Długie weekendy jeszcze w tym roku. Pomysły na 3-dniowe wypady z dziećmi jesienią.

Są jeszcze takie długie weekendy do końca roku 2022, kiedy dzieci mają wolne od szkoły. Pomysły na 3-dniowe wypady mnożą nam się w głowach, więc dzielimy się nimi, bo jesienią szkoda siedzieć w domu. Jest tyle pięknych miejsc w Polsce do zobaczenia, że… szkoda czekać do wiosny! 🙂 

14-16 października 2022 – gdzie jechać z dziećmi?

14 października to Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Nauczyciela. Nie jest to dzień wolny od szkoły, ale nie ma wtedy zajęć lekcyjnych. Jeśli uważasz, że połowa października to dobry czas na wyjazd, czytaj, jakie mamy pomysły na 3-dniowe wypady z dziećmi. 

Warmia i Mazury w październiku? Raj nie tylko dla grzybiarzy

Jeśli pogoda dopisze, grzybów będzie w bród. Jak jagód w czerwcu. Hektary mazurskich lasów zapraszają tych, którym w smak poszukiwanie rydzy, dłubanina przy maślakach i suszenie podgrzybków z myślą o wigilijnych pierogach. A dla dzieciaków rodzinne spacery w lesie jesienią to przygoda w kaloszach, kałuże i patyki. Ręka do góry: czyje dziecko tego nie lubi?

Grzybobranie z dziećmi

A że spacery na łonie natury można zgrabnie połączyć z odkrywaniem ciekawostek historycznych, zatrzymaj się w Oltszynie. Zwiedź Stare Miasto z charakterystycznym Ratuszem, Wysoką Wieżę i imponujący Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym kiedyś rezydował Mikołaj Kopernik. Nie zapomnij na pożegnanie potrzeć Kopernika po nosie (ławeczka z astronomem stoi u zbiegu ulic Okopowej i Zamkowej na olsztyńskiej starówce). Podobno przynosi to szczęście.

zobacz polecane noclegi na Mazurach

Bieszczady jesienią – atrakcje na dobrą i złą pogodę

Z początkiem października w Bieszczadach zaczynają dziać się cuda. Buki płoną ognistą czerwienią. Pojedyncze drzewo potrafi mieć jeszcze zielone liście przy gałęziach, żółte dalej od nich, a najdalej od pnia – zupełnie czerwone. Jesienią trudno wrócić z górskiego szlaku do pensjonatu… Jest jeszcze na tyle ciepło, że wystarczy kurtka, czapka i polar, a dni są dość długie, że dziennego światła nie braknie nawet na dość długą i wymagającą górską wędrówkę.

Co, gdy zacznie padać? Odwiedź zaporę wodną na Solinie (kolejna linowa PKL, Park Rozrywki Tajemnicza Solina), Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górze i koniecznie wsiądź do Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej (kursuje do końca października, od wtorku do piątku).

Bieszczady jesienią
Jesienny krajobraz Biesczad nie ma sobie równych

Pieniny – ostatnia szansa na spływ Dunajcem

Urlop w październiku w Pieninach do ostatnia szansa na spływ Dunajcem (kolejna dopiero w kwietniu!). Jest co podziwiać! Jasne skały Trzech Koron prezentują się obłędnie w jesiennej odsłonie. Do tego dreszczyk emocji – na rzece nieco huśta. To świetna przygoda dla rodzin z dziećmi.

Czekają liczne trasy na górskie wycieczki – łatwe szlaki w Pieninach z dziećmi to domena tych gór. Punkt obowiązkowe wycieczki do Szczawnicy z dzieckiem:

  • Wąwóz Homole – łatwy szlak spacerowy dla rodzin (mostki, schodki, barierki).
  • Kolej PKL na Palenicę – punkt widokowy na Pieniny i Tatry, zjeżdżalnia grawitacyjna – hit dla dzieciaczków. Uwaga – w tym roku kolejna jest czynna do 23.10.
  • Zamki w Niedzicy i w Czorsztynie – gratka dla małych miłośników tajemnic z dawnych lat. 

29 października – 1 listopada – pomysły na 3-dniowe wypady (a nawet 4-dniowe!) z dziećmi

Z reguły „szkolniaki” mają wolne przed 1 listopada. Jeśli tak będzie w szkole i przedszkolu Twoich dzieci, to jest to świetna wiadomość! Szykuje się kolejny przedłużony weekend na wyjazd! Łap nasze pomysły na 3-dniowe wypady (a nawet 4-dniowe!) w listopadzie i w końcówce października.

Pomysły na 3-dniowe wypady z dziećmi w 2022? Dolny Śląsk zaprasza

Ten magiczny region, pełen interesujących zabytków i przepięknej przyrody, poleca się przez cały rok. My uważamy, że najpiękniej jest tam jesienią. Z jakiego powodu? Ponieważ ruiny zamków w Polskiej Dolinie Loary znakomicie prezentują się na tle kolorowej szaty roślinnej.

Co zwiedzić z dziećmi na Dolnym Śląsku jesienią?

  • Zamek Książ w Wałbrzychu – największy na Dolnym Śląsku, trzeci w Polsce.
  • Zamek Czocha w Leśnej, który zagrał w „Wiedźminie”.
  • Zamek Chojnik w Jeleniej Górze – to już teren Karkonoskiego Parku Narodowego, więc zabierz wygodne buty i ruszaj na wędrówkę po jesienne tchnienie natury.

Zamek Książ

Lublin z dziećmi jesienią – pomysł na weekend z dzieckiem

Jeśli jesień w Twoim domu mija pod znakiem cebuli (naturalny antybiotyk, domowy syrop z cebuli na katar, ubiór „na cebulkę”), zabierz dzieci do Lublina na przedłużony weekend. Regionalne Muzeum Cebularza zaprasza na pokazy i warsztaty wypiekania cebularzy. Dzieci ubrudzą się solidnie mąką, a potem schrupią, co upiekły. Mniam. 

Uroki, historię i tradycję Lubelszczyzny poznasz lepiej idąc do Muzeum Wsi Lubelskiej. W tym skansenie dzieci przeniosą się w czasie do początków XX wieku, pogłaskają kozę i wezmą udział w pokazach dawnych rzemiosł. Lublin to miasto przyjazne dla rodzin z dziećmi.

Ojców i okolice, czyli Jura Krakowsko-Częstochowska na przedłużony weekend w listopadzie

Pomysły na 3-dniowe wypady – czy da się zwiedzić Szlak Orlich Gniazd w przedłużony weekend? Wszystko zależy od tempa zwiedzania. Jedni postawią to sobie za poprzeczkę i dopną plan. Inni – będą powolnie przechadzać się po murach zamkowych, niespiesznie kontemplując ślad czasu na nich wyryty. Korzkiew, Ojców, Mirów, Bobolice, Olszyn, Rabsztyn. Jest co robić w te kilka dni. 

Okolice Ojcowa to świetny pomysł na spacer Doliną Prądnika, zjedzenie świeżego pstrąga z pobliskiej hodowli i pamiątkowe zdjęcie z Maczugą Herkulesa.

Szlak Orlich Gniazd

11-13 listopada – dzieci mają wolne od szkoły – pomysły na 3-dniowe wypady w Polsce

Toruń i Ciechocinek – na jesienny katar i pierwsze tchnienie świąt

Co pomaga na dziecięcy katar? Inhalacje w tężniach. Ciechocinek (pierwsze i największe w Europie konstrukcje tężniowe) zaprasza nie tylko emerytów i rekonwalescentów, ale też rodziny z dziećmi. Ogromna dawka cennych mikroelementów wprawi małe noski w lepszą kondycję. 

A z Ciechocinka „rzut beretem” do Torunia, gdzie w Żywym Muzeum Piernika weź z dziećmi aktywny udział w pokazie tradycyjnego wypieku pierników według receptur sprzed 500 lat! Jeśli więc już teraz masz ochotę na szczyptę smaku świąt (i dopadła Cię jesienna chandra), to nie ma lepszego miejsca w Polsce na rozgonienie listopadowych smutków niż pachnący cynamonem Toruń.

Co w Toruniu dla dzieci? Planetarium, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Piernikowe Miasteczko, Dom Legend Toruńskich.

Zwiedzanie Trójmiasta w długi weekend listopadowy? Tak!

Jeśli masz chrapkę na wielką metropolię, która na kilka dni zapada w drzemkę, to jedź w listopadzie do Trójmiasta. Zwiedzisz wszystkie atrakcje bez tłumów i bez problemów znajdziesz najlepsze noclegi w Gdańsku, Gdyni i Sopocie w dobrych cenach. A jesienią nad morzem jodu więcej niż w wakacje, więc ten krótki urlop przysporzy Ci zdrowia, poprawi samopoczucie i da siłę na kolejne dni pluchy. 

Gdańsk jesienią - rzeka Motława

Białowieża – spotkanie z żubrem tylko mroźnym świtem

Tropienie wilków i łosi to nie wszystko, co miłośnicy przyrody cenią sobie jesienną porą. W listopadzie na polach, tuż przed świtem, spotkasz żubra. A nawet całe stado. I gdy wszyscy, którzy „nie znają się na temacie”, wypatrują go w środku upalnego lipcowego dnia, Ty wykaż się sprytem i jedź po selfie ze zwierzakiem późną jesienią. 

Co robić w Białowieży jesienią prócz badania tropów dzikich zwierząt? Polecamy relaks aktywny na łonie natury: rowery, biegi, nordic walking. Słuchanie odgłosów lasu. Oraz smakowitości dla brzuszków małych i dużych: zupa opieńkowa, babka ziemniaczana i kartacze. Na deser oczywiście Marcinek albo sękacz. A może to i to? 🙂

Idą jesienne długie weekendy. Do końca roku, kiedy dzieci mają wolne od szkoły, „pomysły na 3-dniowe wypady”, to jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Raz – dzieci nie nudzą się w domu. Dwa – zwiedzanie Polski jesienią to opcja korzystna dla portfela. Zapraszamy do zaczerpnięcia inspiracji z naszych propozycji. 

Data aktualizacji: 19 grudnia 2023