Rejsy ze Świnoujścia do Ystad są jedną z możliwości dotarcia do Skandynawii. Mimo że wycieczki do Szwecji promem zajmują więcej czasu niż lot samolotem, nadal cieszą się one dużą popularnością wśród podróżujących. Co sprawia, że turyści tak chętnie decydują się na przeprawy promowe?

— materiał partnera —

Strach przed lataniem

Jeśli boisz się latać, wybór środka transportu jest bardzo łatwy – podróż promem oszczędzi Ci niepotrzebnego stresu związanego z lotem. Prom to także świetny środek transportu dla introwertyków i osób, które nie przepadają za podróżowaniem. Na pokładzie promu nie musisz przez cały czas siedzieć, nie mówiąc już o tym, że prom jest większy niż samolot, dlatego bez problemu znajdziesz zaciszne miejsce, z dala od innych pasażerów. Możesz też wynająć prywatną kabinę z łazienką, w której spędzisz cały rejs – trudno o bardziej komfortowe warunki podróży.

Podróż z dziećmi

Podróżowanie z dziećmi wiąże się często z koniecznością wzięcia dużych ilości bagażu. Maluchy też bardzo szybko się nudzą, a lot samolotem – choć zwykle nie trwa długo – wymaga siedzenia w jednym miejscu. Zupełnie inaczej jest na pokładzie promu, na którym dzieci mają znacznie więcej swobody. Niektóre promy, takie jak prom Skania Unity Line, mają również specjalne pokoje zabaw dla dzieci, które zachwycą każdego malucha. Sporą atrakcją dla dziecka jest też sam rejs po Bałtyku – to często pierwsza w życiu okazja, by znaleźć się na środku morza i podziwiać zachód słońca z pokładu.

Podróż ze zwierzętami

Lot samolotem jest bardzo stresujący dla zwierząt, a nie wszyscy przewoźnicy zezwalają na przewożenie pupili. Przez cały lot zwierzę musi pozostawać w transporterze, a w kabinie pasażerskiej mogą być przewożone tylko te zwierzęta, których waga (łącznie z transporterem) nie przekracza 8 kg. Niektóre linie lotnicze przewożą zwierzęta w luku bagażowym lub osobnymi samolotami transportowymi (cargo), co jest dodatkowym stresem dla opiekuna i zwierzaka. Jeśli chcesz, aby podróż do Skandynawii minęła komfortowo zarówno Tobie, jak i pupilowi, wybierz rejs promem. Podczas kupowania biletu wystarczy zaznaczyć, że będziemy podróżowali ze zwierzakiem – w tym przypadku konieczne jest wykupienie miejsca w specjalnej kabinie, w której możemy komfortowo przebyć podróż, nie rozstając się z pupilem.

Duża ilość bagażu

Jeśli chodzi o wycieczki do Szwecji promem, nie musisz się martwić restrykcyjnymi ograniczeniami, jakie czekają na podróżujących samolotami. Zgodnie z ogólnymi warunkami przewozu bagaż nie powinien przekraczać 60 kg i wymiarów 70x50x40 cm – większe przedmioty zostaną uznane za ładunek. Jeśli natomiast podróżujesz samochodem, możesz wypełnić go po brzegi – takiego bagażu nie musisz rozładowywać na promie, gdyż przez cały rejs pozostaje on w samochodzie. Jeśli planujesz podróż do Szwecji z dużą ilością bagażu, wybierz rejs promem. W taką podróż możesz wziąć znacznie więcej walizek niż w przypadku lotu samolotem.

Podróż samochodem

Planujesz wycieczkę objazdową po Skandynawii? Możesz wynająć samochód na miejscu lub zdecydować się na podróż własnym autem. Ta druga opcja jest znacznie wygodniejsza – samochodem, w którym znajduje się bagaż, wjeżdżasz na pokład promu, a po dopłynięciu do Szwecji, od razu ruszasz w dalszą podróż. Na rejs promem najczęściej decydują się właśnie osoby podróżujące samochodem, którym zależy na komfortowej wycieczce bez konieczności wynajmowania auta. Własny pojazd oznacza także niższe koszty wyprawy.

Atrakcje na promie

Czy wiesz, że na promie możesz zorganizować urodziny, wieczór panieński/kawalerski, a nawet ślub i przyjęcie weselne? Dużą popularnością cieszą się rejsy wycieczkowe jednodniowe, które łączą imprezę na promie ze zwiedzaniem Skandynawii. Na każdego podróżującego czekają też stałe atrakcje, takie jak restauracja, kafeteria, dyskoteka, pub, bar koktajlowy, bar przekąskowy czy sklepy. We wszystkich częściach wspólnych (restauracje, bary, kafeterie) i na całej trasie przejazdu Polska-Szwecja pasażerowie mają z reguły również dostęp do sieci WiFi. Wiele atrakcji zapewnia też sama natura – zachód słońca na pełnym morzu to doświadczenie, którego się nie zapomina!

Komfort podróży

Choć przeprawa promowa trwa kilka godzin (rejsy ze Świnoujścia do Ystad zajmują ok. 7h), nie musimy w tym czasie siedzieć w jednym miejscu. Jeśli podczas zakupu biletu wynajmiesz kabinę, możesz w niej spędzić czas jak w hotelu – przespać się po długiej jeździe, wziąć prysznic i odpocząć przed dalszą podróżą. Z kolei turyści, którzy zdecydują się na rejs bez kabiny, mogą spędzić podróż w kafeterii, udać się na pokład czy zrobić zakupy w sklepie. Bardzo często na promach organizowane są również seanse filmowe czy dyskoteki, dlatego podróż zawsze jest komfortowa i ciekawa. Na promie nie musisz zapinać pasów ani czekać na obsługę z przekąskami. W każdej chwili możesz rozprostować nogi i zorganizować swój czas dokładnie tak, jak chcesz. Bo przecież podróż powinna być przede wszystkim komfortowa – zwłaszcza jeśli nigdzie się nie spieszysz.