobacz relacje ze zwiedzania zamku

dzięki temu poczujesz klimat tego wyjątkowego miejsca i z pewnością dodasz Zamek w Toszku do listy miejsc, które odwiedzić trzeba, będąc w okolicy.

Organizowane są tu liczne wystawy, koncerty, wernisaże, warsztaty oraz imprezy plenerowe. Jedną z najpopularniejszych imprez są Brewerie Toszeckie. Wydarzenie to nawiązuje do historii zamku, można wówczas zobaczyć inscenizacje oraz pokazy walk rycerskich.

Wejście na teren Zamku w Toszku jest możliwe codziennie w godzinach od 8.00 do 22.00.

Zamek Toszek – zwiedzanie wieży zamkowej

– poniedziałek – nieczynna
– od wtorku do piątku: od 10.15 do 15.15 (ostatnie wejście)
– sobota, niedziela i święta: od 13.15 do 17.15 (ostatnie wejście)

Ceny biletów wstępu do Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku:
– bilet ulgowy 7 zł
– bilet normalny 10 zł

Istnieje możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem dla grup zorganizowanych (po wcześniejszym uzgodnieniu pod nr tel. 32 233 44 93).

Wirtualny spacer

Lokalizacja

Centrum Kultury „Zamek w Toszku”
Adres: ul. Zamkowa 10
44-180 Toszek
tel./fax: 32 233 44 93
tel.: 32 233 43 44

Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00.

Zobacz zamek Toszek z lotu ptaka:

Poprzedni artykułJesień nad morzem? Propozycje domków całorocznych
Następny artykuł3 kroki do skutecznej reklamy po sezonie
Łukasz Szymczak
Z branżą turystyczną związany od początku 2013 roku. Na co dzień doradza w wyborze i wdrażaniu skutecznej strategii marketingowej obiektów noclegowych. Pomaga dbać o wysoką jakość prezentacji w portalu e-wczasy.pl